Sikkerhedsfirma lukker i Danmark

Det norske sikkerhedsfirma Norman lukker nu sin afdeling i Danmark. De danske kunder skal fremover håndteres fra det norske hovedkvarter.

Artikel top billede

Til årsskiftet lukker sikkerhedsfirmaet Norman sit danske kontor med syv medarbejdere. Det skriver digi.no. Det traditionsrige norske sikkerhedsfirma, der blev startet helt tilbage i 1984, bliver nu delt i to.

Det ene af de to selskaber med omkring 120 af de nuværende 220 medarbejdere skal arbejde med produkter til private brugere og små og mellemstore virksomheder, mens det andet skal henvende sig til større kunder og analysere malware.

"Markedet er anderledes i dag end for fem år siden. Det forandrer sig hele tiden og vi må tilpasse hvordan vi organiserer os og hvilke produkter vi tilbyder. Disse ændringer betyder ikke noget for vores ambitionsniveau," siger Øyvind Lundgreen, der skal lede af et af de to nye selskaber, til digi.no.

De danske kunder skal fremover betjenes fra selskabets hovedkvarter i norske Lysaker. Norman har endnu ikke besluttet, om man også vil forlade Sverige.  

Samtidig sker der en kraftig udbygning af selskabets aktiviteter i USA, hvor der netop er åbnet kontor i San Diego.

I Norge satser man også på at ansætte flere medarbejdere for at opbygge en ny dansk-norsk organisation.

Selskabets omsætning er faldet fra 126 mio. norske kroner i 2009 til 117 mio. kr. i 2011 og det endte med et underskud før skat på 17,5 mio. kr. sidste år. En tiendedel af de ansatte blev afskediget for et år siden.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job