Apple overvejer at droppe Intel-processorer

Apple vil angiveligt udskifte Intel-processorerne i sine computere med ARM-teknologi.

Artikel top billede

Nu ser det ud til, at Apple vil erstatte Intels processorer i Mac-computerne med sine egne ARM-chips. Det melder Bloomberg. Den samme ARM-teknologi bruges allerede til Apples mobile enheder, som iPad og iPhone.

Tre unavngivne kilder fortæller til Bloomberg, at Apple er overbevist om, at ARM-processorer på et tidspunkt bliver hurtige nok til at køre stationære og bærbare computere. Dette skifte kommer ikke til at ske lige med det samme. Det ventes først at ske i 2017.

Apple-chef Tim Cook ønsker at tilbyde kunderne en ensartet brugeroplevelse på bærbare, telefoner, tablets og fjernsyn, og det vil være lettere, hvis alle platformene kører på den samme chiparkitektur. Det kan også betyde, at Mac OS og iOS bliver smeltet sammen til ét styresystem.

I 2006 skiftede Apple fra PowerPC-platformen til Intel-cpu'er. Det var den nuværende Apple-chef Tim Cook, der forhandlede de nødvendige aftaler på plads med Intel. Men i de seneste år har Apple opkøbt flere chipudviklere og dermed fået stor ekspertise på ARM-platformen. Både iPhone 5 og den nyeste iPad indeholder en ARM-chip, som Apple selv har udviklet.

Der har tidligere været rygter om, at Apple ville lancere en Macbook med ARM-processor. Det er dog ikke sket endnu. Men ARM bliver allerede brugt i bærbare computere og servere. Den nye ChromeOS-notebook fra Samsung indeholder således en ARM-cpu.

ARM har traditionelt en stor fordel i forhold til Intel-processorer, når det gælder energiforbrug, men ydelsen er stadig ikke på samme niveau. Det kan ændre sig i løbet af de kommende år. Samtidig har Intel også forsøgt at matche energiforbruget med nye mobile processorer.

En analytiker hos Gartner mener, at Apples beslutning kan blive retningsvisende for hele pc-branchen.

"Apple er en trendsetter, og hvis de laver deres egen chip, vil mange andre også følge efter. Hvis mobilitet er vigtigere end funktionalitet, bliver situationen helt anderledes end i dag," siger analytikeren Sergis Mushell.

Det kan blive et stort problem for Intel, som stadig har mere end 80 pct. af markedet for pc-processorer. Senest har Intels største konkurrent AMD meldt ud, at man også vil fremstille ARM-processorer. Hverken Intel eller Apple har ønsket at kommentere historien.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil