Køkkenet er det farligste sted for din iPhone

Hvor er der størst risiko for at smadre dine gadgets? Her er svaret.

Artikel top billede

Et amerikansk forsikrings-selskab har udspurgt 2.000 iPhone-ejere om ulykker med deres smartphone og konstaterer nu, at de fleste skader sker i køkkenet. Det sker åbenbart tit, at man kommer til at forveksle sin telefon med et hakkebræt eller taber den ned i en gryde med kogende vand.

Ifølge SquareTrade sker 21 procent af alle iPhone-ulykker i køkkenet. Det er næsten lige så farligt i stuen, hvor 18 pct. af ulykkerne sker, mens badeværelset kommer ind på en tredjeplads med 16 pct.

De fleste iPhone-ulykker sker faktisk inden for hjemmets fire vægge og ikke udendørs, som man måske skulle tro.

Blandt de adspurgte fortæller 5 pct., at de har "glemt" deres telefon i vaskemaskinen, mens 9 pct. har tabt den i toilettet og 6 pct. har placeret den på bilens tag og er kørt afsted uden at huske telefonen. Hos CNET kan man se en infografik med de forskellige tal.

Næsten halvdelen har spildt vand på deres telefon, mens 19 pct. har spildt sodavand og 12 pct. har spildt øl.

Det mest deprimerende tal er måske, at 69 pct. af alle iPhone-skader skyldes ejeren selv. Så man kan altså ikke skyde skylden på katten, børnene eller naboen.

En anden undersøgelse fra sidste måned fortæller, at 30 pct. af ulykkerne sker, fordi telefonen bliver tabt, mens 18 pct. af skaderne skyldes væsker. Det kan selvfølgelig også være en kombination, som når telefonen bliver tabt i en sø.

Det sikreste sted for telefonen er tilsyneladende soveværelset - kun 8 pct. af ulykkerne i hjemmet sker her.

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S