Surface har fået Acer til at udskyde sin tablet-pc med Windows RT

Acer vil først vente og se, hvordan Windows RT klarer sig på markedet.

Artikel top billede

Den taiwanesiske computer-producent Acer har udskudt lanceringen af sine tablet-pc'er med Microsofts Windows RT styresystem. Det var planen at de første modeller med ARM-processorer skulle være klar i begyndelsen af næste år, men lanceringen af Microsofts egen tablet-pc Surface i sidste uge og de lunkne anmeldelser som den har fået betyder nu, at Acer sætter sine planer i bero.  

Tidligst i andet kvartal af 2013 vil Acer lancere en tablet-pc med Windows RT. Foreløbig vil selskabet afvente og se, hvordan Surface klarer sig på markedet.

"Vi havde oprindelig en meget aggressiv plan om at komme ud meget tidligt næste år, men Surface har gjort at vi er mere forsigtige, selvom vores forskning og udvikling fortsætter," siger Acer-chef Jim Wong til Reuters.

Hans kommentarer faldt samtidig med præsentationen af Acers nye serie med Windows 8 notebooks.  

Acer har tidligere som de første kritiseret Microsofts planer om at fremstille sin egen tablet-pc. Det kommer til at skabe uro i Microsofts økosystem, når softwarefirmaet pludselig selv går ud og konkurrerer med sine partnere, lød meldingen fra Acer i august.

Jim Wong understreger at Acer stadig satser på tablet-pc'er med Windows RT, men der er mange åbne spørgsmål når det gælder fremstilling og prissætning af enhederne.

Han henviser til, at konkurrenter som Asustek og Lenovo havde luftet planer om at sælge Windows RT tablet-pc'er for 599 dollar, inden Microsoft overraskede markedet ved at sætte prisen til 499 dollar for Surface.

"Jeg ved ikke hvad der sker nu, hvad Microsoft vil gøre ... Vi holder øje med hvordan Surface klarer sig ... Hvordan kunderne reagerer på Windows RT, hvor aggressive Microsoft er på Windows RT og Surface ... Vi vil vente og se," siger Jim Wong.

Senest har finske Nokia meldt ud, at Surface har fået firmaet til at droppe planerne om at sælge sin egen tablet-pc.

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg