EET: Paneuropæisk Canon-aftale luner

Har pludselig bredden fra de store forkromede lufthavnsløsninger til private forbrugere.

Artikel top billede

EET Europarts har lavet en aftale, der gør det muligt for distributørens overvågningsdivision, at sælge Canons sikkerhedskameraer i 20 europæiske lande.

"Vi er overbeviste om, at vi over de kommende måneder, vil være i stand til at tilbyde vores kunder et bedre udvalg af kameraer end nogensinde før," udtaler Stefan Nilsson,  der er chef for EET Europarts overvågningsforretning.

Det er en nemlig en aftale, der passer som fod i hose på EET Europarts overvågningsstrategi, fortæller marketingchef Michael Toft.

"Vi manglede en spiller til at dække det brede spekter af overvågningskameraer, hvor vi i forvejen eller har et fint udvalg. Vi forventer os rigtig meget af Canon-agenturet, De udvikler selv deres linser og objektiver og har produkter, der kan dække fra private løsninger til store forkromede løsninger, hvor det gælder overvågning af lufthavne," siger Michael Toft.

Overvågningsforretningen er voksende hos EET Europarts, hvor det er den tredjestørste division, der fylder omkring 12 procent af distributørens forretning.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird