Apple smider æble-skjulte bryster ud af butikken

Dansk forfatter censurerede sig selv for at blive godkendt af Apple. Det virkede ikke.

Artikel top billede

Originalfoto: Gregers Nielsen

Apple er ikke til at blive klog på.

Først afviste firmaet at sælge en dansk bog i iBookstore. Så blev bogen godkendt. Og nu er den igen smidt ud af den digitale bogbutik.

Det er de danske bøger "Hippie 1" og "Hippie 2" af Peter Øvig Knudsen, som dokumenterer den danske hippie-bevægelse, som ikke længere kan købes hos Apple. 

Den amerikanske gigant godkendte ellers for få dage siden bogen, efter at der var blevet censureret i den oprindelige version.

Apple satte oprindeligt foden ned på grund af næsten 50 billeder med nøgne og halvnøgne mænd, kvinder og børn. Billederne havde i Apples øjne seksuelle undertoner.

Forfatteren og forlaget argumenterede for, at især billederne fra Thy-lejren i 1970 er en del af den danske kulturarv - nøgenhed til trods.

For at komme ind i Apples boghandel valgte Peter Øvig Knudsen og forlaget Gyldendal at skjule bryster, baller og kønsorganer bag store æbler.

Ingen forklaring

Æblerne fik Apple til at godkende salget af de danske bøger, men i weekenden forsvandt de alligevel fra iBookstore. Uden forklaring skriver Hippieselskabet. Forlaget har forgæves bedt om en forklaring.

"Sagen var i forvejen absurd, og nu bliver det svært at finde ord: Vil Apple forbyde, at man bruger æbler til at udføre den censur, de kræver?" skriver Peter Øvig Knudsen, der kun nåede at sælge sine bøger hos Apple i fire dage.

Forfatteren har selv skrevet et åbent brev til kulturministeren om Apples afvisning, som han mener hæmmer den danske kulturarv. Debatten efter den første afvisning i iBookstore førte til, at kulturordførere fra flere partier vil have sagen taget op i Folketinget. Eventuelt debatteret i EU-kommissionen.

Bogen kan stadig købes ucensureret hos danske boghandlere.
Både de censurerede og originale billeder ligger stadig til gennemsyn på Hippienu.dk.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job