KFI-direktør: Jeg er uvidende om Itgration

Selv om KFI var medejer af Itgration hævder direktør han aldrig har aldrig hørt om selskabets strandede softwareprojekt til flere millioner.

Artikel top billede

Ifølge den tidligere direktør Thomas Rørbæk blev et nu afskrevet softwareprojekt til flere millioner i den kuldsejlede forhandler Itgration brugt af storinvestoren KFI til at presse en af sine leverandører, EG Retail & Medie.

Læs: Direktør: Kuldsejlet forhandler skulle bruges til pression

Det kommer meget bag på Jesper Loiborg, der siden i sommer har været konstitueret administrerende direktør i KFI. Han hævder han ikke kender til det nu værdiløse softwareprojekt.

"Det er jeg faktisk ikke klar over. Jeg ved heller ikke, hvad motivet har været for at gå ind i det projekt. Det er alt sammen fra før min tid," siger Jesper Loiborg og afviser samtidig, at softwareprojektet skulle samtaleemne i KFI.

Han undrer sig dog over, at KFI angiveligt skulle have brugt det nu kuldsejlede it-projekt som pression over for en nuværende leverandør. 

"Jeg håber, at det er rent forretningsmæssigt, man er gået ind i det - og ikke for at udøve pression," siger Jesper Loiborg.

Han erklærer sig samtidig uforstående over for påstandene fra den nu forhenværende Itgration-direktør.

"Jeg ved heller ikke, hvorfor Thomas Rørbæk kommer med den udtalelse, eller hvad han vil med det. For det er lidt sent, hvis han mener, at projektet var færdigudviklet," siger Jesper Loiborg.

Ifølge det sidste regnskab fra Itgration, der nu er ved at blive opløst, blev softwareprojektet parkeret og afskrevet for fire millioner, da selskabet ikke kunne skaffe den fornødne kapital til at fuldføre det. 

Det undrer Jesper Loiborg sig over.

"Hvis projektet virkelig var færdigudviklet, hvorfor skulle der så bruges kapital," spørger han.

Men han understreger at han ikke kender til projektet. Han vil nu undersøge hvad der konkret er sket.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S