Dell sælger kommunale pc'er uden om forhandlere

Pc-producenten overlader mindre kommunale kunder til en eksklusiv skare af forhandlere, mens de store ordrer sælges direkte.

Artikel top billede

Når Dell skal levere pc'er til de kommuner, der har tilsluttet sig den fælleskommunale indkøbsaftale 50.42, bliver det primært direkte fra firmaet selv, og ikke så meget via forhandlere.

Det oplyser Christian Borg Møhl, der er kanalchef i Dell, til CRN.

"Vi har en række major accounts, hvor vi overvejende sælger direkte, og så har vi medium accounts, som vi arbejder sammen med partnerne på," siger han.

Indkøbsaftale 50.42 henvender sig primært til pc-producentens major account-kunder, der bestiller meget på en gang. I et af de seneste minudbud under 50.42 har Dell for eksempel solgt pc'er til 17 kommuner for næsten 45 millioner kroner.

Ifølge Christian Borg Møhl overlader Dell det til forhandlere som Dustin, Atea og Comm2ig at servicere de mindre kommunale kunder.

"Der er det oplagt, at en partner hjælper med logistikopgaver og så videre," forklarer Christian Borg Møhl.

Det afspejler ifølge Dells kanalchef resten af det offentlige marked, hvor det også er det store forhandlere, der er dominrende. Han mener, at kommunerne som relativt store, komplekse organisationer finder et bedre match i de lidt større partnere.

"Som udgangspunkt vil vi gerne mødes med kunderne der, hvor de ønsker at mødes med os," siger Christian Borg Møhl, som understreger, at nogle kommuner foretrækker at handle gennem en anden indkøbsaftale (50.41), som åbner for at kommunerne kan samarbejde med mindre, lokale forhandlere.

"Det respekterer vi naturligvis," siger Christian Borg Møhl.

Læs mere:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS