Til salg: Var det noget med en lille lækker Oracle-forhandler

Flere forhandlere er blevet viftet om næsen med en investeringsmulighed i form af "en lille lækker Oracle-forhandler", som vi afslører navnet på her.

Artikel top billede

Projekt Zebra dækker over en "investeringsmulighed", som flere mulige købere i branchen er blevet tilbudt.

Ifølge CRN's oplysninger er der tale om konsulenthuset Scott/Tiger, der af kendere betegnes som en "lille lækker Oracle-forhandler". At selskabet er til salg vil hovedaktionær og bestyrelsesformand Stig Hølledig hverken be- eller afkræfte:

"Alt er til salg, når prisen er rigtig, og den rigtige køber er fundet. Sådan er branchen," siger han.

Scott/Tiger har omkring 20 ansatte, omsatte i 2011 for knap 23 millioner kroner og nåede et resultat før skat på 1,9 millioner. Selskabet holder til på Næsseslottet i Holte, som er ejet af Stig Hølledig. På sin hjemmeside fortæller Scott/Tiger om sig selv:

"Scott/Tiger er et it-konsulenthus med mange engagerede specialister indenfor især Oracles seneste teknologier."

Vil hverken sige ja eller nej

Stig Hølledig tilføjer, at Scott/Tiger ikke er mere til salg end så meget andet, og at han i øvrigt ikke kan bekræfte, at han har taget nogle initiativer til at sælge. Omvendt vil Hølledig heller ikke afkræfte, at Scott/Tiger er til salg, men siger:

"Der sker hele tiden noget i it-branchen. Nye konstellationer opstår, og andre brydes om. Hvis der sker noget konkret i forhold til Scott/Tiger, så kan jeg tilbyde at ringe til dig."

Stig Hølledig tilføjer, at Scott/Tiger i øvrigt er en supergod virksomhed, som "kører helt fantastisk".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics