Køkkenet er det farligste sted for din iPhone

Hvor er der størst risiko for at smadre dine gadgets? Her er svaret.

Artikel top billede

Et amerikansk forsikrings-selskab har udspurgt 2.000 iPhone-ejere om ulykker med deres smartphone og konstaterer nu, at de fleste skader sker i køkkenet. Det sker åbenbart tit, at man kommer til at forveksle sin telefon med et hakkebræt eller taber den ned i en gryde med kogende vand.

Ifølge SquareTrade sker 21 procent af alle iPhone-ulykker i køkkenet. Det er næsten lige så farligt i stuen, hvor 18 pct. af ulykkerne sker, mens badeværelset kommer ind på en tredjeplads med 16 pct.

De fleste iPhone-ulykker sker faktisk inden for hjemmets fire vægge og ikke udendørs, som man måske skulle tro.

Blandt de adspurgte fortæller 5 pct., at de har "glemt" deres telefon i vaskemaskinen, mens 9 pct. har tabt den i toilettet og 6 pct. har placeret den på bilens tag og er kørt afsted uden at huske telefonen. Hos CNET kan man se en infografik med de forskellige tal.

Næsten halvdelen har spildt vand på deres telefon, mens 19 pct. har spildt sodavand og 12 pct. har spildt øl.

Det mest deprimerende tal er måske, at 69 pct. af alle iPhone-skader skyldes ejeren selv. Så man kan altså ikke skyde skylden på katten, børnene eller naboen.

En anden undersøgelse fra sidste måned fortæller, at 30 pct. af ulykkerne sker, fordi telefonen bliver tabt, mens 18 pct. af skaderne skyldes væsker. Det kan selvfølgelig også være en kombination, som når telefonen bliver tabt i en sø.

Det sikreste sted for telefonen er tilsyneladende soveværelset - kun 8 pct. af ulykkerne i hjemmet sker her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S