TDC beholder L.O.C. efter voldsdom

Rapperens voldsdom nummer 2 får ikke TDC til at vende deres bannerfigur ryggen.

Artikel top billede

Foto: Rasmus Weng Karlsen

Rapperen L.O.C. måtte i går modtage en betinget fængselsstraf for vold. En frisk plettet straffeattest som ikke pynter særlig godt på det stort opsatte samarbejde med landets største teleudbyder, TDC, der i øjeblikket bruger rapperen i sin markedsføring.

Men den århusianske rapper forbliver en del af TDC's reklameunivers.

Det siger TDC.

"Vi tager naturligvis meget kraftigt afstand fra alle former for vold, det kan vi ikke understrege nok. Vi har grundigt overvejet den fortsatte brug af L.O.C.. som ambassadør. Der er tale om en betinget dom, og vi synes, hans udtalelser om sagen bærer præg af respekt for den dom, der nu er afsagt," siger Lasse Bastkjær Jensen, pressechef i TDC.

L.O.C., eller Liam O'Connor som der står på domsudskriften, har op til retsagen i går hævdet sig uskyldig og sagt, at vold ligger ham meget fjernt. På Twitter indrømmede han i går, at han måske nok har fejlet - men gjorde hvad han gjorde for at beskytte sine nærmeste.

"Derfor vælger vi at fortsætte samarbejdet, fordi vores kunder indtil videre har været glade for resultatet og bakket massivt op om samarbejdet," siger TDC's pressechef i en skriftlig kommentar til ComON.

Havde også gammel voldsdom

L.O.C. var anklaget for at slå en mand direkte i ansigtet efter rapperens koncert på Rock Under Broen i Middelfart i sommer. En person var i skænderi med en fra L.O.C.'s vennekreds, og for at stoppe uoverensstemmelserne slog rapperen angiveligt personen i hovedet. I retssagen hævdede L.O.C. sig uskyldig. Forsvareren forklarede, at der var tale om forsvar og allerhøjest et hårdt skub. 

L.O.C. havde allerede en tidligere dom for vold fra 2003, hvor han slog en mand og efterfølgende sparkede til en betjent, skriver Se & Hør. Dommeren så bort fra den tidligere sag i strafudmålingen af den aktuelle sag.

Noget tyder på, at rapperens fanskare også hurtigt har tilgivet hans voldelige overfald, hvis man skal tro ytringer på diverse sociale netværk, hvor mange unge fans siger, at de stadig støtter deres idol.

TV2 har også besluttet at lade L.O.C. fortsætte som dommer i talentkonkurrencen Voice.

Københavns Professionshøjskole

IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job