Logica-direktør stopper - headhuntet til nyt topjob

Breaking News: Jesper Scharff stopper som direktør i Logica, som tidligere på året blev opkøbt af canadiske CGI.

Artikel top billede

Logica skal have ny direktør i Danmark. 

I dag klokken 10.00 blev det officielt, at den nuværende direktør Jesper Scharff stopper i selskabet, der tidligere i år blev købt af canadiske CGI.

"Jeg har været her i 11 år, og så var det på tide at prøve noget nyt, før man bliver en hel institution," siger Jesper Scharff til CRN.

Jesper Scharff fortsætter i Logica året ud, hvorefter han tiltræder som administrerende direktør i Skandinavisk Data Center (SDC), som ligger omkring 300 meter fra hans nuværende arbejdsplads.

"Der dukkede en spændende mulighed op som administrerende direktør hos SDC. Det, syntes jeg, lød rigtig spændende, og efter 11 år er det måske meget godt at prøve noget nyt, og det passede rigtig godt sammen," siger han om det tilbud, han har tygget på i et par måneder.

Logica skal snart i gang med en transformation fra Logica Danmark til CGI Danmark som følge af opkøbet tidligere på året.

Ny konstitueret administrerende direktør i Logica Danmark bliver Martin Petersen, der tidligere har været ansvarlig for forretningsområdet for den offentlige sektor i Logica.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS