Forlag: eReolen er plaget af piratkopiering

Den digitale bibliotekstjeneste er plaget af piratkopiering. Det skyldes, at det er alt for let at bryde bøgernes DRM-beskyttelse.

Artikel top billede

Når du henter en bog på bibliotekernes digitale udlånstjeneste eReolen, er bogen piratbeskyttet med DRM-teknologi. 

Men den beskyttelse er relativt let at bryde, hvilket ifølge forlagsbranchen har ført til, at piratkopier af bøgerne er blevet spredt på pirattjenester. 

Og ifølge forlagsbranchen er det i dag muligt at downloade datapakker fyldt med bøger, der stammer fra eReolen, på diverse fildelingstjenester.  

"Vi har konstateret, at alle de titler, der er blevet lagt op på eReolen, også efterfølgende er blevet fundet på forskellige fildelingstjenester," siger Christine Bødtcher-Hansen, der er formand for Forlæggerforeningen i Danmark.

Hurtigt at finde pirat-opskrift

DRM er en forkortelse for Digital Right Management, og teknologien er udviklet for at forhindre piratkopiering af ophavsretsbeskyttet materiale som bøger, musik og film.

Men med en hurtig Google-søgning er det lynhurtigt at finde en opskrift på at fjerne DRM-beskyttelsen.

Det er også årsagen til, at eReolen fra 1. februar forlader DRM-løsningen og går over til en webbaseret streamingløsning, hvor bøgerne skal læses direkte i browseren på din enhed.

EReolens aftale med Forlæggerforeningen, der sikrede eReolens brugere adgang til bøger fra de største danske forlag, udløb den 1. november.

Forhandlingerne om en forlængelse af aftalen brød sammen på grund af uenigheder om forretningsmodellen.

Men Forlæggerforeningen afviser, at den forholdsvis lette adgang til piratkopiering har spillet en afgørende rolle i forhandlingerne.

Streaming ændrer intet

Derfor øger eReolens nye streamingløsning heller ikke sandsynligheden for, at de store forlag og de danske biblioteker når til enighed om en ny løsning for eReolen.

Forlæggerforeningen oplyser, at den allerede fra starten var bekendt med risikoen for piratkopiering, og at det derfor heller ikke vil være afgørende for, om der bliver indgået en ny aftale.

"Når indhold bliver digitaliseret, opstår der som regel også piratkopiering. Det er desværre efterhånden et grundvilkår," siger Christine Bødtcher-Hansen.

Forlag: Pirateri indgik i overvejelserne
Lindhardt & Ringhof er et af de forlag, der har forladt eReolen per 1. november.

Her mener forretningsudviklingsdirektør Cliff Hansen, at pirateri er et reelt problem, men han understreger ligeledes, at pirat-problematikken ikke var afgørende for, at forlaget forlod eReolen. 

"Det indgik naturligvis på en eller anden led i de samlede overvejelser. Men det er den forretningsmodel, der bærer eReolen, som er afgørende for, at vi ikke længere er en del af eReolen," siger han.

Men han mener dog, at eReolen bevæger sig i den rigtige retning ved at forlade DRM-beskyttelsen. 

"Det er væsentligt sværere at rippe en streamingtjeneste, end det er at bryde en DRM-beskyttelse. Derfor er der ingen tvivl om, at fremtidige tilbud om udlån af ebøger bør rette sig mod at være streaming-tilbud fremfor fil-download, " siger han.

Bo Fristed, projektleder for eReolen og ansat ved Århus Bibliotek, erkender, at der har været konstateret piratkopiering af indhold fra eReolen, og han har tidligere slået fast, at det er en problemstilling, som bibliotekerne tager meget alvorligt. 

Læs også:

Til næste år skal du streame dine ebøger på eReolen  

Biblioteker: eReolen er ikke død

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S