Nyt kreditkort har indbygget tastatur og skærm

Mastercard har kombineret det traditionelle kreditkort med en elektronisk nøgleviser.

Artikel top billede

Det nye Display Card fra Mastercard har et indbygget LCD-display og berøringsfølsomme taster. Det er en slags kombination af et almindeligt kreditkort med de elektroniske nøglevisere, som blandt andet bruges til NemID.

Her kan man altså få vist engangskodeord til netbanken direkte på kortet, så det er ikke nødvendigt at bære rundt på en separat enhed. Det kaldes også for et one-time password eller OTP.

Bortset fra det fungerer Display Card som et almindeligt kreditkort. Men der er mange flere muligheder i fremtiden.

Det indbyggede display kunne blandt andet bruges til at vise saldoen på kontoen, bonuspoint eller en oversigt med de seneste transaktioner.

Det ser ud til, at kunderne hos Standard Chartered Bank i Singapore bliver de første, der får det nye kort. Banken vil sende kortet til alle sine online-kunder i starten af det nye år.

"I stedet for at sende kunderne endnu en klodset mobil enhed, er det så ikke meget smartere at erstatte den med noget, som allerede ligger i pungen?" siger V. Subba fra  Standard Chartered Bank i en pressemeddelelse.

Flere europæiske banker, herunder belgiske Banca Monte Paschi Belgio, har også planer om at bruge forskellige udgaver af kortet med eller uden tastatur.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S