Massive investeringer tynger Itplaneten

Den vestjyske enterpriseforhandler er ved at forberede sig til fremtiden og må derfor æde et nulresultat i sit seneste regnskab.

Artikel top billede

Det er dyrt at forberede sig på fremtiden. Det er den lektie, som den lille Varde-forhandler Itplaneten har måttet sande i det forgangne år, hvor virksomheden fik et minimalt overskud før skat på 49.409 kroner mod knap en halv million kroner året før.

Direktør i Itplaneten, Jacob V. Schmidt, forklarer det magre resultat en række investeringer især i forhandlerens hosting-løsninger.

Så på trods af en pæn stigning i omsætningen fra 27 til 32 millioner kroner og et forbedret bruttoresultat med et plus på 9,5 millioner kroner æder øgede personaleomkostninger og afskrivninger en stor del af fremgangen. Samtidig er selskabets balance steget med næsten tyve procent til 10,5 millioner kroner. Det afspejler, at der på grund af flere abonnementsbaserede kunder er flere penge bundet i tilgodehavender og gæld. Det slår så igennem som flere renteudgifter, der også trækker fra i resultatet.

Jacob V. Schmidt kan dog her i det nye år glæde sig over "et flot første kvartal", som giver grund til at tro på "et rigtigt godt resultat", som han udtrykker det. Optimismen illustreres også af, at Itplaneten sidst på sommeren åbnede et salgskontor i Århus.

"Vi har brugt meget tid på at forædle vores hosting-produkter og har igen i år investeret massivt. Men vi ser frem til at høste gevinsten i det kommende år. Vi har blandt andet fået mange nye hostingkunder, hvor betalingen er periodiseret over de næste tre år, så der regner jeg med, at min investering kommer hjem igen. Vi ved jo godt, at hostingmarkedet står over for interessante konsolideringer i den nærmeste fremtid, så det tager jeg også bestik af," siger Jacob V. Schmidt.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S