TDC beholder L.O.C. efter voldsdom

Rapperens voldsdom nummer 2 får ikke TDC til at vende deres bannerfigur ryggen.

Artikel top billede

Foto: Rasmus Weng Karlsen

Rapperen L.O.C. måtte i går modtage en betinget fængselsstraf for vold. En frisk plettet straffeattest som ikke pynter særlig godt på det stort opsatte samarbejde med landets største teleudbyder, TDC, der i øjeblikket bruger rapperen i sin markedsføring.

Men den århusianske rapper forbliver en del af TDC's reklameunivers.

Det siger TDC.

"Vi tager naturligvis meget kraftigt afstand fra alle former for vold, det kan vi ikke understrege nok. Vi har grundigt overvejet den fortsatte brug af L.O.C.. som ambassadør. Der er tale om en betinget dom, og vi synes, hans udtalelser om sagen bærer præg af respekt for den dom, der nu er afsagt," siger Lasse Bastkjær Jensen, pressechef i TDC.

L.O.C., eller Liam O'Connor som der står på domsudskriften, har op til retsagen i går hævdet sig uskyldig og sagt, at vold ligger ham meget fjernt. På Twitter indrømmede han i går, at han måske nok har fejlet - men gjorde hvad han gjorde for at beskytte sine nærmeste.

"Derfor vælger vi at fortsætte samarbejdet, fordi vores kunder indtil videre har været glade for resultatet og bakket massivt op om samarbejdet," siger TDC's pressechef i en skriftlig kommentar til ComON.

Havde også gammel voldsdom

L.O.C. var anklaget for at slå en mand direkte i ansigtet efter rapperens koncert på Rock Under Broen i Middelfart i sommer. En person var i skænderi med en fra L.O.C.'s vennekreds, og for at stoppe uoverensstemmelserne slog rapperen angiveligt personen i hovedet. I retssagen hævdede L.O.C. sig uskyldig. Forsvareren forklarede, at der var tale om forsvar og allerhøjest et hårdt skub. 

L.O.C. havde allerede en tidligere dom for vold fra 2003, hvor han slog en mand og efterfølgende sparkede til en betjent, skriver Se & Hør. Dommeren så bort fra den tidligere sag i strafudmålingen af den aktuelle sag.

Noget tyder på, at rapperens fanskare også hurtigt har tilgivet hans voldelige overfald, hvis man skal tro ytringer på diverse sociale netværk, hvor mange unge fans siger, at de stadig støtter deres idol.

TV2 har også besluttet at lade L.O.C. fortsætte som dommer i talentkonkurrencen Voice.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job