Apple smider æble-skjulte bryster ud af butikken

Dansk forfatter censurerede sig selv for at blive godkendt af Apple. Det virkede ikke.

Artikel top billede

Originalfoto: Gregers Nielsen

Apple er ikke til at blive klog på.

Først afviste firmaet at sælge en dansk bog i iBookstore. Så blev bogen godkendt. Og nu er den igen smidt ud af den digitale bogbutik.

Det er de danske bøger "Hippie 1" og "Hippie 2" af Peter Øvig Knudsen, som dokumenterer den danske hippie-bevægelse, som ikke længere kan købes hos Apple. 

Den amerikanske gigant godkendte ellers for få dage siden bogen, efter at der var blevet censureret i den oprindelige version.

Apple satte oprindeligt foden ned på grund af næsten 50 billeder med nøgne og halvnøgne mænd, kvinder og børn. Billederne havde i Apples øjne seksuelle undertoner.

Forfatteren og forlaget argumenterede for, at især billederne fra Thy-lejren i 1970 er en del af den danske kulturarv - nøgenhed til trods.

For at komme ind i Apples boghandel valgte Peter Øvig Knudsen og forlaget Gyldendal at skjule bryster, baller og kønsorganer bag store æbler.

Ingen forklaring

Æblerne fik Apple til at godkende salget af de danske bøger, men i weekenden forsvandt de alligevel fra iBookstore. Uden forklaring skriver Hippieselskabet. Forlaget har forgæves bedt om en forklaring.

"Sagen var i forvejen absurd, og nu bliver det svært at finde ord: Vil Apple forbyde, at man bruger æbler til at udføre den censur, de kræver?" skriver Peter Øvig Knudsen, der kun nåede at sælge sine bøger hos Apple i fire dage.

Forfatteren har selv skrevet et åbent brev til kulturministeren om Apples afvisning, som han mener hæmmer den danske kulturarv. Debatten efter den første afvisning i iBookstore førte til, at kulturordførere fra flere partier vil have sagen taget op i Folketinget. Eventuelt debatteret i EU-kommissionen.

Bogen kan stadig købes ucensureret hos danske boghandlere.
Både de censurerede og originale billeder ligger stadig til gennemsyn på Hippienu.dk.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S