Media Markts ejere mister stor del af overskuddet

Eurokrisen får Media Markts ejer til at nedjustere sine forventninger, og overskuddet er reduceret betydeligt.

Artikel top billede

Da den store tyske kæde Media Markt i 2006, gik ind på det svenske marked, blev der for alvor fyret op under den blodige, svenske retailkrig, der tidligere i år kostede Expert i Sverige livet.

Media Markts ejer, Metro Group, er så økonomisk trængt, at selskabet for nylig har måttet nedjustere forventningerne på grund af Euro-krisen. Det skriver CRNs svenske søstermedie IT24.

Selvom omsætningen i tredje kvartal steg to procent til 15,9 milliarder euro, har Metro Group oplevet et markant fald i overskuddet, der er faldet med en tredjedel i forhold til sidste år.

Metro Groups administrerende direktør Olaf Koch fortæller til IT24, at forretningen er blevet forværret i de seneste par uger, fordi kunderne er tilbageholdende med at bruge penge, men at han er overbevist om, at selskabet vil komme styrket ud af den vanskelige periode.

Branchen for forbrugerelektronik er så hårdt presset, at en af Media Markts søsterkæder i Belgien og Tyskland har måttet udfase forbrugerelektronikken for at fokusere på produkter som tøj og sko, der kan sælges til højere margener.

Retailkrigen i Sverige har ramt hårdt og allerede kostet store kæder som Expert og OnOff livet. For to uger siden skrev IT24, at halvdelen af Audio Videos franchise-butikker taber penge, og også Siba, der ejer Computercity i Danmark, har måttet lukke forretninger på stibe i Sverige som følge af det blodige marked på den anden side af Sundet. 

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job