Nyt kreditkort har indbygget tastatur og skærm

Mastercard har kombineret det traditionelle kreditkort med en elektronisk nøgleviser.

Artikel top billede

Det nye Display Card fra Mastercard har et indbygget LCD-display og berøringsfølsomme taster. Det er en slags kombination af et almindeligt kreditkort med de elektroniske nøglevisere, som blandt andet bruges til NemID.

Her kan man altså få vist engangskodeord til netbanken direkte på kortet, så det er ikke nødvendigt at bære rundt på en separat enhed. Det kaldes også for et one-time password eller OTP.

Bortset fra det fungerer Display Card som et almindeligt kreditkort. Men der er mange flere muligheder i fremtiden.

Det indbyggede display kunne blandt andet bruges til at vise saldoen på kontoen, bonuspoint eller en oversigt med de seneste transaktioner.

Det ser ud til, at kunderne hos Standard Chartered Bank i Singapore bliver de første, der får det nye kort. Banken vil sende kortet til alle sine online-kunder i starten af det nye år.

"I stedet for at sende kunderne endnu en klodset mobil enhed, er det så ikke meget smartere at erstatte den med noget, som allerede ligger i pungen?" siger V. Subba fra  Standard Chartered Bank i en pressemeddelelse.

Flere europæiske banker, herunder belgiske Banca Monte Paschi Belgio, har også planer om at bruge forskellige udgaver af kortet med eller uden tastatur.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS