Media Markts ejere mister stor del af overskuddet

Eurokrisen får Media Markts ejer til at nedjustere sine forventninger, og overskuddet er reduceret betydeligt.

Artikel top billede

Da den store tyske kæde Media Markt i 2006, gik ind på det svenske marked, blev der for alvor fyret op under den blodige, svenske retailkrig, der tidligere i år kostede Expert i Sverige livet.

Media Markts ejer, Metro Group, er så økonomisk trængt, at selskabet for nylig har måttet nedjustere forventningerne på grund af Euro-krisen. Det skriver CRNs svenske søstermedie IT24.

Selvom omsætningen i tredje kvartal steg to procent til 15,9 milliarder euro, har Metro Group oplevet et markant fald i overskuddet, der er faldet med en tredjedel i forhold til sidste år.

Metro Groups administrerende direktør Olaf Koch fortæller til IT24, at forretningen er blevet forværret i de seneste par uger, fordi kunderne er tilbageholdende med at bruge penge, men at han er overbevist om, at selskabet vil komme styrket ud af den vanskelige periode.

Branchen for forbrugerelektronik er så hårdt presset, at en af Media Markts søsterkæder i Belgien og Tyskland har måttet udfase forbrugerelektronikken for at fokusere på produkter som tøj og sko, der kan sælges til højere margener.

Retailkrigen i Sverige har ramt hårdt og allerede kostet store kæder som Expert og OnOff livet. For to uger siden skrev IT24, at halvdelen af Audio Videos franchise-butikker taber penge, og også Siba, der ejer Computercity i Danmark, har måttet lukke forretninger på stibe i Sverige som følge af det blodige marked på den anden side af Sundet. 

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse