Her er skærmen du ikke kan ødelægge

Samsung forventer at kunne lancere de første produkter med fleksible OLED-skærme i begyndelsen af næste år.

Artikel top billede

Den sydkoreanske gigant Samsung starter snart produktionen af displays med plast i stedet for glas, hvilket skal gøre dem mere robuste, lettere og bøjelige. Det skriver Wall Street Journal. De såkaldte fleksible displays til mobile enheder er lige nu i den sidste udviklingsfase. De første produkter med fleksibel OLED-teknologi skulle være klar i første halvdel af 2013.

Både Sony og LG har udviklet prototyper med den samme teknologi, men Samsung satser på at blive de første, der kan præsentere et færdigt produkt.

Faktisk var det planen, at den første telefon med fleksibelt OLED-display skulle lanceres allerede i år. Den såkaldte "Galaxy Skin" smartphone blev vist frem på Consumer Electronics Show helt tilbage i 2011.

Telefonen er kun 8 millimeter tyk, og den skulle være bøjelig, som det fremgår af konceptbillederne fra Samsung. Den har et 4-tommers AMOLED-display med 800 x 480 billedpunkter og kører med Android som operativsystem.

Men det blev ikke til noget, og der er stadig ikke sat en dato på, hvornår Galaxy Skin kommer på markedet.

Det skulle dog være sikkert, at de bøjelige skærme kommer snart.

"Den vigtigste grund for Samsung til at bruge plast frem for glas er at fremstille displays som ikke kan smadres. Teknologien kan også reducere omkostningerne i produktionen og hjælpe med at differentiere selskabets produkter fra konkurrenterne," siger analytiker Lee Seung-chul til Wall Street Journal.

Den nedenstående video viser en tidlig prototype på det fleksible og meget hårdføre display.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S