Microsoft vil lure på dig gennem webcams

En patentansøgning varsler skræmmende indhug i privatlivets fred.

Artikel top billede

Forestil dig, at du har købt adgang til visningen af aftenens boksekamp på tv. Du har købt øl og inviteret 20 venner på besøg. Stemningen er høj, men midt i første runde bliver skærmen sort og afløst af en tekst: "I er flere personer i rummet end tilladt til denne udsendelse".

I er blevet afsløret af dit fjernsynskamera. 

Det kan blive et normalt scenarie i fremtiden, hvis Microsoft udnytter et ansøgt patent.

Patentet går i korte træk ud på, at Microsoft vil bruge webcams til at kontrollere, hvor mange personer der ser en given udsendelse. Det er ikke nævnt i patentet, men det er nærliggende at tro, at Microsoft vil bruge teknologien i sammenhæng med firmaets Kinect til Xbox 360, der har indbygget kamera.

I patentansøgningen kan man læse, at Microsoft forestiller sig, at filmudlejere og andre mediefirmaer vil få mulighed for at håndhæve deres licensbetingelser.

Når du som forbruger køber eller lejer indhold under bestemte betingelser, kan mediefirmaerne kontrollere, om du overholder dem. Hvis der for eksempel er for mange i lokalet, kan fimaet vælge at afbryde udsendelsen - eller kræve en højere betaling, skriver Kotaku.com

Ingen dato

Patentet blev ansøgt sidste år, men det er først blevet offenligt nu. Der er ingen dato på en eventuel implementering - eller om Microsoft overhovedet har tænkt sig at bruge patentet.

Patentet har den uskyldige titel: "Content distribution regulation by viewing user" og ligger i sin fulde længde her.

Det er ikke første gang, at webcams udnyttes til "at vende blikket" den anden vej. Hackere har for eksempel skaffet sig adgang til hemmelige onlinemøder ved at hacke webcams.

I et lidt mere fantasifuldt forsøg lykkedes det en nysgerrig fyr at lokke kvinder til at tage deres computere med i bad, så han på den måde kunne belure dem.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S