McAfee-stifter eftersøgt i mordsag

John McAfee er nu eftersøgt af politiet i Belize, som vil afhøre ham om drabet på hans nabo.

Artikel top billede

Politiet i Belize ønsker at afhøre John McAfee efter skuddrabet på hans nabo, den 52-årige restaurant-ejer Gregory Faull, som blev fundet dræbt lørdag nat. De to mænd havde haft mange problemer og så sent som sidste onsdag havde Faull indgivet en klage hos det lokale borgmesterkontor, hvor han hævdede at McAfee havde "affyret pistoler" og opført sig truende.

Stifteren af antivirus-firmaet McAfee er dog ikke mistænkt i sagen endnu, ifølge CBS, men flere medier fortæller at han har forbindelser til den kriminelle underverden i Belize.

Tidligere i år blev John McAfee blev anholdt for ulovlig våbenbesiddelse efter en ransagning af hans hjem.

En specialenhed under politiet i det mellemamerikanske land - den såkaldte Gang Suppression Unit - gennemførte i april en ransagning i en ejendom, der tilhører den 66-årige. Her fandt politiet blandt andet otte geværer og to pistoler, og John McAfee blev anholdt sammen med tre af sine sikkerhedsvagter for ulovlig våbenbesiddelse.

Han blev løsladt 14 timer senere efter forhandlinger med den amerikanske ambassade i Belize.

McAfee afviste alle anklagerne og hævdede at politiaktionen er en reaktion på, at han har nægtet at donere penge til regeringspartiet United Democratic Party.

Ejendommen fungerer som hovedkvarter for Belize Ecological Foundation, som angiveligt har fundet et nyt og meget effektivt antibiotikum i regnskoven i Belize. Politiet har også ransaget laboratoriet på ejendommen og beslaglagt prøver af antibiotika.

Ifølge det lokale nyhedsmedie Channel5 har McAfee ikke licens til at fremstille antibiotika i Belize. Det lokale politi oplyste desuden, at to af de fire sikkerhedsvagter på ejendommen slet ikke havde licens til at arbejde som vagter. En af McAfees vagthunde blev skudt og dræbt af politiet.

Ifølge Gizmodo har McAfee eksperimenteret med narkotiske stoffer og skrevet om effekterne i et russisk online-forum på nettet.

Sikkerheds-leverandøren McAfee blev solgt til Intel i august 2010 for omkring 7,7 mia. dollar.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision