Nu kan du få Internet Explorer 10 til Windows 7

Den første preview-version af IE 10 til Windows 7 er netop frigivet.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigt at opgradere til Windows 8 for at få den nyeste Internet Explorer. Microsoft har netop frigivet den første Release Preview af Internet Explorer 10 på dansk og andre sprog til Windows 7. Den kan både hentes i en 32- og 64-bit version.

Microsoft fortæller om den nye preview-version i dette blog-indlæg. Brugerfladen er stort set identisk med den gamle version, men programmet indeholder alle de samme nye funktioner, som også findes i IE 10 under Windows 8.

De første tests tyder på, at Internet Explorer også er blevet en del hurtigere. En SunSpider-test viser en hastigheds-forbedring på 30 pct. I Microsofts egen Fishbowl-test kan IE 10 animere 100 fisk med 40 frames i sekundet, forgængeren klarer kun 7 frames.

Internet Explorer 10 har indbygget hardware-accelleration og den nye Javascript-motor Chakra, som også skal give hurtigere afvikling af webapplikationer.

På Microsofts IE Test Drive websted kan man afprøve en række eksempler, der skal vise mulighederne i browseren.

Der er også forbedret understøttelse for HTML 5 og flere muligheder for at skrive webapplikationer, der kan køre offline.

Microsoft har styrket sikkerheden, og "Do Not Track" er nu aktiveret som standard. Man kan selv vælge at deaktivere denne funktion, hvis man ønsker det.

For udviklere er der en særlig Internet Explorer 10 Guide, der fortæller om de nye funktioner.

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)