Dansk pres på Apple bærer frugt: Uforståelig garanti bliver bedre

Forbrugerombudsmanden slutter et langvarigt slagsmål med Apple, som har forbedret sine garanti-bestemmelser. Men firmaet er fortsat under skærpet observation.

Artikel top billede

Takket været dårlige og uforståelige garantibestemmelser har Apple været millimeter fra at blive stævnet af den danske Forbrugerombudsmand i et flere år langt slagsmål om danskernes ret til reparationer af iPhones og Mac-computere.

Nu kan firmaets advokater ånde lettet op: Forbrugerombudsmanden er klar til at acceptere de let ændrede garantibestemmelser, som verdens rigeste tech-firma giver sine danske kunder.

Apple har nemlig tilføjet et enkelt afsnit, der tydeliggør de fordele ved garantien, som ligger ud over købelovens krav og den lovfæstede to-årige reklamationsret.

Tidligere forbød Forbrugerombudsmanden ellers Apple at kalde firmaets et-årige garanti for en garanti, fordi "garantien" var dårligere end den lovbefalede reklamationsret.

At Apples garantibestemmelser desuden var så fyldt med forbehold og så kringlet formuleret, at de færreste almindelige mennesker kunne forventes at forstå dem, fik dengang Forbrugerombudsmanden til i ComON at erklære Apple-garantien lige til skraldespanden

De kringlede formuleringer og forbehold er stadig ikke ændret, men alligevel har Forbrugerombudsmanden valgt at acceptere dem, fordi garantibestemmelserne i det nye afsnit skærer tingene tilstrækkeligt meget ud i pap.

Forbrugerombudsmanden slår dog fast i en pressemedelelse, at han vil holde grundigt øje med Apple, og at firmaet ligefrem er sat under overvågning.

Samtidig opfordrer han danske Apple-kunder til at henvende sig, hvis de skulle opleve problemer med at få Apple til at leve op til de forpligtelser, firmaet er underlagt ifølge købeloven.

Det nye afsnit i den danske udgave af Apples verdensomspændende garanti, som Forbrugerombudsmanden tidligere kaldte "uforståelig," er blevet tydeliggjort med et nyt afsnit, hvor Apple taler rent ud af posen om tre konkrete fordele i forhold til købelovens bestemmelser om reklamationsret:

• Forbrugeren har i den 6. til den 12. måned efter leveringen ikke bevisbyrden for, at fejlen var til stede på leveringstidspunktet,

• forbrugeren kan i garantiperioden under en rejse få produktet repareret på lokale salgssteder i det meste af verden,

• garantien giver forbrugeren ret til at rejse krav mod Apple i tilfælde, hvor Apple ikke er sælger af varen. 

Derudover fremgår det nu, at garantien ikke påvirker forbrugerens rettigheder efter købeloven.

"Selvom der stadig kan rejses spørgsmål om, hvorvidt garantien i øvrigt lever op til markedsføringslovens regler - herunder om garantien er tilstrækkelig klar, og om den stiller forbrugeren væsentligt bedre, end forbrugeren er stillet efter købeloven - har Forbrugerombudsmanden besluttet, at vente med at tage retlige skridt mod selskabet. Han vil nu se, om garantien praktiseres på en måde, der ikke vildleder forbrugerne," hedder det i pressemeddelelsen fra Forbrugerombudsmanden.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S