KFI-direktør: Jeg er uvidende om Itgration

Selv om KFI var medejer af Itgration hævder direktør han aldrig har aldrig hørt om selskabets strandede softwareprojekt til flere millioner.

Artikel top billede

Ifølge den tidligere direktør Thomas Rørbæk blev et nu afskrevet softwareprojekt til flere millioner i den kuldsejlede forhandler Itgration brugt af storinvestoren KFI til at presse en af sine leverandører, EG Retail & Medie.

Læs: Direktør: Kuldsejlet forhandler skulle bruges til pression

Det kommer meget bag på Jesper Loiborg, der siden i sommer har været konstitueret administrerende direktør i KFI. Han hævder han ikke kender til det nu værdiløse softwareprojekt.

"Det er jeg faktisk ikke klar over. Jeg ved heller ikke, hvad motivet har været for at gå ind i det projekt. Det er alt sammen fra før min tid," siger Jesper Loiborg og afviser samtidig, at softwareprojektet skulle samtaleemne i KFI.

Han undrer sig dog over, at KFI angiveligt skulle have brugt det nu kuldsejlede it-projekt som pression over for en nuværende leverandør. 

"Jeg håber, at det er rent forretningsmæssigt, man er gået ind i det - og ikke for at udøve pression," siger Jesper Loiborg.

Han erklærer sig samtidig uforstående over for påstandene fra den nu forhenværende Itgration-direktør.

"Jeg ved heller ikke, hvorfor Thomas Rørbæk kommer med den udtalelse, eller hvad han vil med det. For det er lidt sent, hvis han mener, at projektet var færdigudviklet," siger Jesper Loiborg.

Ifølge det sidste regnskab fra Itgration, der nu er ved at blive opløst, blev softwareprojektet parkeret og afskrevet for fire millioner, da selskabet ikke kunne skaffe den fornødne kapital til at fuldføre det. 

Det undrer Jesper Loiborg sig over.

"Hvis projektet virkelig var færdigudviklet, hvorfor skulle der så bruges kapital," spørger han.

Men han understreger at han ikke kender til projektet. Han vil nu undersøge hvad der konkret er sket.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S