Nørder og it-iværksættere er de nye superstjerner

Der er guldfeber i Silicon Valley, og et nyt reality-show vil følge de nye superstjerner i deres jagt på den amerikanske drøm.

Artikel top billede

"Jeg mener, at teknologi er en del af popkulturens zeitgeist lige nu ... Nørder er som rockstjerner," siger kvinden bag det nye reality-show, Randi Zuckerberg. Hun er søster til Mark Zuckerberg.

Tidligere i år kunne ComON fortælle om et reality-show, der følger livet i Silicon Valley, hvor håbefulde iværksættere og stenrige it-sværvægtere udvikler morgendagens teknologi. Det nye show, "Start-Ups: Silicon Valley", får premiere den 5. november på Bravo TV i USA. Det er ingen ringere end Randi Zuckerberg, søster til Mark Zuckerberg, der står bag showet.

Hun mener, at showet skal inspirere iværksættere til at jagte den amerikanske drøm. I et interview med CNBC i denne uge sagde hun, at teknologi og popkultur går hånd i hånd, så det er på høje tid at få Silicon Valley med i et reality-show.

"Jeg mener, at teknologi er en del af popkulturens zeitgeist lige nu ... Nørder er som rockstjerner nu. Der er en fascination over iværksætteri, og det skyldes især det økonomiske klima i vores land. Så det er lige det rigtige tidspunkt til at kaste lys på Silicon Valley," sagde Zuckerberg.

Det nye tv-show kommer på et tidspunkt, hvor Silicon Valley er midt i en ny guldfeber. Facebook er netop gået på børsen og har skabt masser af nye millionærer, unge firmaer bliver handlet til svimlende beløb, og alle er på jagt efter den næste gode idé.

Nu skulle man tro, at it-folket glæder sig til at komme i rampelyset. Men reaktionerne har været meget blandede. Inspirationen kommer blandt andet fra den Oscar-belønnede film "The Social Network", som kastede et tvivlsomt lys på Facebook's tidlige dage.

Filmen antyder, at Mark Zuckerberg startede Facebook for at score piger - og ikke for at ændre verden.

Nu frygter man i Silicon Valley, at tv-showet også kommer til at handle om sex, glimmer og fester og dermed fjerner den respekt, som ellers hersker omkring det amerikanske it-mekka.

Men Randi Zuckerberg afviser, at showets indhold vil være så "provokerende", som mange har frygtet.

"Jeg tror, at folk bliver behageligt overrasket over balancen mellem sjov og teknologi, som de kommer til at se," siger hun.

Der er seks forskellige iværksættere med i programmet, som alle befinder sig i forskellige faser af at starte deres egen virksomhed. En af iværksætterne har allerede solgt sit firma til Facebook.

Hun afslører også, at hendes bror Mark ikke kommer til at optræde i showet.

"Ikke i denne sæson, men hvem ved," som hun siger.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet