Nu kommer Office-pakken til Android, iPhone og iPad

Nu bliver det lettere at arbejde på din smartphone og tablet. Office-pakken til Android, iPhone og iPad er på trapperne.

Artikel top billede

Rygterne om en iPhone og iPad-udgave af Microsoft Office-pakke begyndte at svirre for knap et år siden.

Men skal vi tro det amerikanske teknologi-medie The Verge, ser rygterne nu langt om længe ud til at blive til virkelighed.

Ifølge The Verge bekræfter flere kilder med viden om Microsofts planer for Office-pakken, at en lancering af Microsoft Office til iPhone, iPad og Android-enheder er nært forstående.

iOS-udgave til februar

Efter al sandsynlighed vil lanceringen ske i starten af 2013.

IOS-udgaven vil blive lanceret først i februar eller starten af marts, mens Android-version vil komme til maj.

The Verge skriver, at den mobile udgave af Office-pakken vil komme i en gratis udgave, hvor det kun er muligt at åbne og læse Office-filer på enheden. Du kan dog også få mulighed for at redigere i dokumenterne, men det kræver, at du tegner et abonnement på Microsofts cloud-tjeneste Office 365.

På trods af dette vil funktionaliterne følge The Verges kilder dog langt fra matche dem, som du finder i en fuld udgave af Microsoft Office.

Ønsker du en tablet med en fuld udgave af Office-pakken, ser Microsofts egen Surface-tablet og lignende Windows-tablets derfor stadigvæk ud til at være den eneste mulighed.

Microsoft har tidligere afvist rygter

Allerede i februar sidste år hørte vi dog de første rygter om den kommende mobile udgave af Office-pakken.

På daværende tidspunkt var det den amerikanske iPad-avis The Daily, der hævdede, at en af avisens journalister havde haft lejlighed til at prøve en iPad-version af Microsoft Office.

Avisen bragte også et billede, der angiveligt forestillede en iPad-udgave af Microsoft Office. Microsoft var dog efterfølgende været ud og bestride billedets ægthed, men virksomheden ønskede dog sidste år hverken at be- eller afkræfte rygtet om, at Office-pakken var på vej til iPad eller iPhone.

Senest har en software-chef for Microsoft i Tjekkiet for få uger siden været ude og bekræfte planen om, at Office er på vej til iOS og Android. Kort tid efter måtte Microsoft i USA dog afvise den tjekkiske software-chefs udmeldinger som værende "upræcise oplysninger".

Læs også:

Stor forvirring: Er dette Microsoft Office til iPad?

Anmelderne: Derfor er Microsofts Surface en lunken omgang

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse