Inmeta Crayon overtager konkursbo

Inmeta Crayon overtager konkursboet efter Norske Systemarkitekter.

Artikel top billede

Norske Inmeta Crayon som herhjemme overtog licensspecialisten Again i sommer, har indgået en aftale om at overtage konkursboet efter Norske Systemarkitekter (NSA). NSA har gennem en årrække været aktiv på det norske marked med særlig fokus på Oracle og Open Source-området.

Inmeta Crayon overtager med øjeblikkelig virkning alle 45 ansatte og samtlige forpligtelser over for kunderne.

"Vi har gennem længere tid fulgt NSA og har på kort tid formået at etablere en solid løsning sammen med ledelsen og de ansatte. Sammen vil vi repræsentere et stærkt fagmiljø inden for Oracle og Open Source som et naturligt alternativ for kunder og ansatte, siger Inmeta Crayons koncernchef Jarl Øverby i en pressemeddelelse.

"Vi er svært tilfredse"

Også administrerende direktør i NSA Kjetil Bjerke Karlsen er godt tilfreds med overtagelsen:

"Vi er svært glade for, at vi har fået en fremtidsrettet løsning med en stor industriel aktør som Inmeta Crayon. Det giver tryghed for ansatte og kunder".

Inmeta Crayon har fokus inden for licensrådgivning, konsulenttjenester og uddannelse.

Koncernen har i omegnen af 500 ansatte, hovedkontor i Oslo og er repræsenteret med datterselskaber i Sverige, Danmark, Finland, Tyskland, Mellemøsten og Frankrig.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS