Ravn IT: Vi henter halvdelen på hardware

Slagelse-forhandleren Ravn IT rykker mod øst og baserer stadig en betragtelig del af omsætningen på salg af hardware.

Artikel top billede

I 2007 kom halvdelen af Slagelse-forhandleren Ravn IT's omsætning fra salg af hardware, og det gør den i store træk stadig, fortæller direktør Torben Ravn. 

"Jeg tror faktisk, det holder meget godt stik stadigvæk. Der er stort set aldrig nogen, der bare vil have hardware. Løsningerne er altid bundet op på et eller andet behov, kunden vil have dækket."

Torben Ravn er direktør i Ravn IT, og det er hans bror Henrik Ravn også.

Forhandleren leverer løsninger af forskellig slags eksempelvis inden for it-infrastruktur, udvikler også en del intranet.

"Der kan vi også levere infrastruktur, men kunderne har ind i mellem noget i forvejen, som vi baserer løsningen på eksempelvis SharePoint," siger Torben Ravn og tilføjer:

"Vores motto er, at alt, hvad vi laver, skal give merværdi til kundens installation."

Ren organisk vækst

Siden CRN skrev om Ravn IT i 2007, er selskabet vokset temmelig meget. Såvel bruttofortjenesten som bundlinjen er fordoblet.

"Vores vækst er ren organisk. Vi har fravalgt at købe op af strategiske årsager, fordi vi vil være sikre på at beholde den "Ravn IT ånd", vi har i firmaet," siger Torben Ravn.

Da spørgsmålet falder på, hvem Ravn IT hovedsagelig konkurrerer mod, bliver der helt stille i den anden ende. Konkurrence er ikke noget, der holder Torben Ravn søvnløs. Han vil hellere snakke om samarbejdspartnere, som firmaet har omkring otte af alene i Slagelse.

Antallet af konkurrenter, vurderer Torben Ravn, ligger på omkring det halve.

"Hvis vi møder nogen, så er det lokale virksomheder som Jara IT, Mentor IT, Itheco Business Solutions og Accendo, men vi har nu aldrig tabt til nogen af dem," siger han.

Et exceptionelt år

Hverken driftsresultat eller resultat før eller efter skat lever op til det forrige år, hvilket Torben Ravn forklarer sådan her:

"Vores resultat i år er nok et mere realistisk et end de forgangne, hvor vi havde rigtig mange store sager som alene stod bag væksten i omsætning og indtjening. Vi har ikke haft en eneste sag af den kaliber i regnskabsåret 2011/12."

Forventninger er store til indeværende år hos Slagelse-forhandleren.

"Vi er rykket mod Høje Taastrup, for vi vil gerne ind og lege med de lidt større kunder, hvor vi mener, at vi har noget at byde på. Derudover er det også psykologisk vigtigt, at vi ikke kun er i Slagelse," siger Torben Ravn og henviser til, at alene det, at Ravn nu også er repræsenteret i Storkøbenhavn, har betydet, at selskabet har fået "en del nye kunder."

Vil gerne udfordres

Firmaet bevæger sig op i markedet og vil gerne have de lidt mere udfordrende kunder.

"Vi har fået kompetencer i huset, som kan klare nogle større udfordringer. Hovedsagelig inden for Exchange SQL SharePoint og virtualisering, ligesom sikkerhed også er et specialistområde."

Ravn IT satset også meget på Microsoft og dets cloudprodukt Office 365 og synes selv, det går helt godt på den front:

"Vi har mere end 70 kunder nu, og er ifølge Microsoft en af de bedste partnere i Danmark."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS