Microsoft sælger billige Windows 8-enheder til skoler

Microsoft vil hjælpe de svagest stillede elever i skolerne med at få fat i den nyeste teknologi.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Microsoft har i tirsdags lanceret en ny ordning, hvor britiske skoler kan købe Windows 8 enheder med stor rabat, skriver britiske MicroScope.

Med projektet, der kaldes 'Shape the Future', vil Microsoft give børn mulighed for få den nyeste teknologi i hænderne, uden at prisen er tårnhøj.

Det sker ifølge Microscope blandt andet i samarbejde Intel og it-specialister fra RM Education.

Mike Allen, administrerende direktør for RM Education, siger til MicroScope, at projektet vil være med til at skabe lige vilkår for alle børn uanset deres baggrund.

At alle statsfinansierede uddannelsesinstitutioner kan ansøge om den nye købsordning uden nogen øvre grænse for antallet af indkøbte enheder.

Der er dog én betingelsen. Mindst halvdelen af de penge, som kommer fra staten, skal gå til at sikre, at de svagest stillede får mulighed for også at erhverve sig den nyeste teknologi, som projektet omfatter.

MicroScope skriver, at produkterne, som er omfattet af ordningen, spænder fra en low-end netbook, som er designet af RM med Windows 7 Professional, til Acer W510 som kører Windows 8 Pro. Sidstnævnte maskine er dog ikke kommet på markedet endnu. Alle enhederne kommer med en præinstalleret version af Microsoft Office Professional 2010 og Microsofts antivirus-software.

Ordningen vil til at starte med køre som pilotprojekt i et år, skriver MicroScope. Computerne kommer til at koste fra omkring 2200 danske kroner.

Læs mere:

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job