Nu kan du få Internet Explorer 10 til Windows 7

Den første preview-version af IE 10 til Windows 7 er netop frigivet.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigt at opgradere til Windows 8 for at få den nyeste Internet Explorer. Microsoft har netop frigivet den første Release Preview af Internet Explorer 10 på dansk og andre sprog til Windows 7. Den kan både hentes i en 32- og 64-bit version.

Microsoft fortæller om den nye preview-version i dette blog-indlæg. Brugerfladen er stort set identisk med den gamle version, men programmet indeholder alle de samme nye funktioner, som også findes i IE 10 under Windows 8.

De første tests tyder på, at Internet Explorer også er blevet en del hurtigere. En SunSpider-test viser en hastigheds-forbedring på 30 pct. I Microsofts egen Fishbowl-test kan IE 10 animere 100 fisk med 40 frames i sekundet, forgængeren klarer kun 7 frames.

Internet Explorer 10 har indbygget hardware-accelleration og den nye Javascript-motor Chakra, som også skal give hurtigere afvikling af webapplikationer.

På Microsofts IE Test Drive websted kan man afprøve en række eksempler, der skal vise mulighederne i browseren.

Der er også forbedret understøttelse for HTML 5 og flere muligheder for at skrive webapplikationer, der kan køre offline.

Microsoft har styrket sikkerheden, og "Do Not Track" er nu aktiveret som standard. Man kan selv vælge at deaktivere denne funktion, hvis man ønsker det.

For udviklere er der en særlig Internet Explorer 10 Guide, der fortæller om de nye funktioner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet