Apple overvejer at droppe Intel-processorer

Apple vil angiveligt udskifte Intel-processorerne i sine computere med ARM-teknologi.

Artikel top billede

Nu ser det ud til, at Apple vil erstatte Intels processorer i Mac-computerne med sine egne ARM-chips. Det melder Bloomberg. Den samme ARM-teknologi bruges allerede til Apples mobile enheder, som iPad og iPhone.

Tre unavngivne kilder fortæller til Bloomberg, at Apple er overbevist om, at ARM-processorer på et tidspunkt bliver hurtige nok til at køre stationære og bærbare computere. Dette skifte kommer ikke til at ske lige med det samme. Det ventes først at ske i 2017.

Apple-chef Tim Cook ønsker at tilbyde kunderne en ensartet brugeroplevelse på bærbare, telefoner, tablets og fjernsyn, og det vil være lettere, hvis alle platformene kører på den samme chiparkitektur. Det kan også betyde, at Mac OS og iOS bliver smeltet sammen til ét styresystem.

I 2006 skiftede Apple fra PowerPC-platformen til Intel-cpu'er. Det var den nuværende Apple-chef Tim Cook, der forhandlede de nødvendige aftaler på plads med Intel. Men i de seneste år har Apple opkøbt flere chipudviklere og dermed fået stor ekspertise på ARM-platformen. Både iPhone 5 og den nyeste iPad indeholder en ARM-chip, som Apple selv har udviklet.

Der har tidligere været rygter om, at Apple ville lancere en Macbook med ARM-processor. Det er dog ikke sket endnu. Men ARM bliver allerede brugt i bærbare computere og servere. Den nye ChromeOS-notebook fra Samsung indeholder således en ARM-cpu.

ARM har traditionelt en stor fordel i forhold til Intel-processorer, når det gælder energiforbrug, men ydelsen er stadig ikke på samme niveau. Det kan ændre sig i løbet af de kommende år. Samtidig har Intel også forsøgt at matche energiforbruget med nye mobile processorer.

En analytiker hos Gartner mener, at Apples beslutning kan blive retningsvisende for hele pc-branchen.

"Apple er en trendsetter, og hvis de laver deres egen chip, vil mange andre også følge efter. Hvis mobilitet er vigtigere end funktionalitet, bliver situationen helt anderledes end i dag," siger analytikeren Sergis Mushell.

Det kan blive et stort problem for Intel, som stadig har mere end 80 pct. af markedet for pc-processorer. Senest har Intels største konkurrent AMD meldt ud, at man også vil fremstille ARM-processorer. Hverken Intel eller Apple har ønsket at kommentere historien.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse