Vi må stadig vente på super-tv

Det går langsomt med OLED-revolutionen. Der bliver kun solgt meget få OLED-fjernsyn i år.

Artikel top billede

Ifølge en ny prognose fra analysefirmaet DisplaySearch bliver der kun solgt 500 store OLED-fjernsyn i år - globalt. Dermed har DisplaySearch nedjusteret sin oprindelige prognose på 20.000 solgte OLED-fjernsyn i 2012. Det går stadig meget langsomt med at få teknologien ud til forbrugerne, og de første skærme er stadig alt for dyre.

OLED betyder Organic Light Emitting Diode og er den teknologi, som sandsynligvis kommer til at afløse dagens LCD/LED- og plasma-skærme.

Spørgsmålet er så blot, hvornår det vil ske. I det kommende år forventer analysefirmaet, at der bliver solgt 150.000 OLED-fjernsyn. Det lyder imponerende, og det er 300 gange mere end de 500 fjernsyn, som forventes solgt i år, men det er stadig en dråbe i havet. Det samlede globale tv-salg forventes nemlig at ramme 240 millioner enheder i 2013.

Først om fire år forventes OLED-salget at runde 10 millioner enheder om året - og det er så stadig kun nogle få procent af det samlede tv-salg.

Både Samsung og LG fremstiller allerede store OLED-paneler, men produktions-processen er stadig ikke færdigudviklet. Først om nogle år er man klar til billig masseproduktion. Det samme gælder LCD-fjernsyn med høj opløsning (4K), hvor salget kun forventes at ramme 4.000 enheder i år. Her er forklaringen også, at der mangler indhold i den høje opløsning på 3.860 x 2.160 billedpunkter.

Bruges allerede i smartphones

Trods optimistiske prognoser venter OLED-teknologien stadig på sit gennembrud til de store skærme. Sony har tidligere solgt et lille 11-tommers OLED-fjernsyn, men det forsvandt igen.

Til gengæld bliver OLED-paneler brugt i mange smartphones, og de kommer måske også snart i tablet-pc'er.

OLED har mange potentielle fordele fremfor de LCD- og plasmaskærme, som bruges i dag. OLED-skærme bruger mindre strøm og fylder mindre, og billedkvaliteten skulle være bedre. De organiske lysdioder burde være billige i masseproduktion, og teknologien kan vise lyse og farvemættede billeder uden bagbelysning som LCD. På den måde kan OLED-skærmene blive fladere.
 
På en LCD-skærm lyser bagbelysningen hele tiden, og skærmene har derfor svært ved at vise den rene farve sort, fordi der altid slipper lys igennem. I OLED-skærmen bliver lyset produceret i hver enkelt pixel, der består af tre dioder, en rød, grøn og blå.
 
Fordi der spares strøm til bagbelysningen, skulle strømforbruget være under halvdelen i forhold til LCD. Og sammenlignet med de strømslugende plasmaskærme er besparelsen endnu større.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS