Her er årets bedste opfindelser

Google-brillerne, en 3D-printer og den nye Tesla-elbil er blandt årets vindere.

Artikel top billede

Det amerikanske tidsskrift Time har kåret de bedste opfindelser i det forgangne år. De forskellige prisvindere er inddelt i prisklasser. I kategorien "uden pris" har den hollandske kunstner Berndnaut Smilde vundet med en meget usædvanlig opfindelse. Han har fundet en metode til at lave en lille hvid sky midt i et rum. Det har sikkert ingen praktisk værdi, men det ser meget spektakulært ud.

I gruppen med de billigste opfindelser, hvor prisen er 0-150 dollar, finder man blandt andet det såkaldte Civilization Starter Kit, hvor man kan lære at bygge de 50 vigtigste maskiner, der er nødvendige til det moderne liv. Der er også en elektrisk skruetrækker med bevægelsessensor, et iPhone-dock der fungerer som elektronisk kæledyr og intelligente handsker, der kan oversætte tegnsprog til tale.

Så er der en kategori med lidt mest kostbare opfindelser til mellem 200 og 500 dollar, hvor man finder de nye Goodyear-dæk, der kan pumpe sig selv op igen hvis de punkterer, og et rundt kugle-kamera, som soldater eller brandfolk kan smide ind i en bygning. Det sender så et videobillede til mobile enheder.

I kategorien mellem 600 og 3.000 dollar er der Sonys digitale kamera RX100, som har fået prisen for at bygge bro mellem det traditionelle kompakte kamera og spejlrefleks-modellerne. Her finder man også Google-brillerne, som tilføjer digitale informationer til dit synsfelt. De kan desværre ikke købes endnu. Den nye 3D-printer MakerBot Replicator 2 er også kommet med i denne kategori.

For alle dem, der har råd til at bruge op til 750.000 dollar, er der opfindelser som industri-robotten Baxter, den store Switchblade-drone, elbilen Tesla Model S, der netop er sat i produktion, og en flydende fiskefarm med GPS.

Den dyreste kategori til mellem 1 million og 2,5 milliarder dollar er for alvor uden for rækkevidde for almindelige mennesker. Her går prisen blandt andet til NASA's nye rumdragt, Curiosity-roveren på Mars og Deepsea Challenger ubåden, som kan tage dig på en hurtig tur ned til 11 kilometers dybde.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S