Sikkerhedsfirma lukker i Danmark

Det norske sikkerhedsfirma Norman lukker nu sin afdeling i Danmark. De danske kunder skal fremover håndteres fra det norske hovedkvarter.

Artikel top billede

Til årsskiftet lukker sikkerhedsfirmaet Norman sit danske kontor med syv medarbejdere. Det skriver digi.no. Det traditionsrige norske sikkerhedsfirma, der blev startet helt tilbage i 1984, bliver nu delt i to.

Det ene af de to selskaber med omkring 120 af de nuværende 220 medarbejdere skal arbejde med produkter til private brugere og små og mellemstore virksomheder, mens det andet skal henvende sig til større kunder og analysere malware.

"Markedet er anderledes i dag end for fem år siden. Det forandrer sig hele tiden og vi må tilpasse hvordan vi organiserer os og hvilke produkter vi tilbyder. Disse ændringer betyder ikke noget for vores ambitionsniveau," siger Øyvind Lundgreen, der skal lede af et af de to nye selskaber, til digi.no.

De danske kunder skal fremover betjenes fra selskabets hovedkvarter i norske Lysaker. Norman har endnu ikke besluttet, om man også vil forlade Sverige.  

Samtidig sker der en kraftig udbygning af selskabets aktiviteter i USA, hvor der netop er åbnet kontor i San Diego.

I Norge satser man også på at ansætte flere medarbejdere for at opbygge en ny dansk-norsk organisation.

Selskabets omsætning er faldet fra 126 mio. norske kroner i 2009 til 117 mio. kr. i 2011 og det endte med et underskud før skat på 17,5 mio. kr. sidste år. En tiendedel af de ansatte blev afskediget for et år siden.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil