Efter kritik: Symantec justerer forhandlerprogram

Sikkerhedsproducenten skruer ned for enterprise-profilen og vil nu tilpasse forhandlerprogrammet til SMB-markedet.

Artikel top billede

Kritik fra Symantecs partnere får nu sikkerhedsfirmaet til at ændre sin tilgang til forhandlerne på det danske marked.

"Vores partnere har kritiseret os for, at vi i for høj grad havde en enterprise-tilgang til dem i vores kommunikation. Det er nok ikke unormalt for store amerikanske virksomheder af vores type," forklarer Thomas Norlin, Enterprise Account Manager i Symantec Corporation, om profilændringen.

Ifølge Symantec-chefen kommer det tidligere fokus fra en amerikansk tilgang til markedet.

Han erkender, at udfordringen ligger i, at der er stor markedsmæssig forskel på en amerikansk og en dansk SMB-kunde, idet en amerikansk 'Small Business Kunde' meget vel kan være på 500 medarbejdere, mens en Small Business Kunde i Danmark nok snarere har 1-50 medarbejdere. 

"Det har vi som virksomhed ikke taget nok højde for," siger Thomas Norlin.

Det nye forhandlerprogram indeholder nu i alt fire niveauer og vil blandt andet også tage højde for partnerens indtægter.

"Det var relativt nemt at komme med i det gamle SMB-program, men det var svært at udskille sig, da der kun var to niveauer," lyder det fra Thomas Norlin.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S