48 Expert-butikker har søgt havn i ny kæde

En mindre logistik-kæde har støvsuget en række Expert-butikker op i løbet af oktober måned.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

De frivillige Expert-butikker i Sverige, der blev hjemløse efter den store Expertkædes konkurs, er ved at finde nye hjem. Meget overraskende er en lille kæde, Electra-gruppen, blevet en af de helt store vindere i det spil.

Hele 48 tidligere Expert-butikker er flaget ind under Electra-gruppen i løbet af oktober måned. Dermed har den lille kæde opsnappet størstedelen af 63 franchise-butikker, der blev kædehjemløs, da Expert gik konkurs i Sverige.

Electra-kæden, der driver butikskoncepterne Ring Up, Audio Video og Digitalbutikkerne i Sverige, fortæller i sit seneste kvartalsregnskab om de 48 nye medlemmer, der strømmet til fra Expert.

Electra har indtil nu i år haft en omsætning på lige under 700 millioner danske kroner, og er dermed mindre end eksempelvis den frivillige danske CBC-kæde. Med til den fortælling hører også, at Electras reelle salgsomsætning er noget mindre, da Electra udover at drive butikskæde-samarbejde også sælger it-løsninger og logistik-løsninger.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS