Logica-direktør stopper - headhuntet til nyt topjob

Breaking News: Jesper Scharff stopper som direktør i Logica, som tidligere på året blev opkøbt af canadiske CGI.

Artikel top billede

Logica skal have ny direktør i Danmark. 

I dag klokken 10.00 blev det officielt, at den nuværende direktør Jesper Scharff stopper i selskabet, der tidligere i år blev købt af canadiske CGI.

"Jeg har været her i 11 år, og så var det på tide at prøve noget nyt, før man bliver en hel institution," siger Jesper Scharff til CRN.

Jesper Scharff fortsætter i Logica året ud, hvorefter han tiltræder som administrerende direktør i Skandinavisk Data Center (SDC), som ligger omkring 300 meter fra hans nuværende arbejdsplads.

"Der dukkede en spændende mulighed op som administrerende direktør hos SDC. Det, syntes jeg, lød rigtig spændende, og efter 11 år er det måske meget godt at prøve noget nyt, og det passede rigtig godt sammen," siger han om det tilbud, han har tygget på i et par måneder.

Logica skal snart i gang med en transformation fra Logica Danmark til CGI Danmark som følge af opkøbet tidligere på året.

Ny konstitueret administrerende direktør i Logica Danmark bliver Martin Petersen, der tidligere har været ansvarlig for forretningsområdet for den offentlige sektor i Logica.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos