Kaspersky: Windows-sikkerhed er meget bedre nu

Windows er ikke længere den store trussel mod sikkerheden. Nu er det Java og Flash, man skal passe på.

Artikel top billede

Det russiske antivirus-firma Kaspersky Lab har netop udsendt en ny udgave af sin IT Threat Evolution Report, der udkommer fire gange om året. Den indeholder blandt andet en oversigt med de ti mest alvorlige sikkerhedshuller i det seneste kvartal. Denne gang er der en lille overraskelse. For første gang i flere år er Microsoft ikke med i top-ti.  

Det ser altså ud til, at Microsoft har forbedret sikkerheden i sine produkter.

"Det skyldes den automatiske opdaterings-mekanisme, som er blevet forbedret i de seneste versioner af Windows," konstaterer Kaspersky Lab i sin rapport.

I den seneste tid har der været fokus på Java-sikkerhedshuller, og det bliver også bekræftet i top-ti-listen. Her er det Java-sårbarheder, der ligger på de første to pladser. Herefter følger en række Adobe-produkter, som Flash, Reader/Acrobat og Shockwave.

Apple har også to sikkerhedshuller i henholdsvis iTunes og Quicktime med på listen, ligesom der er en enkelt sårbarhed i softwaren Winamp.

Kaspersky Lab bekræfter endnu en gang, at Java er det største sikkerheds-problem i dag. Et af Java-sikkerhedshullerne blev således fundet hos 35 pct. af alle internet-brugere.

Så er der til gengæld godt nyt for danske brugere. På listen over de ti lande med den laveste risiko for lokal inficering med malware ligger Danmark som nr. 1. Her er det kun 10,5 pct. af computerne, hvor der er detekteret malware. I den anden ende ligger Bangladesh, hvor der er malware på 90 pct. af maskinerne.

Men disse tal er ikke helt pålidelige. De er indsamlet med Kaspersky's egen antivirus-software og talmaterialet er derfor meget tyndt for de lande, hvor Kaspersky ikke sælger mange programmer.

I sin rapport kritiserer Kaspersky de mange forskellige Android-versioner. Der er stadig mange enheder med forældede versioner af Android, og man skal typisk vente længe, inden producenter udsender en Android-opdatering - hvis det overhovedet sker.

Kaspersky kan således fortælle at 28 pct. af alle angreb mod Android sker på enheder med den håbløst forældede version 2.3.6.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S