Xerox indtager islandske vulkaner med ny forhandler

Sammen med Islands største it-forhandler, Advania kaster Xerox sig over det islandske marked for print-, kopi- og dokumenthåndtering.

Artikel top billede

Sammen med Islands største it-forhandler, Advania gør Xerox nu et forsøg på at indtage det islandske marked for print-, kopi- og dokumenthåndtering. 

"Vi har ikke haft en lignende forhandler i Island tidligere, så det bliver spændende at opdyrke et helt nyt marked. Advania er en veletableret forhandler med gode kontakter på det islandske marked, så vi har store forventninger til samarbejdet. Vi satser i første omgang på at nå en markedsandel på 25 procent," udtaler Kirsa Christensen, Channel Manager hos Xerox Danmark.

Aftalen mellem Xerox og Advania dækker salg af printere, A3 multifunktions enheder op til det grafiske marked og ikke mindst managed print service-ydelser til kontormarkedet.

Eyjolfur Magnus Kristinsson, der er administrerende direktør for den nye Xerox-partner Advania, udtaler:

"Vi har store forventninger til samarbejdet og forventer, at vi kan øge vores markedsandel betydeligt med salg af printere og især med at rådgive og hjælpe vores kunder med til at finde den printer- og softwareløsning, der er mest effektiv og omkostningsbesparende."

Også i Hovedstaden er Xerox aktiv og genskaber et brohovede til det københavnske marked.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S