Her er årets bedste opfindelser

Google-brillerne, en 3D-printer og den nye Tesla-elbil er blandt årets vindere.

Artikel top billede

Det amerikanske tidsskrift Time har kåret de bedste opfindelser i det forgangne år. De forskellige prisvindere er inddelt i prisklasser. I kategorien "uden pris" har den hollandske kunstner Berndnaut Smilde vundet med en meget usædvanlig opfindelse. Han har fundet en metode til at lave en lille hvid sky midt i et rum. Det har sikkert ingen praktisk værdi, men det ser meget spektakulært ud.

I gruppen med de billigste opfindelser, hvor prisen er 0-150 dollar, finder man blandt andet det såkaldte Civilization Starter Kit, hvor man kan lære at bygge de 50 vigtigste maskiner, der er nødvendige til det moderne liv. Der er også en elektrisk skruetrækker med bevægelsessensor, et iPhone-dock der fungerer som elektronisk kæledyr og intelligente handsker, der kan oversætte tegnsprog til tale.

Så er der en kategori med lidt mest kostbare opfindelser til mellem 200 og 500 dollar, hvor man finder de nye Goodyear-dæk, der kan pumpe sig selv op igen hvis de punkterer, og et rundt kugle-kamera, som soldater eller brandfolk kan smide ind i en bygning. Det sender så et videobillede til mobile enheder.

I kategorien mellem 600 og 3.000 dollar er der Sonys digitale kamera RX100, som har fået prisen for at bygge bro mellem det traditionelle kompakte kamera og spejlrefleks-modellerne. Her finder man også Google-brillerne, som tilføjer digitale informationer til dit synsfelt. De kan desværre ikke købes endnu. Den nye 3D-printer MakerBot Replicator 2 er også kommet med i denne kategori.

For alle dem, der har råd til at bruge op til 750.000 dollar, er der opfindelser som industri-robotten Baxter, den store Switchblade-drone, elbilen Tesla Model S, der netop er sat i produktion, og en flydende fiskefarm med GPS.

Den dyreste kategori til mellem 1 million og 2,5 milliarder dollar er for alvor uden for rækkevidde for almindelige mennesker. Her går prisen blandt andet til NASA's nye rumdragt, Curiosity-roveren på Mars og Deepsea Challenger ubåden, som kan tage dig på en hurtig tur ned til 11 kilometers dybde.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S