Sæt din it-ven på toget til Vestjylland - og scor 10.000 kroner

En kontant dusør skal skaffe kompetent webudvikler til Herning.

Artikel top billede

Webbutikken Gucca.dk har nu opgivet at skaffe sin næste medarbejder udelukkende på traditionel vis og lokker med 10.000 kroner til den mellemmand, der kan henvise til en egnet kandidat.

"Det er ikke noget, vi har gjort før, men vi kunne bare se, at vi ikke fik de kvalificerede ansøgninger, som vi burde," siger it-chef Thomas Bertelsen, der nu forgæves leder efter sin ekspert-PHP-udvikler på fjerde uge.

Dusøren har fået indbakken til at "bippe" lidt oftere i Herning, men Gucca har stadig ikke fået en ansøger, der passer på jobbeskrivelsen og forventningerne.

"Vi har fået flere ansøgninger, men stadig ikke nogen, der er lige, hvad vi har behov for. Mange af ansøgerne kommer fra de korte videregående uddannelser og multimediedesigner-uddannelsen. Og den type ansøgninger har vi bare fået endnu flere af med dusøren," siger Thomas Bertelsen

"Jeg ved ikke, hvorfor vi ikke får de rigtige kandidater, men måske skyldes det, at vi ligger i Herning. Vi vil jo gerne ramme dem med lidt længerevarende uddannelser, men den type hænger ofte fast i Aarhus og Aalborg," siger it-chefen.

Han forklarer, at den kommende kollega skal beskæftige sig med webudvikling, men oftest i backenden med udvikling af søgemaskiner og betalingssystemer.

Vi mangler folk med forretningsforståelse

Hungeren efter kvalificeret it-arbejdskraft i Midt- og Vestjylland understreges af IT Forum Midtjylland, der i foråret lavede en rundspørge, der viste, at hovedparten af firmaerne forventede at skulle ansætte flere it-folk i året, der kommer.

De 200 deltagende firmaer svarede også på, hvilke it-kompetencer det er sværest at trække til regionen. De indsamlede svar giver en indikation af, at næsten alle former for it-kvalifikationer er velkomne. Fra SAP og BI til Sharepoint og .net-udviklere.

"Firmaerne fortalte os, at de har svært ved at tiltrække folk med de rigtige kompetencer inden for mange områder. Hvis man skal pege på en rød tråd, så mangler vi især at få fat i dem med både it-viden og forrentningsforståelse," forklarer direktør Ole Middelhede i IT Forum Midtjylland til ComON.

Det er langt fra unormalt at betale dusører for at få fat i de mest kvalificerede medarbejdere. For nogle år siden forsøgte portalen Most Wanted Recruting at basere sin forretningsmodel på dusører. Firmaet eksisterer ikke længere.

Se Guccas jobopslag her.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S