Filminstruktør: Tænd din telefon i biografen

Loopers instruktør vil lokke folk i biografen med nyt trick: Hør kommentar-lydsporet på din iPhone, mens filmen kører på det store lærred.

Artikel top billede

Skaberen af den biografaktuelle tidsrejse-film "Looper" vil sende fans af filmen i biffen to gange.

Den anden gang de løser billet til den roste science fiction-thriller, skal de medbringe en digital musikafspiller, en iPod, iPhone eller hvilken som helst dumb- eller smart-phone, der har indbygget mp3-afspiller, og holde den tændt under hele filmen.

Rian Johnson, der er manuskriptforfatter og instruktøren bag "Looper", har udgivet et kommentar-lyspor, som han beder folk om at lytte til i biografen.

Anmodningen, der kækt ignorerer biografernes evigt løftede pegefingre om at slukke for mobilen under filmen, henvender sig udelukkende til dem, der allerede har set filmen én gang.

Man downloader ganske enkelt kommentarlydsporet fra en hjemmeside, og når filmen ruller over det store lærred, synkroniserer man sin medbragte lyd med filmens lyd ved at pause og starte på et bestemt tidspunkt angivet på kommentarlydsporet.

Den oplagte indvending mod nyskabelsen, der skal få folk til at hoste op med hele to billetter pr. person for samme film, er naturligvis, at de mange smartphones med store lysende skærme vil ødelægge noget af oplevelsen i biografmørket - for ikke at tale om forstyrrelserne fra den lydmæssige forurening fra dusinvis af hørbart knævrende headsets.

Men Rian Johnson beder mindeligt filmens fans om at holde deres telefon i lommen og så vidt muligt bruge hovedtelefoner, der ikke kan høres af omkringsiddende.

Instruktøren af "Looper" fortæller på filmens tumbl-side, at kommentarlydsporet til download er helt forskelligt fra de kommentarer, der vil komme med på på filmens DVD/Blu-Ray-udgivelse.

Den biograf-rettede kommentering er blandt andet meget mere teknisk orienteret, hedder det ifølge Wired.

Kommentarlydsporet til filmen med Bruce Willis som lejemorder på jagt efter sit yngre jeg kan hentes her.

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job