Filminstruktør: Tænd din telefon i biografen

Loopers instruktør vil lokke folk i biografen med nyt trick: Hør kommentar-lydsporet på din iPhone, mens filmen kører på det store lærred.

Artikel top billede

Skaberen af den biografaktuelle tidsrejse-film "Looper" vil sende fans af filmen i biffen to gange.

Den anden gang de løser billet til den roste science fiction-thriller, skal de medbringe en digital musikafspiller, en iPod, iPhone eller hvilken som helst dumb- eller smart-phone, der har indbygget mp3-afspiller, og holde den tændt under hele filmen.

Rian Johnson, der er manuskriptforfatter og instruktøren bag "Looper", har udgivet et kommentar-lyspor, som han beder folk om at lytte til i biografen.

Anmodningen, der kækt ignorerer biografernes evigt løftede pegefingre om at slukke for mobilen under filmen, henvender sig udelukkende til dem, der allerede har set filmen én gang.

Man downloader ganske enkelt kommentarlydsporet fra en hjemmeside, og når filmen ruller over det store lærred, synkroniserer man sin medbragte lyd med filmens lyd ved at pause og starte på et bestemt tidspunkt angivet på kommentarlydsporet.

Den oplagte indvending mod nyskabelsen, der skal få folk til at hoste op med hele to billetter pr. person for samme film, er naturligvis, at de mange smartphones med store lysende skærme vil ødelægge noget af oplevelsen i biografmørket - for ikke at tale om forstyrrelserne fra den lydmæssige forurening fra dusinvis af hørbart knævrende headsets.

Men Rian Johnson beder mindeligt filmens fans om at holde deres telefon i lommen og så vidt muligt bruge hovedtelefoner, der ikke kan høres af omkringsiddende.

Instruktøren af "Looper" fortæller på filmens tumbl-side, at kommentarlydsporet til download er helt forskelligt fra de kommentarer, der vil komme med på på filmens DVD/Blu-Ray-udgivelse.

Den biograf-rettede kommentering er blandt andet meget mere teknisk orienteret, hedder det ifølge Wired.

Kommentarlydsporet til filmen med Bruce Willis som lejemorder på jagt efter sit yngre jeg kan hentes her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS