Microsoft vil lure på dig gennem webcams

En patentansøgning varsler skræmmende indhug i privatlivets fred.

Artikel top billede

Forestil dig, at du har købt adgang til visningen af aftenens boksekamp på tv. Du har købt øl og inviteret 20 venner på besøg. Stemningen er høj, men midt i første runde bliver skærmen sort og afløst af en tekst: "I er flere personer i rummet end tilladt til denne udsendelse".

I er blevet afsløret af dit fjernsynskamera. 

Det kan blive et normalt scenarie i fremtiden, hvis Microsoft udnytter et ansøgt patent.

Patentet går i korte træk ud på, at Microsoft vil bruge webcams til at kontrollere, hvor mange personer der ser en given udsendelse. Det er ikke nævnt i patentet, men det er nærliggende at tro, at Microsoft vil bruge teknologien i sammenhæng med firmaets Kinect til Xbox 360, der har indbygget kamera.

I patentansøgningen kan man læse, at Microsoft forestiller sig, at filmudlejere og andre mediefirmaer vil få mulighed for at håndhæve deres licensbetingelser.

Når du som forbruger køber eller lejer indhold under bestemte betingelser, kan mediefirmaerne kontrollere, om du overholder dem. Hvis der for eksempel er for mange i lokalet, kan fimaet vælge at afbryde udsendelsen - eller kræve en højere betaling, skriver Kotaku.com

Ingen dato

Patentet blev ansøgt sidste år, men det er først blevet offenligt nu. Der er ingen dato på en eventuel implementering - eller om Microsoft overhovedet har tænkt sig at bruge patentet.

Patentet har den uskyldige titel: "Content distribution regulation by viewing user" og ligger i sin fulde længde her.

Det er ikke første gang, at webcams udnyttes til "at vende blikket" den anden vej. Hackere har for eksempel skaffet sig adgang til hemmelige onlinemøder ved at hacke webcams.

I et lidt mere fantasifuldt forsøg lykkedes det en nysgerrig fyr at lokke kvinder til at tage deres computere med i bad, så han på den måde kunne belure dem.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S