Køkkenet er det farligste sted for din iPhone

Hvor er der størst risiko for at smadre dine gadgets? Her er svaret.

Artikel top billede

Et amerikansk forsikrings-selskab har udspurgt 2.000 iPhone-ejere om ulykker med deres smartphone og konstaterer nu, at de fleste skader sker i køkkenet. Det sker åbenbart tit, at man kommer til at forveksle sin telefon med et hakkebræt eller taber den ned i en gryde med kogende vand.

Ifølge SquareTrade sker 21 procent af alle iPhone-ulykker i køkkenet. Det er næsten lige så farligt i stuen, hvor 18 pct. af ulykkerne sker, mens badeværelset kommer ind på en tredjeplads med 16 pct.

De fleste iPhone-ulykker sker faktisk inden for hjemmets fire vægge og ikke udendørs, som man måske skulle tro.

Blandt de adspurgte fortæller 5 pct., at de har "glemt" deres telefon i vaskemaskinen, mens 9 pct. har tabt den i toilettet og 6 pct. har placeret den på bilens tag og er kørt afsted uden at huske telefonen. Hos CNET kan man se en infografik med de forskellige tal.

Næsten halvdelen har spildt vand på deres telefon, mens 19 pct. har spildt sodavand og 12 pct. har spildt øl.

Det mest deprimerende tal er måske, at 69 pct. af alle iPhone-skader skyldes ejeren selv. Så man kan altså ikke skyde skylden på katten, børnene eller naboen.

En anden undersøgelse fra sidste måned fortæller, at 30 pct. af ulykkerne sker, fordi telefonen bliver tabt, mens 18 pct. af skaderne skyldes væsker. Det kan selvfølgelig også være en kombination, som når telefonen bliver tabt i en sø.

Det sikreste sted for telefonen er tilsyneladende soveværelset - kun 8 pct. af ulykkerne i hjemmet sker her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S