Norwegian klar med trådløs underholdning i flyet

Norwegian har allerede trådløst internet i sine fly, og nu bliver der adgang til et bredt udvalg af digitalt indhold på de rejsendes egne mobile enheder.

Artikel top billede

Det norske flyselskab Norwegian har planer om at introducere et nyt digitalt underholdnings-system i sine fly til næste år. Det skriver New York Times. Norwegian har allerede gratis trådløst internet på mange af sine fly, og det skal nu bruges til at levere et bredt udvalg af digitalt indhold, som musik, video og artikler fra flyselskabets egets blad, til de flyrejsendes egne computere, smartphones og tablet-pc'er.

Ifølge avisen bliver der tale om en dedikeret online-portal, hvor de rejsende har adgang til det digitale indhold under hele flyturen.

Mange flyselskaber tilbyder allerede film, musik og spil på de lange ture, men her er man typisk nødt til at bruge de skærme, der er indbygget i sæderne. Med det nye system kan man få indholdet leveret til sine egne mobile enheder.

Desuden er systemet nu konstant koblet til nettet, i modsætning til andre flyselskaber, hvor film og musik bliver leveret fra lokale computere under sædet.

"Vi vil ændre hele den måde, rejseindholdet bliver organiseret på, lige fra begyndelsen til slutningen af rejsen," siger Norwegians marketing-chef Stine Steffensen Borke.

Norwegian tilbyder i øjeblikket trådløst internet på 80 procent af sin flåde med 68 fly. De fleste andre flyselskaber tager penge for trådløs netadgang, hvis de overhovedet tilbyder det.

Firmaet Ink, som leverer magasiner til en række flyselskaber verden over, har indgået et samarbejde med Norwegian om den nye tjeneste. Her vil man blandt andet tilbyde indhold, der er skræddersyet til flyets destination, og det er planer at sælge annoncer på portalen, der skal være klar til januar.

Ink fortæller, at man samarbejder om et lignende projekt med togselskabet Eurostar, som blandt andet står for transporten gennem kanaltunnellen.

De gamle papirmagasiner forsvinder dog ikke fra Norwegians fly, men de bliver fyldt med henvisninger til online-tjenesten.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S