Nu kan du få Internet Explorer 10 til Windows 7

Den første preview-version af IE 10 til Windows 7 er netop frigivet.

Artikel top billede

Det er ikke nødvendigt at opgradere til Windows 8 for at få den nyeste Internet Explorer. Microsoft har netop frigivet den første Release Preview af Internet Explorer 10 på dansk og andre sprog til Windows 7. Den kan både hentes i en 32- og 64-bit version.

Microsoft fortæller om den nye preview-version i dette blog-indlæg. Brugerfladen er stort set identisk med den gamle version, men programmet indeholder alle de samme nye funktioner, som også findes i IE 10 under Windows 8.

De første tests tyder på, at Internet Explorer også er blevet en del hurtigere. En SunSpider-test viser en hastigheds-forbedring på 30 pct. I Microsofts egen Fishbowl-test kan IE 10 animere 100 fisk med 40 frames i sekundet, forgængeren klarer kun 7 frames.

Internet Explorer 10 har indbygget hardware-accelleration og den nye Javascript-motor Chakra, som også skal give hurtigere afvikling af webapplikationer.

På Microsofts IE Test Drive websted kan man afprøve en række eksempler, der skal vise mulighederne i browseren.

Der er også forbedret understøttelse for HTML 5 og flere muligheder for at skrive webapplikationer, der kan køre offline.

Microsoft har styrket sikkerheden, og "Do Not Track" er nu aktiveret som standard. Man kan selv vælge at deaktivere denne funktion, hvis man ønsker det.

For udviklere er der en særlig Internet Explorer 10 Guide, der fortæller om de nye funktioner.

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S