Kaspersky: Windows-sikkerhed er meget bedre nu

Windows er ikke længere den store trussel mod sikkerheden. Nu er det Java og Flash, man skal passe på.

Artikel top billede

Det russiske antivirus-firma Kaspersky Lab har netop udsendt en ny udgave af sin IT Threat Evolution Report, der udkommer fire gange om året. Den indeholder blandt andet en oversigt med de ti mest alvorlige sikkerhedshuller i det seneste kvartal. Denne gang er der en lille overraskelse. For første gang i flere år er Microsoft ikke med i top-ti.  

Det ser altså ud til, at Microsoft har forbedret sikkerheden i sine produkter.

"Det skyldes den automatiske opdaterings-mekanisme, som er blevet forbedret i de seneste versioner af Windows," konstaterer Kaspersky Lab i sin rapport.

I den seneste tid har der været fokus på Java-sikkerhedshuller, og det bliver også bekræftet i top-ti-listen. Her er det Java-sårbarheder, der ligger på de første to pladser. Herefter følger en række Adobe-produkter, som Flash, Reader/Acrobat og Shockwave.

Apple har også to sikkerhedshuller i henholdsvis iTunes og Quicktime med på listen, ligesom der er en enkelt sårbarhed i softwaren Winamp.

Kaspersky Lab bekræfter endnu en gang, at Java er det største sikkerheds-problem i dag. Et af Java-sikkerhedshullerne blev således fundet hos 35 pct. af alle internet-brugere.

Så er der til gengæld godt nyt for danske brugere. På listen over de ti lande med den laveste risiko for lokal inficering med malware ligger Danmark som nr. 1. Her er det kun 10,5 pct. af computerne, hvor der er detekteret malware. I den anden ende ligger Bangladesh, hvor der er malware på 90 pct. af maskinerne.

Men disse tal er ikke helt pålidelige. De er indsamlet med Kaspersky's egen antivirus-software og talmaterialet er derfor meget tyndt for de lande, hvor Kaspersky ikke sælger mange programmer.

I sin rapport kritiserer Kaspersky de mange forskellige Android-versioner. Der er stadig mange enheder med forældede versioner af Android, og man skal typisk vente længe, inden producenter udsender en Android-opdatering - hvis det overhovedet sker.

Kaspersky kan således fortælle at 28 pct. af alle angreb mod Android sker på enheder med den håbløst forældede version 2.3.6.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S