Dell sælger kommunale pc'er uden om forhandlere

Pc-producenten overlader mindre kommunale kunder til en eksklusiv skare af forhandlere, mens de store ordrer sælges direkte.

Artikel top billede

Når Dell skal levere pc'er til de kommuner, der har tilsluttet sig den fælleskommunale indkøbsaftale 50.42, bliver det primært direkte fra firmaet selv, og ikke så meget via forhandlere.

Det oplyser Christian Borg Møhl, der er kanalchef i Dell, til CRN.

"Vi har en række major accounts, hvor vi overvejende sælger direkte, og så har vi medium accounts, som vi arbejder sammen med partnerne på," siger han.

Indkøbsaftale 50.42 henvender sig primært til pc-producentens major account-kunder, der bestiller meget på en gang. I et af de seneste minudbud under 50.42 har Dell for eksempel solgt pc'er til 17 kommuner for næsten 45 millioner kroner.

Ifølge Christian Borg Møhl overlader Dell det til forhandlere som Dustin, Atea og Comm2ig at servicere de mindre kommunale kunder.

"Der er det oplagt, at en partner hjælper med logistikopgaver og så videre," forklarer Christian Borg Møhl.

Det afspejler ifølge Dells kanalchef resten af det offentlige marked, hvor det også er det store forhandlere, der er dominrende. Han mener, at kommunerne som relativt store, komplekse organisationer finder et bedre match i de lidt større partnere.

"Som udgangspunkt vil vi gerne mødes med kunderne der, hvor de ønsker at mødes med os," siger Christian Borg Møhl, som understreger, at nogle kommuner foretrækker at handle gennem en anden indkøbsaftale (50.41), som åbner for at kommunerne kan samarbejde med mindre, lokale forhandlere.

"Det respekterer vi naturligvis," siger Christian Borg Møhl.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse