KFI-direktør: Jeg er uvidende om Itgration

Selv om KFI var medejer af Itgration hævder direktør han aldrig har aldrig hørt om selskabets strandede softwareprojekt til flere millioner.

Artikel top billede

Ifølge den tidligere direktør Thomas Rørbæk blev et nu afskrevet softwareprojekt til flere millioner i den kuldsejlede forhandler Itgration brugt af storinvestoren KFI til at presse en af sine leverandører, EG Retail & Medie.

Læs: Direktør: Kuldsejlet forhandler skulle bruges til pression

Det kommer meget bag på Jesper Loiborg, der siden i sommer har været konstitueret administrerende direktør i KFI. Han hævder han ikke kender til det nu værdiløse softwareprojekt.

"Det er jeg faktisk ikke klar over. Jeg ved heller ikke, hvad motivet har været for at gå ind i det projekt. Det er alt sammen fra før min tid," siger Jesper Loiborg og afviser samtidig, at softwareprojektet skulle samtaleemne i KFI.

Han undrer sig dog over, at KFI angiveligt skulle have brugt det nu kuldsejlede it-projekt som pression over for en nuværende leverandør. 

"Jeg håber, at det er rent forretningsmæssigt, man er gået ind i det - og ikke for at udøve pression," siger Jesper Loiborg.

Han erklærer sig samtidig uforstående over for påstandene fra den nu forhenværende Itgration-direktør.

"Jeg ved heller ikke, hvorfor Thomas Rørbæk kommer med den udtalelse, eller hvad han vil med det. For det er lidt sent, hvis han mener, at projektet var færdigudviklet," siger Jesper Loiborg.

Ifølge det sidste regnskab fra Itgration, der nu er ved at blive opløst, blev softwareprojektet parkeret og afskrevet for fire millioner, da selskabet ikke kunne skaffe den fornødne kapital til at fuldføre det. 

Det undrer Jesper Loiborg sig over.

"Hvis projektet virkelig var færdigudviklet, hvorfor skulle der så bruges kapital," spørger han.

Men han understreger at han ikke kender til projektet. Han vil nu undersøge hvad der konkret er sket.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS