Sikkerhedsfirma lukker i Danmark

Det norske sikkerhedsfirma Norman lukker nu sin afdeling i Danmark. De danske kunder skal fremover håndteres fra det norske hovedkvarter.

Artikel top billede

Til årsskiftet lukker sikkerhedsfirmaet Norman sit danske kontor med syv medarbejdere. Det skriver digi.no. Det traditionsrige norske sikkerhedsfirma, der blev startet helt tilbage i 1984, bliver nu delt i to.

Det ene af de to selskaber med omkring 120 af de nuværende 220 medarbejdere skal arbejde med produkter til private brugere og små og mellemstore virksomheder, mens det andet skal henvende sig til større kunder og analysere malware.

"Markedet er anderledes i dag end for fem år siden. Det forandrer sig hele tiden og vi må tilpasse hvordan vi organiserer os og hvilke produkter vi tilbyder. Disse ændringer betyder ikke noget for vores ambitionsniveau," siger Øyvind Lundgreen, der skal lede af et af de to nye selskaber, til digi.no.

De danske kunder skal fremover betjenes fra selskabets hovedkvarter i norske Lysaker. Norman har endnu ikke besluttet, om man også vil forlade Sverige.  

Samtidig sker der en kraftig udbygning af selskabets aktiviteter i USA, hvor der netop er åbnet kontor i San Diego.

I Norge satser man også på at ansætte flere medarbejdere for at opbygge en ny dansk-norsk organisation.

Selskabets omsætning er faldet fra 126 mio. norske kroner i 2009 til 117 mio. kr. i 2011 og det endte med et underskud før skat på 17,5 mio. kr. sidste år. En tiendedel af de ansatte blev afskediget for et år siden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job