Til salg: Var det noget med en lille lækker Oracle-forhandler

Flere forhandlere er blevet viftet om næsen med en investeringsmulighed i form af "en lille lækker Oracle-forhandler", som vi afslører navnet på her.

Artikel top billede

Projekt Zebra dækker over en "investeringsmulighed", som flere mulige købere i branchen er blevet tilbudt.

Ifølge CRN's oplysninger er der tale om konsulenthuset Scott/Tiger, der af kendere betegnes som en "lille lækker Oracle-forhandler". At selskabet er til salg vil hovedaktionær og bestyrelsesformand Stig Hølledig hverken be- eller afkræfte:

"Alt er til salg, når prisen er rigtig, og den rigtige køber er fundet. Sådan er branchen," siger han.

Scott/Tiger har omkring 20 ansatte, omsatte i 2011 for knap 23 millioner kroner og nåede et resultat før skat på 1,9 millioner. Selskabet holder til på Næsseslottet i Holte, som er ejet af Stig Hølledig. På sin hjemmeside fortæller Scott/Tiger om sig selv:

"Scott/Tiger er et it-konsulenthus med mange engagerede specialister indenfor især Oracles seneste teknologier."

Vil hverken sige ja eller nej

Stig Hølledig tilføjer, at Scott/Tiger ikke er mere til salg end så meget andet, og at han i øvrigt ikke kan bekræfte, at han har taget nogle initiativer til at sælge. Omvendt vil Hølledig heller ikke afkræfte, at Scott/Tiger er til salg, men siger:

"Der sker hele tiden noget i it-branchen. Nye konstellationer opstår, og andre brydes om. Hvis der sker noget konkret i forhold til Scott/Tiger, så kan jeg tilbyde at ringe til dig."

Stig Hølledig tilføjer, at Scott/Tiger i øvrigt er en supergod virksomhed, som "kører helt fantastisk".

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS