Ingram Micro tilbage i Danmark

Teledistributøren Brightpoint er nu endegyldigt blevet en del af Ingram Micro, som dermed udvider sin tilstedeværelse på det danske marked.

Artikel top billede

Verdens største it-distributør, Ingram Micro, er ligeså stille ved at vende tilbage til det danske marked. Ingram Micro har netop afsluttet opkøbet af teledistributøren Brightpoint, som med godt 30 ansatte i den danske afdeling dermed får officiel status som en del af Ingram Micro-koncernen.

Opkøbet af Brightpoint rejser spørgsmålet, om Ingram Micro nu er på vej tilbage som broadline-distributør på det danske marked.

Ingram Micros danske landechef Martin Wulff siger, at det indtil videre er planen at lade Brightpoint fortsætte som et selvstændigt selskab.

"Hvad Brightpoint kommer til at bidrage med, må vi se på fremadrettet. Men alt kan jo ske," siger Martin Wulff.

Ingram Micro solgte i 2009 sin danske broadlineaktiviteter til Also Actebis og beholdt kun en mindre afdeling, som tog sig af distribution indenfor datafangst og point of sales. Dengang lød meldingen, at man alene ville fokusere på det svenske marked. I 2011 begyndte Ingram Micro dog igen at sælge til danske forhandlere fra et salgskontor i det sydlige Tyskland. Heller ikke det set up bliver der ifølge Martin Wulff ændret på efter overtagelsen af Brightpoint.

"På broadlinesiden har vi været i gang igen siden 2011, hvor vores eksportafdeling startede op med at sælge varer fra Tyskland. Det er der ingen planer om at ændre," siger Martin Wulff.

Ingram Micros svenske landechef Derrick Wood er en smule mere åbenmundet end sin danske kollega. Han fortæller til det svenske it24, at opkøbet af Brightpoint, at Ingram Micro fordobler medarbejderstyrke på nordisk plan med yderligere 227 ansatte - heraf de 34 alene i Danmark.

"Det indebærer også, at vi kommer tilbage til Norge, Finland og Sverige," siger Derrick Wood til it24.

Han fortæller videre, at man Ingram Micro vil bruge tiden frem til nytår på at analysere, hvordan man vil organisere sig i fremtiden.

"I slutningen af året håber jeg, at der er skabt klarhed. Det jeg kan sige i dag er, at vores kunder og partnere ikke vil mærke nogen forskel de næste tre måneder," siger Derrick Wood.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job