Skrid fra børn, kone og madpakker - tag på arbejdseksil i syden

Derfor vil dansk iværksætter sende firmaer på arbejdsrejser til Rio de Janeiro, Kina og Spanien.

Artikel top billede

En internetforbindelse og en bærbar er ofte nok til at klare de fleste job i it-branchen.

Den mobilitet vil Nikolaj Astrup Madsen tage til yderligheder og sende danske firmaer og deres ansatte på intensive arbejdsrejser og workshops til så fjerne egne som Brasilien og Kina.

Nikolaj Astrup Madsen testede for nylig sit koncept med 20 iværksættere, der stak af på en uges tur til Barcelona for at netværke og knokle i et afsides sommerhus under navnet WorkAway. En tur der blev udsolgt på 48 timer.

Derfor har han nu fået så meget blod på tanden, at han har startet forretningen Workaholiday, som skal sende firmaer til udlandet på koncentrerede arbejdsture.

Hvorfor ikke Viborg?

En "Workaholiday" er baseret på filosofien om, at hvis man giver fantastiske mennesker nogle fantastiske rammer, så sker der fantastiske ting, forklarer Nikolaj Astrup Madsen.

Hvis et helt firma eller en afdeling i et firma isolerer sig for en stund langt fra deres rutiner, er der mulighed for at styrke relationer, innovation og effektiviteten.

Men hvorfor kunne de "landflygtige" iværksættere ikke bare drage til Viborg?

"Det kunne vi også sagtens. Men jeg tror, at det er lidt nemmere at slukke telefonen, når man sidder langt ude på landet i Spanien. Hvis vi tog til Viborg, ville der altid være risikoen for, at nogle af deltagerne "lige" ville tage telefonen eller et møde i nærheden. Og al respekt for en domkirkeby som Viborg, men Barcelona klinger lidt bedre end Viborg," fortæller Nikolaj Astrup Madsen, der er nyslået selvstændig konsulent inden for online markedsføring.

"Her havde vi muligheden for at skabe nogle lækre rammer langt væk fra alting i en uge, hvor iværksætterne kunne gå i dybden med deres projekter og selv styre deres tid. De skulle ikke tænke på at hente børn eller lave mad. De blev hentet i lufthavnen, køleskabet var fyldt med drikkevarer og der blev lavet mad til dem".

Det er ikke en ny idé at trække folk ud af deres vante rammer og lade dem arbejde koncentreret i en kort periode.

Det er for eksempel hele ideen med StartupWeekend, hvor firmaer opstartes på en weekend. Blogger på Version2 Terese Hansen har også leget med tanken om at sende it-iværksættere ud på landet i fællesskaber.

Læs også dagbog fra WorkAway af Halfdan Timm, der var med på turen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet