Dansk pres på Apple bærer frugt: Uforståelig garanti bliver bedre

Forbrugerombudsmanden slutter et langvarigt slagsmål med Apple, som har forbedret sine garanti-bestemmelser. Men firmaet er fortsat under skærpet observation.

Artikel top billede

Takket været dårlige og uforståelige garantibestemmelser har Apple været millimeter fra at blive stævnet af den danske Forbrugerombudsmand i et flere år langt slagsmål om danskernes ret til reparationer af iPhones og Mac-computere.

Nu kan firmaets advokater ånde lettet op: Forbrugerombudsmanden er klar til at acceptere de let ændrede garantibestemmelser, som verdens rigeste tech-firma giver sine danske kunder.

Apple har nemlig tilføjet et enkelt afsnit, der tydeliggør de fordele ved garantien, som ligger ud over købelovens krav og den lovfæstede to-årige reklamationsret.

Tidligere forbød Forbrugerombudsmanden ellers Apple at kalde firmaets et-årige garanti for en garanti, fordi "garantien" var dårligere end den lovbefalede reklamationsret.

At Apples garantibestemmelser desuden var så fyldt med forbehold og så kringlet formuleret, at de færreste almindelige mennesker kunne forventes at forstå dem, fik dengang Forbrugerombudsmanden til i ComON at erklære Apple-garantien lige til skraldespanden

De kringlede formuleringer og forbehold er stadig ikke ændret, men alligevel har Forbrugerombudsmanden valgt at acceptere dem, fordi garantibestemmelserne i det nye afsnit skærer tingene tilstrækkeligt meget ud i pap.

Forbrugerombudsmanden slår dog fast i en pressemedelelse, at han vil holde grundigt øje med Apple, og at firmaet ligefrem er sat under overvågning.

Samtidig opfordrer han danske Apple-kunder til at henvende sig, hvis de skulle opleve problemer med at få Apple til at leve op til de forpligtelser, firmaet er underlagt ifølge købeloven.

Det nye afsnit i den danske udgave af Apples verdensomspændende garanti, som Forbrugerombudsmanden tidligere kaldte "uforståelig," er blevet tydeliggjort med et nyt afsnit, hvor Apple taler rent ud af posen om tre konkrete fordele i forhold til købelovens bestemmelser om reklamationsret:

• Forbrugeren har i den 6. til den 12. måned efter leveringen ikke bevisbyrden for, at fejlen var til stede på leveringstidspunktet,

• forbrugeren kan i garantiperioden under en rejse få produktet repareret på lokale salgssteder i det meste af verden,

• garantien giver forbrugeren ret til at rejse krav mod Apple i tilfælde, hvor Apple ikke er sælger af varen. 

Derudover fremgår det nu, at garantien ikke påvirker forbrugerens rettigheder efter købeloven.

"Selvom der stadig kan rejses spørgsmål om, hvorvidt garantien i øvrigt lever op til markedsføringslovens regler - herunder om garantien er tilstrækkelig klar, og om den stiller forbrugeren væsentligt bedre, end forbrugeren er stillet efter købeloven - har Forbrugerombudsmanden besluttet, at vente med at tage retlige skridt mod selskabet. Han vil nu se, om garantien praktiseres på en måde, der ikke vildleder forbrugerne," hedder det i pressemeddelelsen fra Forbrugerombudsmanden.

Læses lige nu

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job