Salget af Atea røget i vasken

Ib Kunøe opgiver planerne om at sælge sin ejerandel i Danmarks største it-forhandler.

Artikel top billede

Forhandlingerne mellem it-investoren og hovedaktionæren i Atea, Ib Kunøe og en indtil videre ukendt kapitalfond, om overtagelse af Atea er strandet.

Atea oplyser her til aften i en meddelelse, at forhandlingerne mellem selskabet Systemintegration Aps og den mulige køber er blevet afsluttet, uden at man er nået frem til en aftale.

Ateas koncernchef Claus Hougesen bekræfter overfor CRN, at det ikke er lykkedes parterne at få enderne til at mødes. Han antyder samtidig, at sammenbruddet i forhandlingerne skyldes, at den interesserede køber ikke har villet garantere at bevare Atea som en samlet enhed.

"Det er vores hovedejers beslutning at opgive forhandlingerne. Jeg og mine kolleger i Atea vil gerne, at vi har en ejerkreds, som holder fast i den plan, der ligger for selskabet. Så nu fastholder vi den nuværende børsnoterede platform. Det er jeg egentlig meget tilfreds med." siger Claus Hougesen.

Læs mere:

Han ved angiveligt endnu ikke, hvad der er årsag til forhandlingssammenbruddet.

"Vi har en række interessenter med forskelige ejerandele med Ib Kunøe som den største. Spørgsmålet i den slags forhandlinger er jo, om man kan blive enig eller ej, og det har man åbenbart ikke kunnet i denne sammenhæng, og jeg ved ganske enkelt ikke hvad forhandlingerne er strandet på," siger Claus Hougesen.

Ib Kunøe ønsker ikke at kommentere sagen.

Læs mere:

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S