Surface har fået Acer til at udskyde sin tablet-pc med Windows RT

Acer vil først vente og se, hvordan Windows RT klarer sig på markedet.

Artikel top billede

Den taiwanesiske computer-producent Acer har udskudt lanceringen af sine tablet-pc'er med Microsofts Windows RT styresystem. Det var planen at de første modeller med ARM-processorer skulle være klar i begyndelsen af næste år, men lanceringen af Microsofts egen tablet-pc Surface i sidste uge og de lunkne anmeldelser som den har fået betyder nu, at Acer sætter sine planer i bero.  

Tidligst i andet kvartal af 2013 vil Acer lancere en tablet-pc med Windows RT. Foreløbig vil selskabet afvente og se, hvordan Surface klarer sig på markedet.

"Vi havde oprindelig en meget aggressiv plan om at komme ud meget tidligt næste år, men Surface har gjort at vi er mere forsigtige, selvom vores forskning og udvikling fortsætter," siger Acer-chef Jim Wong til Reuters.

Hans kommentarer faldt samtidig med præsentationen af Acers nye serie med Windows 8 notebooks.  

Acer har tidligere som de første kritiseret Microsofts planer om at fremstille sin egen tablet-pc. Det kommer til at skabe uro i Microsofts økosystem, når softwarefirmaet pludselig selv går ud og konkurrerer med sine partnere, lød meldingen fra Acer i august.

Jim Wong understreger at Acer stadig satser på tablet-pc'er med Windows RT, men der er mange åbne spørgsmål når det gælder fremstilling og prissætning af enhederne.

Han henviser til, at konkurrenter som Asustek og Lenovo havde luftet planer om at sælge Windows RT tablet-pc'er for 599 dollar, inden Microsoft overraskede markedet ved at sætte prisen til 499 dollar for Surface.

"Jeg ved ikke hvad der sker nu, hvad Microsoft vil gøre ... Vi holder øje med hvordan Surface klarer sig ... Hvordan kunderne reagerer på Windows RT, hvor aggressive Microsoft er på Windows RT og Surface ... Vi vil vente og se," siger Jim Wong.

Senest har finske Nokia meldt ud, at Surface har fået firmaet til at droppe planerne om at sælge sin egen tablet-pc.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S