Efter kritik: Symantec justerer forhandlerprogram

Sikkerhedsproducenten skruer ned for enterprise-profilen og vil nu tilpasse forhandlerprogrammet til SMB-markedet.

Artikel top billede

Kritik fra Symantecs partnere får nu sikkerhedsfirmaet til at ændre sin tilgang til forhandlerne på det danske marked.

"Vores partnere har kritiseret os for, at vi i for høj grad havde en enterprise-tilgang til dem i vores kommunikation. Det er nok ikke unormalt for store amerikanske virksomheder af vores type," forklarer Thomas Norlin, Enterprise Account Manager i Symantec Corporation, om profilændringen.

Ifølge Symantec-chefen kommer det tidligere fokus fra en amerikansk tilgang til markedet.

Han erkender, at udfordringen ligger i, at der er stor markedsmæssig forskel på en amerikansk og en dansk SMB-kunde, idet en amerikansk 'Small Business Kunde' meget vel kan være på 500 medarbejdere, mens en Small Business Kunde i Danmark nok snarere har 1-50 medarbejdere. 

"Det har vi som virksomhed ikke taget nok højde for," siger Thomas Norlin.

Det nye forhandlerprogram indeholder nu i alt fire niveauer og vil blandt andet også tage højde for partnerens indtægter.

"Det var relativt nemt at komme med i det gamle SMB-program, men det var svært at udskille sig, da der kun var to niveauer," lyder det fra Thomas Norlin.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS