Nu kan du få Internet Explorer 10 til Windows 7

Den første preview-version af IE 10 til Windows 7 er netop frigivet.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigt at opgradere til Windows 8 for at få den nyeste Internet Explorer. Microsoft har netop frigivet den første Release Preview af Internet Explorer 10 på dansk og andre sprog til Windows 7. Den kan både hentes i en 32- og 64-bit version.

Microsoft fortæller om den nye preview-version i dette blog-indlæg. Brugerfladen er stort set identisk med den gamle version, men programmet indeholder alle de samme nye funktioner, som også findes i IE 10 under Windows 8.

De første tests tyder på, at Internet Explorer også er blevet en del hurtigere. En SunSpider-test viser en hastigheds-forbedring på 30 pct. I Microsofts egen Fishbowl-test kan IE 10 animere 100 fisk med 40 frames i sekundet, forgængeren klarer kun 7 frames.

Internet Explorer 10 har indbygget hardware-accelleration og den nye Javascript-motor Chakra, som også skal give hurtigere afvikling af webapplikationer.

På Microsofts IE Test Drive websted kan man afprøve en række eksempler, der skal vise mulighederne i browseren.

Der er også forbedret understøttelse for HTML 5 og flere muligheder for at skrive webapplikationer, der kan køre offline.

Microsoft har styrket sikkerheden, og "Do Not Track" er nu aktiveret som standard. Man kan selv vælge at deaktivere denne funktion, hvis man ønsker det.

For udviklere er der en særlig Internet Explorer 10 Guide, der fortæller om de nye funktioner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura