Drop din egen webshop: QXL inviterer netbutikker indenfor

Er det for dyrt eller bøvlet at drive webbutik? Så flyt din butik ind hos kræmmer- og auktionsportalen QXL.

Artikel top billede

Auktionsportalen QXL vil tjene penge på at lægge serverplads til små netbutikker og hjælpe med at tiltrække kunder til webbutikkerne.

Derfor er QXL-shops blevet lanceret.

Butikkerne kommer til at ligge på QXL.dk, men i afgrænsede områder. Konceptet er tidligere set hos både Amazon og eBay, der også lader webbutikker oprette butikker. 48 butikker er oprettet som en del af en beta-test. Et eksempel er 4Mobil.

QXL håber at kunne skabe nye kunder til de selvstændige webbutikker ved at eksponere dem for auktionsportalens anslåede 500.000 oprettede profiler.

"Det er en udbredt misforståelse, at det er nemt at drive butik på nettet. Man skal selv sørge for en betalingsaftale til at modtage penge, bygge sin online butik og bruge tid og penge på at drive kunderne ind. Med vores nye tiltag kan butikkerne koncentrere sig om at købe de rigtige varer hjem og servicere deres kunder, mens vi leverer trafikken og kunderne," siger adm. direktør Steen Trier fra netauktionen QXL i en pressemeddelelse.

Tankegangen er heller ikke helt ulig den, der ligger bag den danske opstartsvirksomhed Købstaden.dk, som vil lave en samlet shopping-portal og sælge webbutiksløsninger til små virksomheder. Købstaden.dk åbnede officielt i sidste måned.

Det er som at flytte ind på Rådhuspladsen

"For rigtig mange netbutikker vil det svare til at flytte sin butik fra en sidegade i en lille provinsby til Rådhuspladsen på en travl lørdag eftermiddag. Vi har trafikken, og nu deler vi ud af den," siger direktør Steen Trier.

Webbutikker, der anvender QXL's løsning, kan sælge til faste priser eller vælge QXLs løsning med auktioner. Sidstnævnte mener direktøren kunne være en god mulighed, hvis firmaer har behov for hurtigt at få tømt ud i lagerbeholdninger.

En anden fordel ved at lægge sin webbutik ind under QXL's paraply skulle være, at butikkerne får en tilfredsheds-score - i stil med Trustpilot. Det skulle ifølge direktør Steen Trier give handlende lidt mere sikkerhed.

En QXL Shop er gratis i tre måneder i en testfase. Det er ikke muligt at få oplyst, hvad QXL forventer at kræve i betaling efter prøveperioden. Det kan blive i størrelsesordenen 500 kroner om måneden.

QXL er tidligere blevet pålagt at give returret på bortauktionerede varer. Det gælder også for bortauktionerede varer i de "hostede" webbutikker.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job