Nu vil teleselskaberne levere hvad du betaler for

Internetleverandører har givet håndslag på "ærlig" markedsføring. Men det er stadig lovligt at reklamere med "op til"-hastigheder.

Artikel top billede

Du kan langt fra være sikker på at få præcis den internethastighed, som du betaler for. Og teleselskaberne har historisk ikke været gode til at oplyse om den reelle hastighed hos brugerne.

Men det bliver der rettet op på nu.

Forbrugerombudsmanden har nu indgået aftale med tele- og energibranchen, der lover at give en mere præcis varedeklaration på bredbånd.

Det betyder, at de reelle hastigheder på bredbånd skal stå klart og tydeligt i teleselskabernes markedsføring. Mere konkret er det ikke længere tilladt at markedsføre hastigheder, som det er umuligt at opnå.

Selskaberne må gerne blive ved med at lave deres "elastiske" prisskilte, hvor hastigheder kaldes "op til". For eksempel "Op til 10 Mbit/s", men kun hvis minimumshastigheden optræder klart i markedsføringen.

Brancheaftalen træder i kraft 1. marts 2013.

Mere klarhed - mere konkurrence

De nye regler gælder både for på mobilnet, trådløse net og via faste forbindelser som fiber, kobber og coax.

Parterne håber, at den nye og mere ærlige markedsføring kan give forbrugerne et bedre overblik i markedet - og rokke ved telebranchens dårlige ry efter mange år med markedsføring, der ikke stemmer helt overens med det faktiske produkt.

I de efterhånden langstrakte forhandlinger har især fiberbranchen presset på, fordi fiber-leverandørerne har lettere ved at garantere sine hastigheder. Derfor har uklarheden i markedet, ifølge fiberbranchen, betydet en unfair konkurrence mellem fiber-teknologien og de traditionelle bredbåndsleverandører.

Derfor glæder fiberleverandørerne sig over brancheaftalen, som ifølge dem vil give en øget konkurrence til gavn for forbrugerne.

"Den nye brancheaftale baner vej for øget konkurrence på kvalitet, hvor energiselskaberne allerede står stærkt med deres hastighedsgaranti på fibernet. Forbrugerne får nu meget nemmere ved at gennemskue, hvor mange megabit, de egentlig får for pengene," udtaler Jan Bach Jensen, formand for energiselskabernes fiberalliance i Dansk Energi og salgs- og marketingdirektør i EnergiMidt.

Forbrugerombudsmanden har lavet aftalen med Forbrugerrådet, Telekommunikationsindustrien, Dansk Industri (ITEK) og Dansk Energi. Tidligere erhvervs- og vækstminister Ole Sohn truede i år med indgreb, hvis der ikke kunne findes en frivillig ordning i branchen.

Brancheaftalen ligger i sin fulde længde hos Forbrugerombudsmanden.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Core Banking

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S