Nyt kreditkort har indbygget tastatur og skærm

Mastercard har kombineret det traditionelle kreditkort med en elektronisk nøgleviser.

Artikel top billede

Det nye Display Card fra Mastercard har et indbygget LCD-display og berøringsfølsomme taster. Det er en slags kombination af et almindeligt kreditkort med de elektroniske nøglevisere, som blandt andet bruges til NemID.

Her kan man altså få vist engangskodeord til netbanken direkte på kortet, så det er ikke nødvendigt at bære rundt på en separat enhed. Det kaldes også for et one-time password eller OTP.

Bortset fra det fungerer Display Card som et almindeligt kreditkort. Men der er mange flere muligheder i fremtiden.

Det indbyggede display kunne blandt andet bruges til at vise saldoen på kontoen, bonuspoint eller en oversigt med de seneste transaktioner.

Det ser ud til, at kunderne hos Standard Chartered Bank i Singapore bliver de første, der får det nye kort. Banken vil sende kortet til alle sine online-kunder i starten af det nye år.

"I stedet for at sende kunderne endnu en klodset mobil enhed, er det så ikke meget smartere at erstatte den med noget, som allerede ligger i pungen?" siger V. Subba fra  Standard Chartered Bank i en pressemeddelelse.

Flere europæiske banker, herunder belgiske Banca Monte Paschi Belgio, har også planer om at bruge forskellige udgaver af kortet med eller uden tastatur.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S