Vi må stadig vente på super-tv

Det går langsomt med OLED-revolutionen. Der bliver kun solgt meget få OLED-fjernsyn i år.

Artikel top billede

Ifølge en ny prognose fra analysefirmaet DisplaySearch bliver der kun solgt 500 store OLED-fjernsyn i år - globalt. Dermed har DisplaySearch nedjusteret sin oprindelige prognose på 20.000 solgte OLED-fjernsyn i 2012. Det går stadig meget langsomt med at få teknologien ud til forbrugerne, og de første skærme er stadig alt for dyre.

OLED betyder Organic Light Emitting Diode og er den teknologi, som sandsynligvis kommer til at afløse dagens LCD/LED- og plasma-skærme.

Spørgsmålet er så blot, hvornår det vil ske. I det kommende år forventer analysefirmaet, at der bliver solgt 150.000 OLED-fjernsyn. Det lyder imponerende, og det er 300 gange mere end de 500 fjernsyn, som forventes solgt i år, men det er stadig en dråbe i havet. Det samlede globale tv-salg forventes nemlig at ramme 240 millioner enheder i 2013.

Først om fire år forventes OLED-salget at runde 10 millioner enheder om året - og det er så stadig kun nogle få procent af det samlede tv-salg.

Både Samsung og LG fremstiller allerede store OLED-paneler, men produktions-processen er stadig ikke færdigudviklet. Først om nogle år er man klar til billig masseproduktion. Det samme gælder LCD-fjernsyn med høj opløsning (4K), hvor salget kun forventes at ramme 4.000 enheder i år. Her er forklaringen også, at der mangler indhold i den høje opløsning på 3.860 x 2.160 billedpunkter.

Bruges allerede i smartphones

Trods optimistiske prognoser venter OLED-teknologien stadig på sit gennembrud til de store skærme. Sony har tidligere solgt et lille 11-tommers OLED-fjernsyn, men det forsvandt igen.

Til gengæld bliver OLED-paneler brugt i mange smartphones, og de kommer måske også snart i tablet-pc'er.

OLED har mange potentielle fordele fremfor de LCD- og plasmaskærme, som bruges i dag. OLED-skærme bruger mindre strøm og fylder mindre, og billedkvaliteten skulle være bedre. De organiske lysdioder burde være billige i masseproduktion, og teknologien kan vise lyse og farvemættede billeder uden bagbelysning som LCD. På den måde kan OLED-skærmene blive fladere.
 
På en LCD-skærm lyser bagbelysningen hele tiden, og skærmene har derfor svært ved at vise den rene farve sort, fordi der altid slipper lys igennem. I OLED-skærmen bliver lyset produceret i hver enkelt pixel, der består af tre dioder, en rød, grøn og blå.
 
Fordi der spares strøm til bagbelysningen, skulle strømforbruget være under halvdelen i forhold til LCD. Og sammenlignet med de strømslugende plasmaskærme er besparelsen endnu større.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job