Internet-stemmer kan afgøre præsidentvalg i USA

I staten New Jersey kan vælgerne afgive deres stemme per e-mail til det kommende præsidentvalg. Men der advares mod valgsnyd.

Artikel top billede

Den amerikanske forbundsstat New Jersey, der har været hårdt ramt af orkanen Sandy, har store problemer med at gennemføre det kommende præsidentvalg. Mange af valgstederne er ramt af oversvømmelser. Derfor har man nu besluttet, at registrerede vælgere kan afgive deres stemme per e-mail eller fax, skriver The Blaze.  

En del af statens indbyggere er midlertidigt genhuset, og de får også mulighed for at stemme i provisoriske valgsteder, der bliver sat op i telte og militærbiler.

Den elektroniske stemmeafgivelse skal hjælpe alle dem, der ikke kan komme frem til valgstederne. Det kræver, at man sender en særlig ansøgning per e-mail eller fax til en sagsbehandler, som så returnerer et elektronisk svarkort, der bruges til selve stemmeafgivelsen.

Den samme procedure bruges allerede til militærfolk og amerikanere i udlandet.

New Jersey har ikke meddelt, hvor mange der får mulighed for at stemme elektronisk, eller hvad man vil gøre for at forhindre snyd.

Professor Avi Rubin fra Johns Hopkins University har advaret om, at internet-valg er meget usikre. I foråret brugte amerikanske forskere kun 48 timer på at knække et nyt valgsystem.

I Irland har myndighederne da også skrottet 700 valgcomputere fra firmaet Nedap til en værdi af 400 millioner kroner tidligere i år.

Den tyske hacker-forening Chaos Computer Club har tidligere bevist at Nedap-computerne kan manipuleres - en kamp, der blev ført hele vejen til den tyske forfatningsdomstol.

Kaos med hulkort

I USA husker man stadig det store optællingskaos ved præsidentvalget i år 2000, da Florida blev ramt af problemer med de såkaldte "punch ballots". Det førte til, at stemmerne måtte genoptælles, og det skabte usikkerhed omkring valgresultatet.

En rapport om valgteknologi fra MIT og California Institute of Technology konstaterede i sidste måned, at nogle af de elektroniske valgsystemer har samme høje fejlprocent som de hulkort, der blev brugt i Florida i år 2000.

I 2004 blev præsidentvalget også ramt af it-problemer. Dengang var der blandt andet kalibreringsfejl i nogle af valgmaskinerne med touch-skærm, som havde svært ved at registrere, hvor på skærmen vælgeren havde sat sin finger. I Florida mistede man desuden et hukommelseskort med 13.000 stemmer.

Meget tyder på, at der kan blive ballade igen i år. En stor del af kritikken retter sig mod de valgcomputere, hvor vælgerne skal afgive deres stemme. Mange af maskinerne er leveret af firmaet Hart Intercivic i Texas, og der har tidligere været problemer med nedbrud, forkert optælling og mekaniske fejl i disse maskiner.

Desuden blev Hart Intercivic overtaget af investeringsfirmaet HIG Capital i 2011, der har tætte økonomiske bånd til Mitt Romney. Hans ældste søn Tagg ejer også en del af HIG gennem sit firma Solamere Capital.

Flere eksperter har advaret om, at man kan ændre valgresultatet ved at manipulere softwaren. En pensioneret medarbejder fra efterretnings-tjenesten NSA hævder, at valgresultatet i hans hjemstat Arizona i årevis er blevet forfalsket - til fordel for det Republikanske parti.

"Det er så nemt at snyde med computere," hævder Michael Duniho.

Bloggere giver sejr til Obama

Måske kan internettet også bruges til at forudsige resultatet af præsidentvalget. Det svenske firma Saplo har brugt sin software QlikView til at analysere tre millioner blogindlæg på nettet og her lyder resultatet, at 38 procent er positive over for Barack Obama, mens 32 pct. foretrækker Mitt Romney.

Den samme analyse viser også, at skatter, sundhedssystemet og statsgælden er blandt de mest debaterede politiske emner på nettet.

Hvis man kigger på blogindlæggene om de to kandidater, står Obama stærkere, når det gælder emner som Afghanistan og terror, mens Mitt Romney klarer sig bedre, når diskussionen falder på arbejdsløshed og økonomi.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job