KFI-direktør: Jeg er uvidende om Itgration

Selv om KFI var medejer af Itgration hævder direktør han aldrig har aldrig hørt om selskabets strandede softwareprojekt til flere millioner.

Artikel top billede

Ifølge den tidligere direktør Thomas Rørbæk blev et nu afskrevet softwareprojekt til flere millioner i den kuldsejlede forhandler Itgration brugt af storinvestoren KFI til at presse en af sine leverandører, EG Retail & Medie.

Læs: Direktør: Kuldsejlet forhandler skulle bruges til pression

Det kommer meget bag på Jesper Loiborg, der siden i sommer har været konstitueret administrerende direktør i KFI. Han hævder han ikke kender til det nu værdiløse softwareprojekt.

"Det er jeg faktisk ikke klar over. Jeg ved heller ikke, hvad motivet har været for at gå ind i det projekt. Det er alt sammen fra før min tid," siger Jesper Loiborg og afviser samtidig, at softwareprojektet skulle samtaleemne i KFI.

Han undrer sig dog over, at KFI angiveligt skulle have brugt det nu kuldsejlede it-projekt som pression over for en nuværende leverandør. 

"Jeg håber, at det er rent forretningsmæssigt, man er gået ind i det - og ikke for at udøve pression," siger Jesper Loiborg.

Han erklærer sig samtidig uforstående over for påstandene fra den nu forhenværende Itgration-direktør.

"Jeg ved heller ikke, hvorfor Thomas Rørbæk kommer med den udtalelse, eller hvad han vil med det. For det er lidt sent, hvis han mener, at projektet var færdigudviklet," siger Jesper Loiborg.

Ifølge det sidste regnskab fra Itgration, der nu er ved at blive opløst, blev softwareprojektet parkeret og afskrevet for fire millioner, da selskabet ikke kunne skaffe den fornødne kapital til at fuldføre det. 

Det undrer Jesper Loiborg sig over.

"Hvis projektet virkelig var færdigudviklet, hvorfor skulle der så bruges kapital," spørger han.

Men han understreger at han ikke kender til projektet. Han vil nu undersøge hvad der konkret er sket.

Læs mere:

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S