McAfee-stifter eftersøgt i mordsag

John McAfee er nu eftersøgt af politiet i Belize, som vil afhøre ham om drabet på hans nabo.

Artikel top billede

Politiet i Belize ønsker at afhøre John McAfee efter skuddrabet på hans nabo, den 52-årige restaurant-ejer Gregory Faull, som blev fundet dræbt lørdag nat. De to mænd havde haft mange problemer og så sent som sidste onsdag havde Faull indgivet en klage hos det lokale borgmesterkontor, hvor han hævdede at McAfee havde "affyret pistoler" og opført sig truende.

Stifteren af antivirus-firmaet McAfee er dog ikke mistænkt i sagen endnu, ifølge CBS, men flere medier fortæller at han har forbindelser til den kriminelle underverden i Belize.

Tidligere i år blev John McAfee blev anholdt for ulovlig våbenbesiddelse efter en ransagning af hans hjem.

En specialenhed under politiet i det mellemamerikanske land - den såkaldte Gang Suppression Unit - gennemførte i april en ransagning i en ejendom, der tilhører den 66-årige. Her fandt politiet blandt andet otte geværer og to pistoler, og John McAfee blev anholdt sammen med tre af sine sikkerhedsvagter for ulovlig våbenbesiddelse.

Han blev løsladt 14 timer senere efter forhandlinger med den amerikanske ambassade i Belize.

McAfee afviste alle anklagerne og hævdede at politiaktionen er en reaktion på, at han har nægtet at donere penge til regeringspartiet United Democratic Party.

Ejendommen fungerer som hovedkvarter for Belize Ecological Foundation, som angiveligt har fundet et nyt og meget effektivt antibiotikum i regnskoven i Belize. Politiet har også ransaget laboratoriet på ejendommen og beslaglagt prøver af antibiotika.

Ifølge det lokale nyhedsmedie Channel5 har McAfee ikke licens til at fremstille antibiotika i Belize. Det lokale politi oplyste desuden, at to af de fire sikkerhedsvagter på ejendommen slet ikke havde licens til at arbejde som vagter. En af McAfees vagthunde blev skudt og dræbt af politiet.

Ifølge Gizmodo har McAfee eksperimenteret med narkotiske stoffer og skrevet om effekterne i et russisk online-forum på nettet.

Sikkerheds-leverandøren McAfee blev solgt til Intel i august 2010 for omkring 7,7 mia. dollar.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S