Apple smider æble-skjulte bryster ud af butikken

Dansk forfatter censurerede sig selv for at blive godkendt af Apple. Det virkede ikke.

Artikel top billede

Originalfoto: Gregers Nielsen

Apple er ikke til at blive klog på.

Først afviste firmaet at sælge en dansk bog i iBookstore. Så blev bogen godkendt. Og nu er den igen smidt ud af den digitale bogbutik.

Det er de danske bøger "Hippie 1" og "Hippie 2" af Peter Øvig Knudsen, som dokumenterer den danske hippie-bevægelse, som ikke længere kan købes hos Apple. 

Den amerikanske gigant godkendte ellers for få dage siden bogen, efter at der var blevet censureret i den oprindelige version.

Apple satte oprindeligt foden ned på grund af næsten 50 billeder med nøgne og halvnøgne mænd, kvinder og børn. Billederne havde i Apples øjne seksuelle undertoner.

Forfatteren og forlaget argumenterede for, at især billederne fra Thy-lejren i 1970 er en del af den danske kulturarv - nøgenhed til trods.

For at komme ind i Apples boghandel valgte Peter Øvig Knudsen og forlaget Gyldendal at skjule bryster, baller og kønsorganer bag store æbler.

Ingen forklaring

Æblerne fik Apple til at godkende salget af de danske bøger, men i weekenden forsvandt de alligevel fra iBookstore. Uden forklaring skriver Hippieselskabet. Forlaget har forgæves bedt om en forklaring.

"Sagen var i forvejen absurd, og nu bliver det svært at finde ord: Vil Apple forbyde, at man bruger æbler til at udføre den censur, de kræver?" skriver Peter Øvig Knudsen, der kun nåede at sælge sine bøger hos Apple i fire dage.

Forfatteren har selv skrevet et åbent brev til kulturministeren om Apples afvisning, som han mener hæmmer den danske kulturarv. Debatten efter den første afvisning i iBookstore førte til, at kulturordførere fra flere partier vil have sagen taget op i Folketinget. Eventuelt debatteret i EU-kommissionen.

Bogen kan stadig købes ucensureret hos danske boghandlere.
Både de censurerede og originale billeder ligger stadig til gennemsyn på Hippienu.dk.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS