48 Expert-butikker har søgt havn i ny kæde

En mindre logistik-kæde har støvsuget en række Expert-butikker op i løbet af oktober måned.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

De frivillige Expert-butikker i Sverige, der blev hjemløse efter den store Expertkædes konkurs, er ved at finde nye hjem. Meget overraskende er en lille kæde, Electra-gruppen, blevet en af de helt store vindere i det spil.

Hele 48 tidligere Expert-butikker er flaget ind under Electra-gruppen i løbet af oktober måned. Dermed har den lille kæde opsnappet størstedelen af 63 franchise-butikker, der blev kædehjemløs, da Expert gik konkurs i Sverige.

Electra-kæden, der driver butikskoncepterne Ring Up, Audio Video og Digitalbutikkerne i Sverige, fortæller i sit seneste kvartalsregnskab om de 48 nye medlemmer, der strømmet til fra Expert.

Electra har indtil nu i år haft en omsætning på lige under 700 millioner danske kroner, og er dermed mindre end eksempelvis den frivillige danske CBC-kæde. Med til den fortælling hører også, at Electras reelle salgsomsætning er noget mindre, da Electra udover at drive butikskæde-samarbejde også sælger it-løsninger og logistik-løsninger.

Læs mere:

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior .NET Developer

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S