Nu vil teleselskaberne levere hvad du betaler for

Internetleverandører har givet håndslag på "ærlig" markedsføring. Men det er stadig lovligt at reklamere med "op til"-hastigheder.

Artikel top billede

Du kan langt fra være sikker på at få præcis den internethastighed, som du betaler for. Og teleselskaberne har historisk ikke været gode til at oplyse om den reelle hastighed hos brugerne.

Men det bliver der rettet op på nu.

Forbrugerombudsmanden har nu indgået aftale med tele- og energibranchen, der lover at give en mere præcis varedeklaration på bredbånd.

Det betyder, at de reelle hastigheder på bredbånd skal stå klart og tydeligt i teleselskabernes markedsføring. Mere konkret er det ikke længere tilladt at markedsføre hastigheder, som det er umuligt at opnå.

Selskaberne må gerne blive ved med at lave deres "elastiske" prisskilte, hvor hastigheder kaldes "op til". For eksempel "Op til 10 Mbit/s", men kun hvis minimumshastigheden optræder klart i markedsføringen.

Brancheaftalen træder i kraft 1. marts 2013.

Mere klarhed - mere konkurrence

De nye regler gælder både for på mobilnet, trådløse net og via faste forbindelser som fiber, kobber og coax.

Parterne håber, at den nye og mere ærlige markedsføring kan give forbrugerne et bedre overblik i markedet - og rokke ved telebranchens dårlige ry efter mange år med markedsføring, der ikke stemmer helt overens med det faktiske produkt.

I de efterhånden langstrakte forhandlinger har især fiberbranchen presset på, fordi fiber-leverandørerne har lettere ved at garantere sine hastigheder. Derfor har uklarheden i markedet, ifølge fiberbranchen, betydet en unfair konkurrence mellem fiber-teknologien og de traditionelle bredbåndsleverandører.

Derfor glæder fiberleverandørerne sig over brancheaftalen, som ifølge dem vil give en øget konkurrence til gavn for forbrugerne.

"Den nye brancheaftale baner vej for øget konkurrence på kvalitet, hvor energiselskaberne allerede står stærkt med deres hastighedsgaranti på fibernet. Forbrugerne får nu meget nemmere ved at gennemskue, hvor mange megabit, de egentlig får for pengene," udtaler Jan Bach Jensen, formand for energiselskabernes fiberalliance i Dansk Energi og salgs- og marketingdirektør i EnergiMidt.

Forbrugerombudsmanden har lavet aftalen med Forbrugerrådet, Telekommunikationsindustrien, Dansk Industri (ITEK) og Dansk Energi. Tidligere erhvervs- og vækstminister Ole Sohn truede i år med indgreb, hvis der ikke kunne findes en frivillig ordning i branchen.

Brancheaftalen ligger i sin fulde længde hos Forbrugerombudsmanden.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse