Sæt din it-ven på toget til Vestjylland - og scor 10.000 kroner

En kontant dusør skal skaffe kompetent webudvikler til Herning.

Artikel top billede

Webbutikken Gucca.dk har nu opgivet at skaffe sin næste medarbejder udelukkende på traditionel vis og lokker med 10.000 kroner til den mellemmand, der kan henvise til en egnet kandidat.

"Det er ikke noget, vi har gjort før, men vi kunne bare se, at vi ikke fik de kvalificerede ansøgninger, som vi burde," siger it-chef Thomas Bertelsen, der nu forgæves leder efter sin ekspert-PHP-udvikler på fjerde uge.

Dusøren har fået indbakken til at "bippe" lidt oftere i Herning, men Gucca har stadig ikke fået en ansøger, der passer på jobbeskrivelsen og forventningerne.

"Vi har fået flere ansøgninger, men stadig ikke nogen, der er lige, hvad vi har behov for. Mange af ansøgerne kommer fra de korte videregående uddannelser og multimediedesigner-uddannelsen. Og den type ansøgninger har vi bare fået endnu flere af med dusøren," siger Thomas Bertelsen

"Jeg ved ikke, hvorfor vi ikke får de rigtige kandidater, men måske skyldes det, at vi ligger i Herning. Vi vil jo gerne ramme dem med lidt længerevarende uddannelser, men den type hænger ofte fast i Aarhus og Aalborg," siger it-chefen.

Han forklarer, at den kommende kollega skal beskæftige sig med webudvikling, men oftest i backenden med udvikling af søgemaskiner og betalingssystemer.

Vi mangler folk med forretningsforståelse

Hungeren efter kvalificeret it-arbejdskraft i Midt- og Vestjylland understreges af IT Forum Midtjylland, der i foråret lavede en rundspørge, der viste, at hovedparten af firmaerne forventede at skulle ansætte flere it-folk i året, der kommer.

De 200 deltagende firmaer svarede også på, hvilke it-kompetencer det er sværest at trække til regionen. De indsamlede svar giver en indikation af, at næsten alle former for it-kvalifikationer er velkomne. Fra SAP og BI til Sharepoint og .net-udviklere.

"Firmaerne fortalte os, at de har svært ved at tiltrække folk med de rigtige kompetencer inden for mange områder. Hvis man skal pege på en rød tråd, så mangler vi især at få fat i dem med både it-viden og forrentningsforståelse," forklarer direktør Ole Middelhede i IT Forum Midtjylland til ComON.

Det er langt fra unormalt at betale dusører for at få fat i de mest kvalificerede medarbejdere. For nogle år siden forsøgte portalen Most Wanted Recruting at basere sin forretningsmodel på dusører. Firmaet eksisterer ikke længere.

Se Guccas jobopslag her.

Læses lige nu

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S