Efter kritik: Symantec justerer forhandlerprogram

Sikkerhedsproducenten skruer ned for enterprise-profilen og vil nu tilpasse forhandlerprogrammet til SMB-markedet.

Artikel top billede

Kritik fra Symantecs partnere får nu sikkerhedsfirmaet til at ændre sin tilgang til forhandlerne på det danske marked.

"Vores partnere har kritiseret os for, at vi i for høj grad havde en enterprise-tilgang til dem i vores kommunikation. Det er nok ikke unormalt for store amerikanske virksomheder af vores type," forklarer Thomas Norlin, Enterprise Account Manager i Symantec Corporation, om profilændringen.

Ifølge Symantec-chefen kommer det tidligere fokus fra en amerikansk tilgang til markedet.

Han erkender, at udfordringen ligger i, at der er stor markedsmæssig forskel på en amerikansk og en dansk SMB-kunde, idet en amerikansk 'Small Business Kunde' meget vel kan være på 500 medarbejdere, mens en Small Business Kunde i Danmark nok snarere har 1-50 medarbejdere. 

"Det har vi som virksomhed ikke taget nok højde for," siger Thomas Norlin.

Det nye forhandlerprogram indeholder nu i alt fire niveauer og vil blandt andet også tage højde for partnerens indtægter.

"Det var relativt nemt at komme med i det gamle SMB-program, men det var svært at udskille sig, da der kun var to niveauer," lyder det fra Thomas Norlin.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S