Her er Microsofts nye musik-tjeneste

Microsoft har netop annonceret sin nye streaming-tjeneste Xbox Music, der er indbygget i Windows 8.

Artikel top billede

Nu kommer Microsoft med sin egen konkurrent til streaming-tjenester som Spotify, Deezer og Pandora. I et blog-indlæg har Microsoft annonceret den nye tjeneste Xbox Music, som er forhåndsinstalleret som musik-app i det kommende Windows 8 og Windows Phone 8. Den har et katalog med 30 millioner sange.

Xbox Music skal integrere musik-oplevelsen på tværs af forskellige enheder som computer, smartphone, tablet-pc og fjernsyn.

I grundversionen er det gratis at bruge tjenesten, men man skal finde sig i reklame-afbrydelser. Den gratis streaming er begrænset til 10 timer om måneden efter det første halve år.

Hvis man vil høre musikken på andre enheder som f.eks. Windows-smartphones eller konsollen Xbox 360, skal man betale 99 kroner om måneden for et såkaldt Xbox Music Pass. Her slipper man også for reklamer.

Foruden Windows Phone kommer der også betalingspligtige apps til iOS og Android. Ligesom med andre musiktjenester kan man oprette sine egne playlists og lytte til skræddersyede internet-radiostationer med sine favorit-kunstnere.

Microsoft fremhæver i sin blog, at den nye tjeneste kombinerer alle de funktioner, som indtil nu har krævet, at man brugte flere forskellige tjenester.

I det kommende år kommer en scan-og-match funktion, hvor man kan tilføje al sin musik til Xbox Music cloud-kataloget uden at skulle uploade alle filerne. Det minder om iTunes Match og lignende tjenester.

Der kommer også nye sociale funktioner, så man kan dele sine musikoplevelser med andre.

Den officielle lancering sker den 16. oktober til Xbox 360 konsollen gennem en softwareopdatering, og Windows-udgaven kommer så den 26. oktober sammen med Windows 8.

Der bliver også mulighed for at købe musik som download, og det ligner et direkte angreb på iTunes. Det menes, at Apple også arbejder på en lignende streaming-tjeneste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse