Massive investeringer tynger Itplaneten

Den vestjyske enterpriseforhandler er ved at forberede sig til fremtiden og må derfor æde et nulresultat i sit seneste regnskab.

Artikel top billede

Det er dyrt at forberede sig på fremtiden. Det er den lektie, som den lille Varde-forhandler Itplaneten har måttet sande i det forgangne år, hvor virksomheden fik et minimalt overskud før skat på 49.409 kroner mod knap en halv million kroner året før.

Direktør i Itplaneten, Jacob V. Schmidt, forklarer det magre resultat en række investeringer især i forhandlerens hosting-løsninger.

Så på trods af en pæn stigning i omsætningen fra 27 til 32 millioner kroner og et forbedret bruttoresultat med et plus på 9,5 millioner kroner æder øgede personaleomkostninger og afskrivninger en stor del af fremgangen. Samtidig er selskabets balance steget med næsten tyve procent til 10,5 millioner kroner. Det afspejler, at der på grund af flere abonnementsbaserede kunder er flere penge bundet i tilgodehavender og gæld. Det slår så igennem som flere renteudgifter, der også trækker fra i resultatet.

Jacob V. Schmidt kan dog her i det nye år glæde sig over "et flot første kvartal", som giver grund til at tro på "et rigtigt godt resultat", som han udtrykker det. Optimismen illustreres også af, at Itplaneten sidst på sommeren åbnede et salgskontor i Århus.

"Vi har brugt meget tid på at forædle vores hosting-produkter og har igen i år investeret massivt. Men vi ser frem til at høste gevinsten i det kommende år. Vi har blandt andet fået mange nye hostingkunder, hvor betalingen er periodiseret over de næste tre år, så der regner jeg med, at min investering kommer hjem igen. Vi ved jo godt, at hostingmarkedet står over for interessante konsolideringer i den nærmeste fremtid, så det tager jeg også bestik af," siger Jacob V. Schmidt.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job