Sikkerhedsfirma lukker i Danmark

Det norske sikkerhedsfirma Norman lukker nu sin afdeling i Danmark. De danske kunder skal fremover håndteres fra det norske hovedkvarter.

Artikel top billede

Til årsskiftet lukker sikkerhedsfirmaet Norman sit danske kontor med syv medarbejdere. Det skriver digi.no. Det traditionsrige norske sikkerhedsfirma, der blev startet helt tilbage i 1984, bliver nu delt i to.

Det ene af de to selskaber med omkring 120 af de nuværende 220 medarbejdere skal arbejde med produkter til private brugere og små og mellemstore virksomheder, mens det andet skal henvende sig til større kunder og analysere malware.

"Markedet er anderledes i dag end for fem år siden. Det forandrer sig hele tiden og vi må tilpasse hvordan vi organiserer os og hvilke produkter vi tilbyder. Disse ændringer betyder ikke noget for vores ambitionsniveau," siger Øyvind Lundgreen, der skal lede af et af de to nye selskaber, til digi.no.

De danske kunder skal fremover betjenes fra selskabets hovedkvarter i norske Lysaker. Norman har endnu ikke besluttet, om man også vil forlade Sverige.  

Samtidig sker der en kraftig udbygning af selskabets aktiviteter i USA, hvor der netop er åbnet kontor i San Diego.

I Norge satser man også på at ansætte flere medarbejdere for at opbygge en ny dansk-norsk organisation.

Selskabets omsætning er faldet fra 126 mio. norske kroner i 2009 til 117 mio. kr. i 2011 og det endte med et underskud før skat på 17,5 mio. kr. sidste år. En tiendedel af de ansatte blev afskediget for et år siden.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,