Apple smider æble-skjulte bryster ud af butikken

Dansk forfatter censurerede sig selv for at blive godkendt af Apple. Det virkede ikke.

Artikel top billede

Originalfoto: Gregers Nielsen

Apple er ikke til at blive klog på.

Først afviste firmaet at sælge en dansk bog i iBookstore. Så blev bogen godkendt. Og nu er den igen smidt ud af den digitale bogbutik.

Det er de danske bøger "Hippie 1" og "Hippie 2" af Peter Øvig Knudsen, som dokumenterer den danske hippie-bevægelse, som ikke længere kan købes hos Apple. 

Den amerikanske gigant godkendte ellers for få dage siden bogen, efter at der var blevet censureret i den oprindelige version.

Apple satte oprindeligt foden ned på grund af næsten 50 billeder med nøgne og halvnøgne mænd, kvinder og børn. Billederne havde i Apples øjne seksuelle undertoner.

Forfatteren og forlaget argumenterede for, at især billederne fra Thy-lejren i 1970 er en del af den danske kulturarv - nøgenhed til trods.

For at komme ind i Apples boghandel valgte Peter Øvig Knudsen og forlaget Gyldendal at skjule bryster, baller og kønsorganer bag store æbler.

Ingen forklaring

Æblerne fik Apple til at godkende salget af de danske bøger, men i weekenden forsvandt de alligevel fra iBookstore. Uden forklaring skriver Hippieselskabet. Forlaget har forgæves bedt om en forklaring.

"Sagen var i forvejen absurd, og nu bliver det svært at finde ord: Vil Apple forbyde, at man bruger æbler til at udføre den censur, de kræver?" skriver Peter Øvig Knudsen, der kun nåede at sælge sine bøger hos Apple i fire dage.

Forfatteren har selv skrevet et åbent brev til kulturministeren om Apples afvisning, som han mener hæmmer den danske kulturarv. Debatten efter den første afvisning i iBookstore førte til, at kulturordførere fra flere partier vil have sagen taget op i Folketinget. Eventuelt debatteret i EU-kommissionen.

Bogen kan stadig købes ucensureret hos danske boghandlere.
Både de censurerede og originale billeder ligger stadig til gennemsyn på Hippienu.dk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS