McAfee-stifter eftersøgt i mordsag

John McAfee er nu eftersøgt af politiet i Belize, som vil afhøre ham om drabet på hans nabo.

Artikel top billede

Politiet i Belize ønsker at afhøre John McAfee efter skuddrabet på hans nabo, den 52-årige restaurant-ejer Gregory Faull, som blev fundet dræbt lørdag nat. De to mænd havde haft mange problemer og så sent som sidste onsdag havde Faull indgivet en klage hos det lokale borgmesterkontor, hvor han hævdede at McAfee havde "affyret pistoler" og opført sig truende.

Stifteren af antivirus-firmaet McAfee er dog ikke mistænkt i sagen endnu, ifølge CBS, men flere medier fortæller at han har forbindelser til den kriminelle underverden i Belize.

Tidligere i år blev John McAfee blev anholdt for ulovlig våbenbesiddelse efter en ransagning af hans hjem.

En specialenhed under politiet i det mellemamerikanske land - den såkaldte Gang Suppression Unit - gennemførte i april en ransagning i en ejendom, der tilhører den 66-årige. Her fandt politiet blandt andet otte geværer og to pistoler, og John McAfee blev anholdt sammen med tre af sine sikkerhedsvagter for ulovlig våbenbesiddelse.

Han blev løsladt 14 timer senere efter forhandlinger med den amerikanske ambassade i Belize.

McAfee afviste alle anklagerne og hævdede at politiaktionen er en reaktion på, at han har nægtet at donere penge til regeringspartiet United Democratic Party.

Ejendommen fungerer som hovedkvarter for Belize Ecological Foundation, som angiveligt har fundet et nyt og meget effektivt antibiotikum i regnskoven i Belize. Politiet har også ransaget laboratoriet på ejendommen og beslaglagt prøver af antibiotika.

Ifølge det lokale nyhedsmedie Channel5 har McAfee ikke licens til at fremstille antibiotika i Belize. Det lokale politi oplyste desuden, at to af de fire sikkerhedsvagter på ejendommen slet ikke havde licens til at arbejde som vagter. En af McAfees vagthunde blev skudt og dræbt af politiet.

Ifølge Gizmodo har McAfee eksperimenteret med narkotiske stoffer og skrevet om effekterne i et russisk online-forum på nettet.

Sikkerheds-leverandøren McAfee blev solgt til Intel i august 2010 for omkring 7,7 mia. dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S