48 Expert-butikker har søgt havn i ny kæde

En mindre logistik-kæde har støvsuget en række Expert-butikker op i løbet af oktober måned.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

De frivillige Expert-butikker i Sverige, der blev hjemløse efter den store Expertkædes konkurs, er ved at finde nye hjem. Meget overraskende er en lille kæde, Electra-gruppen, blevet en af de helt store vindere i det spil.

Hele 48 tidligere Expert-butikker er flaget ind under Electra-gruppen i løbet af oktober måned. Dermed har den lille kæde opsnappet størstedelen af 63 franchise-butikker, der blev kædehjemløs, da Expert gik konkurs i Sverige.

Electra-kæden, der driver butikskoncepterne Ring Up, Audio Video og Digitalbutikkerne i Sverige, fortæller i sit seneste kvartalsregnskab om de 48 nye medlemmer, der strømmet til fra Expert.

Electra har indtil nu i år haft en omsætning på lige under 700 millioner danske kroner, og er dermed mindre end eksempelvis den frivillige danske CBC-kæde. Med til den fortælling hører også, at Electras reelle salgsomsætning er noget mindre, da Electra udover at drive butikskæde-samarbejde også sælger it-løsninger og logistik-løsninger.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job