Køkkenet er det farligste sted for din iPhone

Hvor er der størst risiko for at smadre dine gadgets? Her er svaret.

Artikel top billede

Et amerikansk forsikrings-selskab har udspurgt 2.000 iPhone-ejere om ulykker med deres smartphone og konstaterer nu, at de fleste skader sker i køkkenet. Det sker åbenbart tit, at man kommer til at forveksle sin telefon med et hakkebræt eller taber den ned i en gryde med kogende vand.

Ifølge SquareTrade sker 21 procent af alle iPhone-ulykker i køkkenet. Det er næsten lige så farligt i stuen, hvor 18 pct. af ulykkerne sker, mens badeværelset kommer ind på en tredjeplads med 16 pct.

De fleste iPhone-ulykker sker faktisk inden for hjemmets fire vægge og ikke udendørs, som man måske skulle tro.

Blandt de adspurgte fortæller 5 pct., at de har "glemt" deres telefon i vaskemaskinen, mens 9 pct. har tabt den i toilettet og 6 pct. har placeret den på bilens tag og er kørt afsted uden at huske telefonen. Hos CNET kan man se en infografik med de forskellige tal.

Næsten halvdelen har spildt vand på deres telefon, mens 19 pct. har spildt sodavand og 12 pct. har spildt øl.

Det mest deprimerende tal er måske, at 69 pct. af alle iPhone-skader skyldes ejeren selv. Så man kan altså ikke skyde skylden på katten, børnene eller naboen.

En anden undersøgelse fra sidste måned fortæller, at 30 pct. af ulykkerne sker, fordi telefonen bliver tabt, mens 18 pct. af skaderne skyldes væsker. Det kan selvfølgelig også være en kombination, som når telefonen bliver tabt i en sø.

Det sikreste sted for telefonen er tilsyneladende soveværelset - kun 8 pct. af ulykkerne i hjemmet sker her.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S