Kaspersky: Windows-sikkerhed er meget bedre nu

Windows er ikke længere den store trussel mod sikkerheden. Nu er det Java og Flash, man skal passe på.

Artikel top billede

Det russiske antivirus-firma Kaspersky Lab har netop udsendt en ny udgave af sin IT Threat Evolution Report, der udkommer fire gange om året. Den indeholder blandt andet en oversigt med de ti mest alvorlige sikkerhedshuller i det seneste kvartal. Denne gang er der en lille overraskelse. For første gang i flere år er Microsoft ikke med i top-ti.  

Det ser altså ud til, at Microsoft har forbedret sikkerheden i sine produkter.

"Det skyldes den automatiske opdaterings-mekanisme, som er blevet forbedret i de seneste versioner af Windows," konstaterer Kaspersky Lab i sin rapport.

I den seneste tid har der været fokus på Java-sikkerhedshuller, og det bliver også bekræftet i top-ti-listen. Her er det Java-sårbarheder, der ligger på de første to pladser. Herefter følger en række Adobe-produkter, som Flash, Reader/Acrobat og Shockwave.

Apple har også to sikkerhedshuller i henholdsvis iTunes og Quicktime med på listen, ligesom der er en enkelt sårbarhed i softwaren Winamp.

Kaspersky Lab bekræfter endnu en gang, at Java er det største sikkerheds-problem i dag. Et af Java-sikkerhedshullerne blev således fundet hos 35 pct. af alle internet-brugere.

Så er der til gengæld godt nyt for danske brugere. På listen over de ti lande med den laveste risiko for lokal inficering med malware ligger Danmark som nr. 1. Her er det kun 10,5 pct. af computerne, hvor der er detekteret malware. I den anden ende ligger Bangladesh, hvor der er malware på 90 pct. af maskinerne.

Men disse tal er ikke helt pålidelige. De er indsamlet med Kaspersky's egen antivirus-software og talmaterialet er derfor meget tyndt for de lande, hvor Kaspersky ikke sælger mange programmer.

I sin rapport kritiserer Kaspersky de mange forskellige Android-versioner. Der er stadig mange enheder med forældede versioner af Android, og man skal typisk vente længe, inden producenter udsender en Android-opdatering - hvis det overhovedet sker.

Kaspersky kan således fortælle at 28 pct. af alle angreb mod Android sker på enheder med den håbløst forældede version 2.3.6.

Annonce

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S