TOPHISTORIE:Tryg skiller sig af med 225 it-medarbejdere: Outsourcer stor del af sin it-drift til indere

Artikel top billede

Hver fjerde danske Lenovo-pc sælges til privatkunder

Salg til retailkunder er en væsentlig forklaring på, at Lenovo har slået HP på det danske pc-marked.

Lenovo ser nu ud til endegyldigt at have distanceret HP som den største leverandør af pc'ere til det danske marked, og en del af forklaringen er den satsning på consumer-produkter, som for alvor belv skudt i gang i det netop afsluttede kvartal.

Ifølge tal fra IDC leverede Lenovo i tredje kvartal næsten 85.000 pc'ere til det danske marked marked. Det svarer til en markedsandel på 23,7 procent mod HP, som med en andel på 18,8 procent lagde sig på andenpladsen med godt 67.000 pc'ere.

Lenovos administrerende direktør Peter Juul Jørgensen fortæller, at næsten en fjerdedel af Lenovos salg til de danske forhandlere går til consumer,markedet, som i tredje kvartal aftog 18.700 pc'er.
Han ønsker dog ikke at oplyse, hvor stor en andel af salget der kommer fra Medion-brandet, som Lenovo købte i juni i fjor.

Derimod er han helt klar i spyttet, når han skal forklare Lenovos succes med at sælge pc'er.

"Vi fokuserer udelukkende på salg af pc'er. Vi har de bedste produkter, og vi har godt fat i den partnere, der sælger til business-markedet. Samtidig har vi langt over 100 forhandlere, som sælger vores consumerprodukter," siger Peter Juul Jørgensen.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere