Apple smider æble-skjulte bryster ud af butikken

Dansk forfatter censurerede sig selv for at blive godkendt af Apple. Det virkede ikke.

Artikel top billede

Originalfoto: Gregers Nielsen

Apple er ikke til at blive klog på.

Først afviste firmaet at sælge en dansk bog i iBookstore. Så blev bogen godkendt. Og nu er den igen smidt ud af den digitale bogbutik.

Det er de danske bøger "Hippie 1" og "Hippie 2" af Peter Øvig Knudsen, som dokumenterer den danske hippie-bevægelse, som ikke længere kan købes hos Apple. 

Den amerikanske gigant godkendte ellers for få dage siden bogen, efter at der var blevet censureret i den oprindelige version.

Apple satte oprindeligt foden ned på grund af næsten 50 billeder med nøgne og halvnøgne mænd, kvinder og børn. Billederne havde i Apples øjne seksuelle undertoner.

Forfatteren og forlaget argumenterede for, at især billederne fra Thy-lejren i 1970 er en del af den danske kulturarv - nøgenhed til trods.

For at komme ind i Apples boghandel valgte Peter Øvig Knudsen og forlaget Gyldendal at skjule bryster, baller og kønsorganer bag store æbler.

Ingen forklaring

Æblerne fik Apple til at godkende salget af de danske bøger, men i weekenden forsvandt de alligevel fra iBookstore. Uden forklaring skriver Hippieselskabet. Forlaget har forgæves bedt om en forklaring.

"Sagen var i forvejen absurd, og nu bliver det svært at finde ord: Vil Apple forbyde, at man bruger æbler til at udføre den censur, de kræver?" skriver Peter Øvig Knudsen, der kun nåede at sælge sine bøger hos Apple i fire dage.

Forfatteren har selv skrevet et åbent brev til kulturministeren om Apples afvisning, som han mener hæmmer den danske kulturarv. Debatten efter den første afvisning i iBookstore førte til, at kulturordførere fra flere partier vil have sagen taget op i Folketinget. Eventuelt debatteret i EU-kommissionen.

Bogen kan stadig købes ucensureret hos danske boghandlere.
Både de censurerede og originale billeder ligger stadig til gennemsyn på Hippienu.dk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse