Jesper Scharff: Canadisk overtagelse har intet med mit jobskifte at gøre

Stilling som administrerende direktør i stort dansk datacenter lokkede veteranen væk fra direktørjobbet, som han haft i 11 år.

Artikel top billede

Efter 11 år som direktør i samme virksomhed skifter Jesper Scharff jobbet som direktør i Logica Danmark ud med en ny direktørstilling i Skandinavisk Data Center, SDC. 

Det blev officielt klokken 10 i dag, hvor direktøren sendte en mail ud i virksomheden. Og ifølge Jesper Scharff er timingen for skiftet rigtig god. 

"Nu har jeg ligesom været med der fra WM-Data og gå fra value-add til løsningshus, og så kom Logica, hvor man arbejdede med outsourcing, og nu skulle man ligesom til det en gang til, og så tænkte jeg, at det måske er meget godt, at der kommer nogle nye koste til, og samtidig med, at jeg synes, at det her (SDC, red.) lyder spændende," siger den nu afgående Logica-direktør.

Han understreger samtidig, at det ikke har noget med CGI's opkøb af Logica at gøre. 

"Nej, det har det faktisk ikke. Det kunne måske lyde sådan, men det har det faktisk ikke," siger han.

Canadiske CGI købte tidligere på året Logica for næsten 16 milliarder kroner, og nu skal Logica altså lægges ind under CGI.

"Det passer meget godt med, at vi skal i gang med en transformation fra Logica Danmark til CGI Danmark," siger den afgående direktør.

Han ser frem til at starte i sit nye job, når året er omme, og han stopper i Logica.

"Der dukkede en spændende mulighed op som administrerende direktør hos SDC fra første januar. Det, syntes jeg, lød rigtig spændende, og efter 11 år er det måske meget godt at prøve noget nyt. Finansverdenen er jo en verden, hvor der sker utrolig meget i øjeblikket," siger Jesper Scharff om sin kommende arbejdsgiver, der har en kundekreds som omfatter 138 danske, norske, svenske og færøske pengeinstitutter, der også fungerer som ejere af SDC.

Den kommende SDC-direktør fortsætter året ud i Logica, der samtidig har udpeget en ny konstitueret direktør i form af Martin Petersen, der tidligere har været ansvarlig for et af selskabets store områder.
 
"Det er ham, der tidligere har haft ansvaret for vores 'public sector', som er en stor del af vores forretning. Så han er meget kompetent til det. Han tager indtil videre over som konstitueret administrerende direktør," siger Jesper Scharff, der kun har rosende ord til overs om sin efterfølger.

I forbindelse med, at Jesper Scharff udtrådte af bestyrelsen i Logica, har han fortalt vores søstermedie Computerworld, at ville fortsætte som direktør. Det gør han så året ud.

Læs mere:

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S