Her er Microsofts nye musik-tjeneste

Microsoft har netop annonceret sin nye streaming-tjeneste Xbox Music, der er indbygget i Windows 8.

Artikel top billede

Nu kommer Microsoft med sin egen konkurrent til streaming-tjenester som Spotify, Deezer og Pandora. I et blog-indlæg har Microsoft annonceret den nye tjeneste Xbox Music, som er forhåndsinstalleret som musik-app i det kommende Windows 8 og Windows Phone 8. Den har et katalog med 30 millioner sange.

Xbox Music skal integrere musik-oplevelsen på tværs af forskellige enheder som computer, smartphone, tablet-pc og fjernsyn.

I grundversionen er det gratis at bruge tjenesten, men man skal finde sig i reklame-afbrydelser. Den gratis streaming er begrænset til 10 timer om måneden efter det første halve år.

Hvis man vil høre musikken på andre enheder som f.eks. Windows-smartphones eller konsollen Xbox 360, skal man betale 99 kroner om måneden for et såkaldt Xbox Music Pass. Her slipper man også for reklamer.

Foruden Windows Phone kommer der også betalingspligtige apps til iOS og Android. Ligesom med andre musiktjenester kan man oprette sine egne playlists og lytte til skræddersyede internet-radiostationer med sine favorit-kunstnere.

Microsoft fremhæver i sin blog, at den nye tjeneste kombinerer alle de funktioner, som indtil nu har krævet, at man brugte flere forskellige tjenester.

I det kommende år kommer en scan-og-match funktion, hvor man kan tilføje al sin musik til Xbox Music cloud-kataloget uden at skulle uploade alle filerne. Det minder om iTunes Match og lignende tjenester.

Der kommer også nye sociale funktioner, så man kan dele sine musikoplevelser med andre.

Den officielle lancering sker den 16. oktober til Xbox 360 konsollen gennem en softwareopdatering, og Windows-udgaven kommer så den 26. oktober sammen med Windows 8.

Der bliver også mulighed for at købe musik som download, og det ligner et direkte angreb på iTunes. Det menes, at Apple også arbejder på en lignende streaming-tjeneste.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job