Media Markts ejere mister stor del af overskuddet

Eurokrisen får Media Markts ejer til at nedjustere sine forventninger, og overskuddet er reduceret betydeligt.

Artikel top billede

Da den store tyske kæde Media Markt i 2006, gik ind på det svenske marked, blev der for alvor fyret op under den blodige, svenske retailkrig, der tidligere i år kostede Expert i Sverige livet.

Media Markts ejer, Metro Group, er så økonomisk trængt, at selskabet for nylig har måttet nedjustere forventningerne på grund af Euro-krisen. Det skriver CRNs svenske søstermedie IT24.

Selvom omsætningen i tredje kvartal steg to procent til 15,9 milliarder euro, har Metro Group oplevet et markant fald i overskuddet, der er faldet med en tredjedel i forhold til sidste år.

Metro Groups administrerende direktør Olaf Koch fortæller til IT24, at forretningen er blevet forværret i de seneste par uger, fordi kunderne er tilbageholdende med at bruge penge, men at han er overbevist om, at selskabet vil komme styrket ud af den vanskelige periode.

Branchen for forbrugerelektronik er så hårdt presset, at en af Media Markts søsterkæder i Belgien og Tyskland har måttet udfase forbrugerelektronikken for at fokusere på produkter som tøj og sko, der kan sælges til højere margener.

Retailkrigen i Sverige har ramt hårdt og allerede kostet store kæder som Expert og OnOff livet. For to uger siden skrev IT24, at halvdelen af Audio Videos franchise-butikker taber penge, og også Siba, der ejer Computercity i Danmark, har måttet lukke forretninger på stibe i Sverige som følge af det blodige marked på den anden side af Sundet. 

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job