Hver fjerde danske Lenovo-pc sælges til privatkunder

Salg til retailkunder er en væsentlig forklaring på, at Lenovo har slået HP på det danske pc-marked.

Artikel top billede

Lenovo ser nu ud til endegyldigt at have distanceret HP som den største leverandør af pc'ere til det danske marked, og en del af forklaringen er den satsning på consumer-produkter, som for alvor belv skudt i gang i det netop afsluttede kvartal.

Ifølge tal fra IDC leverede Lenovo i tredje kvartal næsten 85.000 pc'ere til det danske marked marked. Det svarer til en markedsandel på 23,7 procent mod HP, som med en andel på 18,8 procent lagde sig på andenpladsen med godt 67.000 pc'ere.

Lenovos administrerende direktør Peter Juul Jørgensen fortæller, at næsten en fjerdedel af Lenovos salg til de danske forhandlere går til consumer,markedet, som i tredje kvartal aftog 18.700 pc'er.
Han ønsker dog ikke at oplyse, hvor stor en andel af salget der kommer fra Medion-brandet, som Lenovo købte i juni i fjor.

Derimod er han helt klar i spyttet, når han skal forklare Lenovos succes med at sælge pc'er.

"Vi fokuserer udelukkende på salg af pc'er. Vi har de bedste produkter, og vi har godt fat i den partnere, der sælger til business-markedet. Samtidig har vi langt over 100 forhandlere, som sælger vores consumerprodukter," siger Peter Juul Jørgensen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect