Forlag: eReolen er plaget af piratkopiering

Den digitale bibliotekstjeneste er plaget af piratkopiering. Det skyldes, at det er alt for let at bryde bøgernes DRM-beskyttelse.

Artikel top billede

Når du henter en bog på bibliotekernes digitale udlånstjeneste eReolen, er bogen piratbeskyttet med DRM-teknologi. 

Men den beskyttelse er relativt let at bryde, hvilket ifølge forlagsbranchen har ført til, at piratkopier af bøgerne er blevet spredt på pirattjenester. 

Og ifølge forlagsbranchen er det i dag muligt at downloade datapakker fyldt med bøger, der stammer fra eReolen, på diverse fildelingstjenester.  

"Vi har konstateret, at alle de titler, der er blevet lagt op på eReolen, også efterfølgende er blevet fundet på forskellige fildelingstjenester," siger Christine Bødtcher-Hansen, der er formand for Forlæggerforeningen i Danmark.

Hurtigt at finde pirat-opskrift

DRM er en forkortelse for Digital Right Management, og teknologien er udviklet for at forhindre piratkopiering af ophavsretsbeskyttet materiale som bøger, musik og film.

Men med en hurtig Google-søgning er det lynhurtigt at finde en opskrift på at fjerne DRM-beskyttelsen.

Det er også årsagen til, at eReolen fra 1. februar forlader DRM-løsningen og går over til en webbaseret streamingløsning, hvor bøgerne skal læses direkte i browseren på din enhed.

EReolens aftale med Forlæggerforeningen, der sikrede eReolens brugere adgang til bøger fra de største danske forlag, udløb den 1. november.

Forhandlingerne om en forlængelse af aftalen brød sammen på grund af uenigheder om forretningsmodellen.

Men Forlæggerforeningen afviser, at den forholdsvis lette adgang til piratkopiering har spillet en afgørende rolle i forhandlingerne.

Streaming ændrer intet

Derfor øger eReolens nye streamingløsning heller ikke sandsynligheden for, at de store forlag og de danske biblioteker når til enighed om en ny løsning for eReolen.

Forlæggerforeningen oplyser, at den allerede fra starten var bekendt med risikoen for piratkopiering, og at det derfor heller ikke vil være afgørende for, om der bliver indgået en ny aftale.

"Når indhold bliver digitaliseret, opstår der som regel også piratkopiering. Det er desværre efterhånden et grundvilkår," siger Christine Bødtcher-Hansen.

Forlag: Pirateri indgik i overvejelserne
Lindhardt & Ringhof er et af de forlag, der har forladt eReolen per 1. november.

Her mener forretningsudviklingsdirektør Cliff Hansen, at pirateri er et reelt problem, men han understreger ligeledes, at pirat-problematikken ikke var afgørende for, at forlaget forlod eReolen. 

"Det indgik naturligvis på en eller anden led i de samlede overvejelser. Men det er den forretningsmodel, der bærer eReolen, som er afgørende for, at vi ikke længere er en del af eReolen," siger han.

Men han mener dog, at eReolen bevæger sig i den rigtige retning ved at forlade DRM-beskyttelsen. 

"Det er væsentligt sværere at rippe en streamingtjeneste, end det er at bryde en DRM-beskyttelse. Derfor er der ingen tvivl om, at fremtidige tilbud om udlån af ebøger bør rette sig mod at være streaming-tilbud fremfor fil-download, " siger han.

Bo Fristed, projektleder for eReolen og ansat ved Århus Bibliotek, erkender, at der har været konstateret piratkopiering af indhold fra eReolen, og han har tidligere slået fast, at det er en problemstilling, som bibliotekerne tager meget alvorligt. 

Læs også:

Til næste år skal du streame dine ebøger på eReolen  

Biblioteker: eReolen er ikke død

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S