Statsbaner slutter fred i ur-krig med Apple

Apple betaler nu for at bruge et schweizisk banegårdsur i iOS.

Artikel top billede

Forleden kom det frem, at designet til den nye ur-app i iOS 6 er stort set identisk med et berømt design fra 1944, som bliver brugt på de schweiziske banegårde. De schweiziske statsbaner SBB har alle rettighederne til urets design, og de har forlangt, at Apple skal betale licens.

Nu fortæller SBB, at man er nået til enighed med Apple om brugen af det klassiske banegårdsur på enheder som iPad og iPhone. Der er nu indgået en licensaftale, men parterne vil ikke fortælle, hvor meget Apple skal betale for at bruge det klassiske design.

Selv om designet er næsten 70 år gammelt, bliver det stadig brugt på de schweiziske banegårde. Det unikke design kan kendes på den røde sekundviser.

Det var ingeniøren Hans Hilfiker, der skabte designet tilbage i 1944. SBB har tidligere givet udtryk for, at man er stolt over, at Apple har valgt at bruge uret.

"Det fylder os med stolthed, at et brand, som er så vigtigt som Apple, bruger vores design, der allerede bliver vist på udstillinger i New York," sagde SBB's talskvinde Patricia Claivaz til nyhedsbureauet AFP i sidste måned.

Apple er selv kendt for at beskytte sit design med næb og kløer - i 2009 blev den populære app-udvikler Tapbots tvunget til at ændre et ur-ikon, der lignede et ikon, som Apple bruger i sin telefon-app.

Samtidig har Apple anklaget konkurrenten Samsung for at have stjålet firmaets design - en kamp, der i øjeblikket bliver udkæmpet i retssale i flere lande.

Firmaet Mondial, der har en eksklusiv licens til at fremstille ure med designet, er ikke involveret i den nye aftale mellem SBB og Apple. I en kommentar siger Mondial, at man er overrasket over aftalen, men vil ikke fortælle, om man selv vil indlede juridiske skridt.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S