Sæt din it-ven på toget til Vestjylland - og scor 10.000 kroner

En kontant dusør skal skaffe kompetent webudvikler til Herning.

Artikel top billede

Webbutikken Gucca.dk har nu opgivet at skaffe sin næste medarbejder udelukkende på traditionel vis og lokker med 10.000 kroner til den mellemmand, der kan henvise til en egnet kandidat.

"Det er ikke noget, vi har gjort før, men vi kunne bare se, at vi ikke fik de kvalificerede ansøgninger, som vi burde," siger it-chef Thomas Bertelsen, der nu forgæves leder efter sin ekspert-PHP-udvikler på fjerde uge.

Dusøren har fået indbakken til at "bippe" lidt oftere i Herning, men Gucca har stadig ikke fået en ansøger, der passer på jobbeskrivelsen og forventningerne.

"Vi har fået flere ansøgninger, men stadig ikke nogen, der er lige, hvad vi har behov for. Mange af ansøgerne kommer fra de korte videregående uddannelser og multimediedesigner-uddannelsen. Og den type ansøgninger har vi bare fået endnu flere af med dusøren," siger Thomas Bertelsen

"Jeg ved ikke, hvorfor vi ikke får de rigtige kandidater, men måske skyldes det, at vi ligger i Herning. Vi vil jo gerne ramme dem med lidt længerevarende uddannelser, men den type hænger ofte fast i Aarhus og Aalborg," siger it-chefen.

Han forklarer, at den kommende kollega skal beskæftige sig med webudvikling, men oftest i backenden med udvikling af søgemaskiner og betalingssystemer.

Vi mangler folk med forretningsforståelse

Hungeren efter kvalificeret it-arbejdskraft i Midt- og Vestjylland understreges af IT Forum Midtjylland, der i foråret lavede en rundspørge, der viste, at hovedparten af firmaerne forventede at skulle ansætte flere it-folk i året, der kommer.

De 200 deltagende firmaer svarede også på, hvilke it-kompetencer det er sværest at trække til regionen. De indsamlede svar giver en indikation af, at næsten alle former for it-kvalifikationer er velkomne. Fra SAP og BI til Sharepoint og .net-udviklere.

"Firmaerne fortalte os, at de har svært ved at tiltrække folk med de rigtige kompetencer inden for mange områder. Hvis man skal pege på en rød tråd, så mangler vi især at få fat i dem med både it-viden og forrentningsforståelse," forklarer direktør Ole Middelhede i IT Forum Midtjylland til ComON.

Det er langt fra unormalt at betale dusører for at få fat i de mest kvalificerede medarbejdere. For nogle år siden forsøgte portalen Most Wanted Recruting at basere sin forretningsmodel på dusører. Firmaet eksisterer ikke længere.

Se Guccas jobopslag her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura