Salget af Atea røget i vasken

Ib Kunøe opgiver planerne om at sælge sin ejerandel i Danmarks største it-forhandler.

Artikel top billede

Forhandlingerne mellem it-investoren og hovedaktionæren i Atea, Ib Kunøe og en indtil videre ukendt kapitalfond, om overtagelse af Atea er strandet.

Atea oplyser her til aften i en meddelelse, at forhandlingerne mellem selskabet Systemintegration Aps og den mulige køber er blevet afsluttet, uden at man er nået frem til en aftale.

Ateas koncernchef Claus Hougesen bekræfter overfor CRN, at det ikke er lykkedes parterne at få enderne til at mødes. Han antyder samtidig, at sammenbruddet i forhandlingerne skyldes, at den interesserede køber ikke har villet garantere at bevare Atea som en samlet enhed.

"Det er vores hovedejers beslutning at opgive forhandlingerne. Jeg og mine kolleger i Atea vil gerne, at vi har en ejerkreds, som holder fast i den plan, der ligger for selskabet. Så nu fastholder vi den nuværende børsnoterede platform. Det er jeg egentlig meget tilfreds med." siger Claus Hougesen.

Læs mere:

Han ved angiveligt endnu ikke, hvad der er årsag til forhandlingssammenbruddet.

"Vi har en række interessenter med forskelige ejerandele med Ib Kunøe som den største. Spørgsmålet i den slags forhandlinger er jo, om man kan blive enig eller ej, og det har man åbenbart ikke kunnet i denne sammenhæng, og jeg ved ganske enkelt ikke hvad forhandlingerne er strandet på," siger Claus Hougesen.

Ib Kunøe ønsker ikke at kommentere sagen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS