Dell sælger kommunale pc'er uden om forhandlere

Pc-producenten overlader mindre kommunale kunder til en eksklusiv skare af forhandlere, mens de store ordrer sælges direkte.

Artikel top billede

Når Dell skal levere pc'er til de kommuner, der har tilsluttet sig den fælleskommunale indkøbsaftale 50.42, bliver det primært direkte fra firmaet selv, og ikke så meget via forhandlere.

Det oplyser Christian Borg Møhl, der er kanalchef i Dell, til CRN.

"Vi har en række major accounts, hvor vi overvejende sælger direkte, og så har vi medium accounts, som vi arbejder sammen med partnerne på," siger han.

Indkøbsaftale 50.42 henvender sig primært til pc-producentens major account-kunder, der bestiller meget på en gang. I et af de seneste minudbud under 50.42 har Dell for eksempel solgt pc'er til 17 kommuner for næsten 45 millioner kroner.

Ifølge Christian Borg Møhl overlader Dell det til forhandlere som Dustin, Atea og Comm2ig at servicere de mindre kommunale kunder.

"Der er det oplagt, at en partner hjælper med logistikopgaver og så videre," forklarer Christian Borg Møhl.

Det afspejler ifølge Dells kanalchef resten af det offentlige marked, hvor det også er det store forhandlere, der er dominrende. Han mener, at kommunerne som relativt store, komplekse organisationer finder et bedre match i de lidt større partnere.

"Som udgangspunkt vil vi gerne mødes med kunderne der, hvor de ønsker at mødes med os," siger Christian Borg Møhl, som understreger, at nogle kommuner foretrækker at handle gennem en anden indkøbsaftale (50.41), som åbner for at kommunerne kan samarbejde med mindre, lokale forhandlere.

"Det respekterer vi naturligvis," siger Christian Borg Møhl.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil