Apple kopierer Googles arbejdskultur

Nu kan nogle af Apples ansatte bruge to uger om året på deres egne projekter. Ideen er hentet hos Google.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Søgegiganten Google er kendt for sit "20 percent time" program, hvor firmaets udviklere kan bruge en dag om ugen på deres egne projekter. Mange af de mest interessante og succesfulde Google-projekter er opstået i udviklernes "frie tid". Det gælder blandt andet Google Reader, News og Gmail. Nu ser det ud til, at Apple vil forsøge sig med et lignende koncept.

Ifølge Wall Street Journal har Apple startet et program kaldet "Blue Sky", som indebærer, at nogle af de ansatte kan vælge at bruge op til to uger om året på egne projekter. Det er altså ikke 20 pct. af arbejdstiden, som hos Google, men kun små 4 pct.

Det er heller ikke alle medarbejdere hos Apple, der får lov til at bruge tid på deres egne projekter, men kun en lille gruppe af udviklere. Den "blå himmel" skal forbedre motivationen hos medarbejderne og dermed forhindre, at de smutter til andre giganter som Google eller Facebook eller siger op for at starte deres egne firmaer.

Det kan være endnu et eksempel på den nye ledelsesstil hos Apple, hvor Tim Cook overtog roret sidste år efter den nu afdøde Steve Jobs. Tidligere har der været meget lidt frirum hos Apple, og udviklerne har været stramt organiseret i grupper, der skulle bruge al deres tid på bestemte projekter, som havde topledelsens bevågenhed.

Men der er nye toner for medarbejderne under Tim Cook. Han har også indført et rabatprogram, så de ansatte kan købe Apple-produkter til en reduceret pris.

Wall Street Journal tilføjer dog, at det nye program med fri tid til egne projekter måske mest har en symbolsk karakter. En af dem, der har været involveret i initiativet, Scott Forstall, er blevet fyret fra Apple, og dermed er fremtiden for "Blue Sky" også usikker.

Men det skulle være sikkert, at Apple er begyndt at gøre mere for at holde på sine folk. Apple lokker nu med store pakker med aktieoptioner, og nogle af de medarbejdere, der har overvejet at forlade selskabet, er blevet lokket til at blive med lønstigninger, aktier og andre goder.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil