TDC beholder L.O.C. efter voldsdom

Rapperens voldsdom nummer 2 får ikke TDC til at vende deres bannerfigur ryggen.

Artikel top billede

Foto: Rasmus Weng Karlsen

Rapperen L.O.C. måtte i går modtage en betinget fængselsstraf for vold. En frisk plettet straffeattest som ikke pynter særlig godt på det stort opsatte samarbejde med landets største teleudbyder, TDC, der i øjeblikket bruger rapperen i sin markedsføring.

Men den århusianske rapper forbliver en del af TDC's reklameunivers.

Det siger TDC.

"Vi tager naturligvis meget kraftigt afstand fra alle former for vold, det kan vi ikke understrege nok. Vi har grundigt overvejet den fortsatte brug af L.O.C.. som ambassadør. Der er tale om en betinget dom, og vi synes, hans udtalelser om sagen bærer præg af respekt for den dom, der nu er afsagt," siger Lasse Bastkjær Jensen, pressechef i TDC.

L.O.C., eller Liam O'Connor som der står på domsudskriften, har op til retsagen i går hævdet sig uskyldig og sagt, at vold ligger ham meget fjernt. På Twitter indrømmede han i går, at han måske nok har fejlet - men gjorde hvad han gjorde for at beskytte sine nærmeste.

"Derfor vælger vi at fortsætte samarbejdet, fordi vores kunder indtil videre har været glade for resultatet og bakket massivt op om samarbejdet," siger TDC's pressechef i en skriftlig kommentar til ComON.

Havde også gammel voldsdom

L.O.C. var anklaget for at slå en mand direkte i ansigtet efter rapperens koncert på Rock Under Broen i Middelfart i sommer. En person var i skænderi med en fra L.O.C.'s vennekreds, og for at stoppe uoverensstemmelserne slog rapperen angiveligt personen i hovedet. I retssagen hævdede L.O.C. sig uskyldig. Forsvareren forklarede, at der var tale om forsvar og allerhøjest et hårdt skub. 

L.O.C. havde allerede en tidligere dom for vold fra 2003, hvor han slog en mand og efterfølgende sparkede til en betjent, skriver Se & Hør. Dommeren så bort fra den tidligere sag i strafudmålingen af den aktuelle sag.

Noget tyder på, at rapperens fanskare også hurtigt har tilgivet hans voldelige overfald, hvis man skal tro ytringer på diverse sociale netværk, hvor mange unge fans siger, at de stadig støtter deres idol.

TV2 har også besluttet at lade L.O.C. fortsætte som dommer i talentkonkurrencen Voice.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS