Tre tip: Få optimal sikkerhed på din Facebook-konto

Har du styr på din Facebook-sikkerhed? Her er tre funktioner, du skal slå til.

Artikel top billede

Forestil dig, at en fremmed får adgang til din Facebook-konto.

Med tanke på hvor mange personlige informationer, der ligger på de fleste Facebook-konti, kan det perspektiv få det til at løbe koldt ned ad ryggen på mange af os.

Og en hacker kan ikke blot få adgang til alle dine informationer og beskeder. Hackeren kan også få adgang til at poste beskeder på dine vegne - og ikke mindst på vegne af de Facebook-sider, som du administrerer.

Men du kan minimere risikoen for overgreb mod din konto, hvis du slår følgende funktioner til i dine Facebook-indstillinger.

Du finder alle indstillingerne ved at logge ind på din Facebook-konto, vælge "kontoindstillinger" og dernæst "sikkerhed".

1. Slå https til

Har du ikke allerede slået såkaldt sikker browsing til under dine Faceboook-indstillinger, så få gjort det i en fart.

Når du har gjort det, vil du i fremtiden automatisk logge ind på Facebook via en krypteret https-forbindelse.

Det betyder, at det ikke længere vil blive muligt for en hacker at opfange de data, du udveksler med Facebook - eksempelvis hvis du sidder på et åbent Wi-Fi-netværk.

2. Slå "log-in notifikationer" til

Du kan få Facebook til at advare dig, hvis der har været logget ind på din konto fra en fremmed computer.

Det gør du ved at slå funktionen "log-in notifikationer" til.

Når du første gang logger ind på din Facebook-konto med en ny enhed, bliver du bedt om registrere og navngive enheden.

Bliver der i fremtiden logget ind fra en ny enhed, vil du med det samme modtage en advarsel via mail eller sms-besked.

Ved at gå ind under punktet genkendte enheder, kan du hele tiden holde øje med, hvilke enheder du gennem tiden har givet tilladelser til. Og du kan løbende fjerne enheder fra listen.

Under punktet "aktive sessioner" kan du ligeledes se, hvilke enheder der senest har været logget på din konto, og hvorfra i verden det er sket.

3. Slå "login-godkendelser" til

Du får den højeste sikkerhed på din Facebook-konto, hvis du bruger en såkaldt to-faktor-løsning, hvor du ud over dit permanente password også modtager et nyt på sms-besked. 

Facebook kalder funktionen "login-godkendelser".

Det vil sige, at du ud over at skulle indtaste dit almindelige kodeord også skal indtaste et kodeord, som du modtager på sms, hver gang du logger ind fra en ny enhed.

Læs også:

Hacker deler opskriften: Sådan stjal jeg sexbilleder fra Hollywood 

Sådan gør du dit online-liv irriterende sikkert 

Sådan sikrer du dig på et åbent netværk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S