Her er skærmen du ikke kan ødelægge

Samsung forventer at kunne lancere de første produkter med fleksible OLED-skærme i begyndelsen af næste år.

Artikel top billede

Den sydkoreanske gigant Samsung starter snart produktionen af displays med plast i stedet for glas, hvilket skal gøre dem mere robuste, lettere og bøjelige. Det skriver Wall Street Journal. De såkaldte fleksible displays til mobile enheder er lige nu i den sidste udviklingsfase. De første produkter med fleksibel OLED-teknologi skulle være klar i første halvdel af 2013.

Både Sony og LG har udviklet prototyper med den samme teknologi, men Samsung satser på at blive de første, der kan præsentere et færdigt produkt.

Faktisk var det planen, at den første telefon med fleksibelt OLED-display skulle lanceres allerede i år. Den såkaldte "Galaxy Skin" smartphone blev vist frem på Consumer Electronics Show helt tilbage i 2011.

Telefonen er kun 8 millimeter tyk, og den skulle være bøjelig, som det fremgår af konceptbillederne fra Samsung. Den har et 4-tommers AMOLED-display med 800 x 480 billedpunkter og kører med Android som operativsystem.

Men det blev ikke til noget, og der er stadig ikke sat en dato på, hvornår Galaxy Skin kommer på markedet.

Det skulle dog være sikkert, at de bøjelige skærme kommer snart.

"Den vigtigste grund for Samsung til at bruge plast frem for glas er at fremstille displays som ikke kan smadres. Teknologien kan også reducere omkostningerne i produktionen og hjælpe med at differentiere selskabets produkter fra konkurrenterne," siger analytiker Lee Seung-chul til Wall Street Journal.

Den nedenstående video viser en tidlig prototype på det fleksible og meget hårdføre display.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune