Til salg: Var det noget med en lille lækker Oracle-forhandler

Flere forhandlere er blevet viftet om næsen med en investeringsmulighed i form af "en lille lækker Oracle-forhandler", som vi afslører navnet på her.

Artikel top billede

Projekt Zebra dækker over en "investeringsmulighed", som flere mulige købere i branchen er blevet tilbudt.

Ifølge CRN's oplysninger er der tale om konsulenthuset Scott/Tiger, der af kendere betegnes som en "lille lækker Oracle-forhandler". At selskabet er til salg vil hovedaktionær og bestyrelsesformand Stig Hølledig hverken be- eller afkræfte:

"Alt er til salg, når prisen er rigtig, og den rigtige køber er fundet. Sådan er branchen," siger han.

Scott/Tiger har omkring 20 ansatte, omsatte i 2011 for knap 23 millioner kroner og nåede et resultat før skat på 1,9 millioner. Selskabet holder til på Næsseslottet i Holte, som er ejet af Stig Hølledig. På sin hjemmeside fortæller Scott/Tiger om sig selv:

"Scott/Tiger er et it-konsulenthus med mange engagerede specialister indenfor især Oracles seneste teknologier."

Vil hverken sige ja eller nej

Stig Hølledig tilføjer, at Scott/Tiger ikke er mere til salg end så meget andet, og at han i øvrigt ikke kan bekræfte, at han har taget nogle initiativer til at sælge. Omvendt vil Hølledig heller ikke afkræfte, at Scott/Tiger er til salg, men siger:

"Der sker hele tiden noget i it-branchen. Nye konstellationer opstår, og andre brydes om. Hvis der sker noget konkret i forhold til Scott/Tiger, så kan jeg tilbyde at ringe til dig."

Stig Hølledig tilføjer, at Scott/Tiger i øvrigt er en supergod virksomhed, som "kører helt fantastisk".

Annonce

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S