Apple kopierer Googles arbejdskultur

Nu kan nogle af Apples ansatte bruge to uger om året på deres egne projekter. Ideen er hentet hos Google.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Søgegiganten Google er kendt for sit "20 percent time" program, hvor firmaets udviklere kan bruge en dag om ugen på deres egne projekter. Mange af de mest interessante og succesfulde Google-projekter er opstået i udviklernes "frie tid". Det gælder blandt andet Google Reader, News og Gmail. Nu ser det ud til, at Apple vil forsøge sig med et lignende koncept.

Ifølge Wall Street Journal har Apple startet et program kaldet "Blue Sky", som indebærer, at nogle af de ansatte kan vælge at bruge op til to uger om året på egne projekter. Det er altså ikke 20 pct. af arbejdstiden, som hos Google, men kun små 4 pct.

Det er heller ikke alle medarbejdere hos Apple, der får lov til at bruge tid på deres egne projekter, men kun en lille gruppe af udviklere. Den "blå himmel" skal forbedre motivationen hos medarbejderne og dermed forhindre, at de smutter til andre giganter som Google eller Facebook eller siger op for at starte deres egne firmaer.

Det kan være endnu et eksempel på den nye ledelsesstil hos Apple, hvor Tim Cook overtog roret sidste år efter den nu afdøde Steve Jobs. Tidligere har der været meget lidt frirum hos Apple, og udviklerne har været stramt organiseret i grupper, der skulle bruge al deres tid på bestemte projekter, som havde topledelsens bevågenhed.

Men der er nye toner for medarbejderne under Tim Cook. Han har også indført et rabatprogram, så de ansatte kan købe Apple-produkter til en reduceret pris.

Wall Street Journal tilføjer dog, at det nye program med fri tid til egne projekter måske mest har en symbolsk karakter. En af dem, der har været involveret i initiativet, Scott Forstall, er blevet fyret fra Apple, og dermed er fremtiden for "Blue Sky" også usikker.

Men det skulle være sikkert, at Apple er begyndt at gøre mere for at holde på sine folk. Apple lokker nu med store pakker med aktieoptioner, og nogle af de medarbejdere, der har overvejet at forlade selskabet, er blevet lokket til at blive med lønstigninger, aktier og andre goder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks