Logica-direktør stopper - headhuntet til nyt topjob

Breaking News: Jesper Scharff stopper som direktør i Logica, som tidligere på året blev opkøbt af canadiske CGI.

Artikel top billede

Logica skal have ny direktør i Danmark. 

I dag klokken 10.00 blev det officielt, at den nuværende direktør Jesper Scharff stopper i selskabet, der tidligere i år blev købt af canadiske CGI.

"Jeg har været her i 11 år, og så var det på tide at prøve noget nyt, før man bliver en hel institution," siger Jesper Scharff til CRN.

Jesper Scharff fortsætter i Logica året ud, hvorefter han tiltræder som administrerende direktør i Skandinavisk Data Center (SDC), som ligger omkring 300 meter fra hans nuværende arbejdsplads.

"Der dukkede en spændende mulighed op som administrerende direktør hos SDC. Det, syntes jeg, lød rigtig spændende, og efter 11 år er det måske meget godt at prøve noget nyt, og det passede rigtig godt sammen," siger han om det tilbud, han har tygget på i et par måneder.

Logica skal snart i gang med en transformation fra Logica Danmark til CGI Danmark som følge af opkøbet tidligere på året.

Ny konstitueret administrerende direktør i Logica Danmark bliver Martin Petersen, der tidligere har været ansvarlig for forretningsområdet for den offentlige sektor i Logica.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S