Nyt kreditkort har indbygget tastatur og skærm

Mastercard har kombineret det traditionelle kreditkort med en elektronisk nøgleviser.

Artikel top billede

Det nye Display Card fra Mastercard har et indbygget LCD-display og berøringsfølsomme taster. Det er en slags kombination af et almindeligt kreditkort med de elektroniske nøglevisere, som blandt andet bruges til NemID.

Her kan man altså få vist engangskodeord til netbanken direkte på kortet, så det er ikke nødvendigt at bære rundt på en separat enhed. Det kaldes også for et one-time password eller OTP.

Bortset fra det fungerer Display Card som et almindeligt kreditkort. Men der er mange flere muligheder i fremtiden.

Det indbyggede display kunne blandt andet bruges til at vise saldoen på kontoen, bonuspoint eller en oversigt med de seneste transaktioner.

Det ser ud til, at kunderne hos Standard Chartered Bank i Singapore bliver de første, der får det nye kort. Banken vil sende kortet til alle sine online-kunder i starten af det nye år.

"I stedet for at sende kunderne endnu en klodset mobil enhed, er det så ikke meget smartere at erstatte den med noget, som allerede ligger i pungen?" siger V. Subba fra  Standard Chartered Bank i en pressemeddelelse.

Flere europæiske banker, herunder belgiske Banca Monte Paschi Belgio, har også planer om at bruge forskellige udgaver af kortet med eller uden tastatur.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune