Sikkerhedsfirma lukker i Danmark

Det norske sikkerhedsfirma Norman lukker nu sin afdeling i Danmark. De danske kunder skal fremover håndteres fra det norske hovedkvarter.

Artikel top billede

Til årsskiftet lukker sikkerhedsfirmaet Norman sit danske kontor med syv medarbejdere. Det skriver digi.no. Det traditionsrige norske sikkerhedsfirma, der blev startet helt tilbage i 1984, bliver nu delt i to.

Det ene af de to selskaber med omkring 120 af de nuværende 220 medarbejdere skal arbejde med produkter til private brugere og små og mellemstore virksomheder, mens det andet skal henvende sig til større kunder og analysere malware.

"Markedet er anderledes i dag end for fem år siden. Det forandrer sig hele tiden og vi må tilpasse hvordan vi organiserer os og hvilke produkter vi tilbyder. Disse ændringer betyder ikke noget for vores ambitionsniveau," siger Øyvind Lundgreen, der skal lede af et af de to nye selskaber, til digi.no.

De danske kunder skal fremover betjenes fra selskabets hovedkvarter i norske Lysaker. Norman har endnu ikke besluttet, om man også vil forlade Sverige.  

Samtidig sker der en kraftig udbygning af selskabets aktiviteter i USA, hvor der netop er åbnet kontor i San Diego.

I Norge satser man også på at ansætte flere medarbejdere for at opbygge en ny dansk-norsk organisation.

Selskabets omsætning er faldet fra 126 mio. norske kroner i 2009 til 117 mio. kr. i 2011 og det endte med et underskud før skat på 17,5 mio. kr. sidste år. En tiendedel af de ansatte blev afskediget for et år siden.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT