Her er Microsofts nye musik-tjeneste

Microsoft har netop annonceret sin nye streaming-tjeneste Xbox Music, der er indbygget i Windows 8.

Artikel top billede

Nu kommer Microsoft med sin egen konkurrent til streaming-tjenester som Spotify, Deezer og Pandora. I et blog-indlæg har Microsoft annonceret den nye tjeneste Xbox Music, som er forhåndsinstalleret som musik-app i det kommende Windows 8 og Windows Phone 8. Den har et katalog med 30 millioner sange.

Xbox Music skal integrere musik-oplevelsen på tværs af forskellige enheder som computer, smartphone, tablet-pc og fjernsyn.

I grundversionen er det gratis at bruge tjenesten, men man skal finde sig i reklame-afbrydelser. Den gratis streaming er begrænset til 10 timer om måneden efter det første halve år.

Hvis man vil høre musikken på andre enheder som f.eks. Windows-smartphones eller konsollen Xbox 360, skal man betale 99 kroner om måneden for et såkaldt Xbox Music Pass. Her slipper man også for reklamer.

Foruden Windows Phone kommer der også betalingspligtige apps til iOS og Android. Ligesom med andre musiktjenester kan man oprette sine egne playlists og lytte til skræddersyede internet-radiostationer med sine favorit-kunstnere.

Microsoft fremhæver i sin blog, at den nye tjeneste kombinerer alle de funktioner, som indtil nu har krævet, at man brugte flere forskellige tjenester.

I det kommende år kommer en scan-og-match funktion, hvor man kan tilføje al sin musik til Xbox Music cloud-kataloget uden at skulle uploade alle filerne. Det minder om iTunes Match og lignende tjenester.

Der kommer også nye sociale funktioner, så man kan dele sine musikoplevelser med andre.

Den officielle lancering sker den 16. oktober til Xbox 360 konsollen gennem en softwareopdatering, og Windows-udgaven kommer så den 26. oktober sammen med Windows 8.

Der bliver også mulighed for at købe musik som download, og det ligner et direkte angreb på iTunes. Det menes, at Apple også arbejder på en lignende streaming-tjeneste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS