Internet-stemmer kan afgøre præsidentvalg i USA

I staten New Jersey kan vælgerne afgive deres stemme per e-mail til det kommende præsidentvalg. Men der advares mod valgsnyd.

Artikel top billede

Den amerikanske forbundsstat New Jersey, der har været hårdt ramt af orkanen Sandy, har store problemer med at gennemføre det kommende præsidentvalg. Mange af valgstederne er ramt af oversvømmelser. Derfor har man nu besluttet, at registrerede vælgere kan afgive deres stemme per e-mail eller fax, skriver The Blaze.  

En del af statens indbyggere er midlertidigt genhuset, og de får også mulighed for at stemme i provisoriske valgsteder, der bliver sat op i telte og militærbiler.

Den elektroniske stemmeafgivelse skal hjælpe alle dem, der ikke kan komme frem til valgstederne. Det kræver, at man sender en særlig ansøgning per e-mail eller fax til en sagsbehandler, som så returnerer et elektronisk svarkort, der bruges til selve stemmeafgivelsen.

Den samme procedure bruges allerede til militærfolk og amerikanere i udlandet.

New Jersey har ikke meddelt, hvor mange der får mulighed for at stemme elektronisk, eller hvad man vil gøre for at forhindre snyd.

Professor Avi Rubin fra Johns Hopkins University har advaret om, at internet-valg er meget usikre. I foråret brugte amerikanske forskere kun 48 timer på at knække et nyt valgsystem.

I Irland har myndighederne da også skrottet 700 valgcomputere fra firmaet Nedap til en værdi af 400 millioner kroner tidligere i år.

Den tyske hacker-forening Chaos Computer Club har tidligere bevist at Nedap-computerne kan manipuleres - en kamp, der blev ført hele vejen til den tyske forfatningsdomstol.

Kaos med hulkort

I USA husker man stadig det store optællingskaos ved præsidentvalget i år 2000, da Florida blev ramt af problemer med de såkaldte "punch ballots". Det førte til, at stemmerne måtte genoptælles, og det skabte usikkerhed omkring valgresultatet.

En rapport om valgteknologi fra MIT og California Institute of Technology konstaterede i sidste måned, at nogle af de elektroniske valgsystemer har samme høje fejlprocent som de hulkort, der blev brugt i Florida i år 2000.

I 2004 blev præsidentvalget også ramt af it-problemer. Dengang var der blandt andet kalibreringsfejl i nogle af valgmaskinerne med touch-skærm, som havde svært ved at registrere, hvor på skærmen vælgeren havde sat sin finger. I Florida mistede man desuden et hukommelseskort med 13.000 stemmer.

Meget tyder på, at der kan blive ballade igen i år. En stor del af kritikken retter sig mod de valgcomputere, hvor vælgerne skal afgive deres stemme. Mange af maskinerne er leveret af firmaet Hart Intercivic i Texas, og der har tidligere været problemer med nedbrud, forkert optælling og mekaniske fejl i disse maskiner.

Desuden blev Hart Intercivic overtaget af investeringsfirmaet HIG Capital i 2011, der har tætte økonomiske bånd til Mitt Romney. Hans ældste søn Tagg ejer også en del af HIG gennem sit firma Solamere Capital.

Flere eksperter har advaret om, at man kan ændre valgresultatet ved at manipulere softwaren. En pensioneret medarbejder fra efterretnings-tjenesten NSA hævder, at valgresultatet i hans hjemstat Arizona i årevis er blevet forfalsket - til fordel for det Republikanske parti.

"Det er så nemt at snyde med computere," hævder Michael Duniho.

Bloggere giver sejr til Obama

Måske kan internettet også bruges til at forudsige resultatet af præsidentvalget. Det svenske firma Saplo har brugt sin software QlikView til at analysere tre millioner blogindlæg på nettet og her lyder resultatet, at 38 procent er positive over for Barack Obama, mens 32 pct. foretrækker Mitt Romney.

Den samme analyse viser også, at skatter, sundhedssystemet og statsgælden er blandt de mest debaterede politiske emner på nettet.

Hvis man kigger på blogindlæggene om de to kandidater, står Obama stærkere, når det gælder emner som Afghanistan og terror, mens Mitt Romney klarer sig bedre, når diskussionen falder på arbejdsløshed og økonomi.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S