Her er Microsofts nye musik-tjeneste

Microsoft har netop annonceret sin nye streaming-tjeneste Xbox Music, der er indbygget i Windows 8.

Artikel top billede

Nu kommer Microsoft med sin egen konkurrent til streaming-tjenester som Spotify, Deezer og Pandora. I et blog-indlæg har Microsoft annonceret den nye tjeneste Xbox Music, som er forhåndsinstalleret som musik-app i det kommende Windows 8 og Windows Phone 8. Den har et katalog med 30 millioner sange.

Xbox Music skal integrere musik-oplevelsen på tværs af forskellige enheder som computer, smartphone, tablet-pc og fjernsyn.

I grundversionen er det gratis at bruge tjenesten, men man skal finde sig i reklame-afbrydelser. Den gratis streaming er begrænset til 10 timer om måneden efter det første halve år.

Hvis man vil høre musikken på andre enheder som f.eks. Windows-smartphones eller konsollen Xbox 360, skal man betale 99 kroner om måneden for et såkaldt Xbox Music Pass. Her slipper man også for reklamer.

Foruden Windows Phone kommer der også betalingspligtige apps til iOS og Android. Ligesom med andre musiktjenester kan man oprette sine egne playlists og lytte til skræddersyede internet-radiostationer med sine favorit-kunstnere.

Microsoft fremhæver i sin blog, at den nye tjeneste kombinerer alle de funktioner, som indtil nu har krævet, at man brugte flere forskellige tjenester.

I det kommende år kommer en scan-og-match funktion, hvor man kan tilføje al sin musik til Xbox Music cloud-kataloget uden at skulle uploade alle filerne. Det minder om iTunes Match og lignende tjenester.

Der kommer også nye sociale funktioner, så man kan dele sine musikoplevelser med andre.

Den officielle lancering sker den 16. oktober til Xbox 360 konsollen gennem en softwareopdatering, og Windows-udgaven kommer så den 26. oktober sammen med Windows 8.

Der bliver også mulighed for at købe musik som download, og det ligner et direkte angreb på iTunes. Det menes, at Apple også arbejder på en lignende streaming-tjeneste.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S