Nu kommer Office-pakken til Android, iPhone og iPad

Nu bliver det lettere at arbejde på din smartphone og tablet. Office-pakken til Android, iPhone og iPad er på trapperne.

Artikel top billede

Rygterne om en iPhone og iPad-udgave af Microsoft Office-pakke begyndte at svirre for knap et år siden.

Men skal vi tro det amerikanske teknologi-medie The Verge, ser rygterne nu langt om længe ud til at blive til virkelighed.

Ifølge The Verge bekræfter flere kilder med viden om Microsofts planer for Office-pakken, at en lancering af Microsoft Office til iPhone, iPad og Android-enheder er nært forstående.

iOS-udgave til februar

Efter al sandsynlighed vil lanceringen ske i starten af 2013.

IOS-udgaven vil blive lanceret først i februar eller starten af marts, mens Android-version vil komme til maj.

The Verge skriver, at den mobile udgave af Office-pakken vil komme i en gratis udgave, hvor det kun er muligt at åbne og læse Office-filer på enheden. Du kan dog også få mulighed for at redigere i dokumenterne, men det kræver, at du tegner et abonnement på Microsofts cloud-tjeneste Office 365.

På trods af dette vil funktionaliterne følge The Verges kilder dog langt fra matche dem, som du finder i en fuld udgave af Microsoft Office.

Ønsker du en tablet med en fuld udgave af Office-pakken, ser Microsofts egen Surface-tablet og lignende Windows-tablets derfor stadigvæk ud til at være den eneste mulighed.

Microsoft har tidligere afvist rygter

Allerede i februar sidste år hørte vi dog de første rygter om den kommende mobile udgave af Office-pakken.

På daværende tidspunkt var det den amerikanske iPad-avis The Daily, der hævdede, at en af avisens journalister havde haft lejlighed til at prøve en iPad-version af Microsoft Office.

Avisen bragte også et billede, der angiveligt forestillede en iPad-udgave af Microsoft Office. Microsoft var dog efterfølgende været ud og bestride billedets ægthed, men virksomheden ønskede dog sidste år hverken at be- eller afkræfte rygtet om, at Office-pakken var på vej til iPad eller iPhone.

Senest har en software-chef for Microsoft i Tjekkiet for få uger siden været ude og bekræfte planen om, at Office er på vej til iOS og Android. Kort tid efter måtte Microsoft i USA dog afvise den tjekkiske software-chefs udmeldinger som værende "upræcise oplysninger".

Læs også:

Stor forvirring: Er dette Microsoft Office til iPad?

Anmelderne: Derfor er Microsofts Surface en lunken omgang

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S