48 Expert-butikker har søgt havn i ny kæde

En mindre logistik-kæde har støvsuget en række Expert-butikker op i løbet af oktober måned.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

De frivillige Expert-butikker i Sverige, der blev hjemløse efter den store Expertkædes konkurs, er ved at finde nye hjem. Meget overraskende er en lille kæde, Electra-gruppen, blevet en af de helt store vindere i det spil.

Hele 48 tidligere Expert-butikker er flaget ind under Electra-gruppen i løbet af oktober måned. Dermed har den lille kæde opsnappet størstedelen af 63 franchise-butikker, der blev kædehjemløs, da Expert gik konkurs i Sverige.

Electra-kæden, der driver butikskoncepterne Ring Up, Audio Video og Digitalbutikkerne i Sverige, fortæller i sit seneste kvartalsregnskab om de 48 nye medlemmer, der strømmet til fra Expert.

Electra har indtil nu i år haft en omsætning på lige under 700 millioner danske kroner, og er dermed mindre end eksempelvis den frivillige danske CBC-kæde. Med til den fortælling hører også, at Electras reelle salgsomsætning er noget mindre, da Electra udover at drive butikskæde-samarbejde også sælger it-løsninger og logistik-løsninger.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job