Microsoft vil lure på dig gennem webcams

En patentansøgning varsler skræmmende indhug i privatlivets fred.

Artikel top billede

Forestil dig, at du har købt adgang til visningen af aftenens boksekamp på tv. Du har købt øl og inviteret 20 venner på besøg. Stemningen er høj, men midt i første runde bliver skærmen sort og afløst af en tekst: "I er flere personer i rummet end tilladt til denne udsendelse".

I er blevet afsløret af dit fjernsynskamera. 

Det kan blive et normalt scenarie i fremtiden, hvis Microsoft udnytter et ansøgt patent.

Patentet går i korte træk ud på, at Microsoft vil bruge webcams til at kontrollere, hvor mange personer der ser en given udsendelse. Det er ikke nævnt i patentet, men det er nærliggende at tro, at Microsoft vil bruge teknologien i sammenhæng med firmaets Kinect til Xbox 360, der har indbygget kamera.

I patentansøgningen kan man læse, at Microsoft forestiller sig, at filmudlejere og andre mediefirmaer vil få mulighed for at håndhæve deres licensbetingelser.

Når du som forbruger køber eller lejer indhold under bestemte betingelser, kan mediefirmaerne kontrollere, om du overholder dem. Hvis der for eksempel er for mange i lokalet, kan fimaet vælge at afbryde udsendelsen - eller kræve en højere betaling, skriver Kotaku.com

Ingen dato

Patentet blev ansøgt sidste år, men det er først blevet offenligt nu. Der er ingen dato på en eventuel implementering - eller om Microsoft overhovedet har tænkt sig at bruge patentet.

Patentet har den uskyldige titel: "Content distribution regulation by viewing user" og ligger i sin fulde længde her.

Det er ikke første gang, at webcams udnyttes til "at vende blikket" den anden vej. Hackere har for eksempel skaffet sig adgang til hemmelige onlinemøder ved at hacke webcams.

I et lidt mere fantasifuldt forsøg lykkedes det en nysgerrig fyr at lokke kvinder til at tage deres computere med i bad, så han på den måde kunne belure dem.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S