Apple kopierer Googles arbejdskultur

Nu kan nogle af Apples ansatte bruge to uger om året på deres egne projekter. Ideen er hentet hos Google.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Søgegiganten Google er kendt for sit "20 percent time" program, hvor firmaets udviklere kan bruge en dag om ugen på deres egne projekter. Mange af de mest interessante og succesfulde Google-projekter er opstået i udviklernes "frie tid". Det gælder blandt andet Google Reader, News og Gmail. Nu ser det ud til, at Apple vil forsøge sig med et lignende koncept.

Ifølge Wall Street Journal har Apple startet et program kaldet "Blue Sky", som indebærer, at nogle af de ansatte kan vælge at bruge op til to uger om året på egne projekter. Det er altså ikke 20 pct. af arbejdstiden, som hos Google, men kun små 4 pct.

Det er heller ikke alle medarbejdere hos Apple, der får lov til at bruge tid på deres egne projekter, men kun en lille gruppe af udviklere. Den "blå himmel" skal forbedre motivationen hos medarbejderne og dermed forhindre, at de smutter til andre giganter som Google eller Facebook eller siger op for at starte deres egne firmaer.

Det kan være endnu et eksempel på den nye ledelsesstil hos Apple, hvor Tim Cook overtog roret sidste år efter den nu afdøde Steve Jobs. Tidligere har der været meget lidt frirum hos Apple, og udviklerne har været stramt organiseret i grupper, der skulle bruge al deres tid på bestemte projekter, som havde topledelsens bevågenhed.

Men der er nye toner for medarbejderne under Tim Cook. Han har også indført et rabatprogram, så de ansatte kan købe Apple-produkter til en reduceret pris.

Wall Street Journal tilføjer dog, at det nye program med fri tid til egne projekter måske mest har en symbolsk karakter. En af dem, der har været involveret i initiativet, Scott Forstall, er blevet fyret fra Apple, og dermed er fremtiden for "Blue Sky" også usikker.

Men det skulle være sikkert, at Apple er begyndt at gøre mere for at holde på sine folk. Apple lokker nu med store pakker med aktieoptioner, og nogle af de medarbejdere, der har overvejet at forlade selskabet, er blevet lokket til at blive med lønstigninger, aktier og andre goder.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS