Her får du det hurtigste internet

Bredbåndsmålingen 2012: Se hvor teleselskaberne lover mere, end de kan holde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Får du mindre båndbredde end din nabo - eller leverer din internetleverandør faktisk endnu højere hastigheder end på den anden side af hækken?

Det kan du få en fornemmelse af, efter at over 3000 ComON-læsere har målt og indberettet deres internethastighed til vores Bredbåndsmåling 2012.

Vi spurgte i sidste måned om jeres hjælp til at finde forskellen mellem det, som danske internetudbydere skriver på prisskiltene, og den hastighed som rent faktisk kommer ud af væggen. De indsamlede data kan ses i kortet HER.

Vi har brugt 15 procent som en acceptabel afvigelse mellem det solgte og leverede. Denne procentsats har flere selskaber tidligere selv brugt. Selskaberne holder sig i stor stil inden for denne margen, men der er også store afvigelser, som teleoperatørerne ifølge læseropmålingerne bestemt ikke kan være stolte af.


Så stor er forskellen
Teknologisk set har fiber-selskaber nemmere ved at få de markedsførte hastigheder ud til forbrugerne uden manko.
Oftest leverer el-selskaberne endnu mere end de solgte hastigheder, fordi der ikke eksisterer de samme tekniske flaskehalse som på de ældre, men mere udbredte, teknologier som coax og kobber.

Hvis vi fjerner fiber selskaberne fra regnestykket, er den gennemsnitlige afvigelse mellem solgt og leveret internethastighed 17 procent - altså mere end det, som flere teleselskaber selv har angivet som forventet fravigelse i deres markedsføring.

De største afvigelser lader til at være i Sydsjælland, Fyn og i byerne i hovedstadsområdets randområder.

Men man behøver faktisk ikke at sammenligne på tværs af landsdele for at finde markante forskelle. Også i samme postnummer og på samme gade kan man finde forskelle. Prøv selv at zoome ind på dit eget nabolag.Forbrugerombudsmanden er først nu ved at sætte grænser for, hvad der betragtes som en acceptabel afvigelse af solgt og leveret internethastighed.

Tele- og elbranchen er for nylig blevet enige om Forbrugerombudsmanden om at nævne minimumshastigheder i deres markedsføring. Den regel træder dog først i kraft til marts 2013.

Aftalen betyder blandt mange ting også, at selskaberne ikke må inddrage den såkaldte "overhead" i den markedsførte hastighed. Overhead er betegnelsen for den del af internettrafikken, som brugeren ikke får gavn af men som bruges til logistik. Den anslås i dag til at være mellem 10-15 procent af hastigheden på ADSL-forbindelser.

LÆS OGSÅ:

Her er teleselskabet der leverer langsommere hastigheder end lovet

Hvor hurtigt er nettet i dit område? Se kortet med Comons læseres hastighed her

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Dalmatic TNV A/S

    Dygtig svagstrømsingeniør

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension