Så nemt kan LTE-net lammes

Det er både let og billigt at drukne de nye mobilnet i radiostøj.

Artikel top billede

En bærbar computer, en billig transmitter og lidt teknisk snilde er alt, hvad du behøver for at jamme den nye generation af mobilnet, også kaldet LTE (Long Term Evolution). Det skriver CNET. En gruppe af amerikanske forskere advarer om, at terrorister eller kriminelle bander kan blokere kommunikation i mobilnettet.

Det kan klares med en transmitter til nogle få tusinde kroner, som er i stand til at blokere en LTE-basestation med tusindvis af brugere.

"Det er meget muligt, at radio-jamming bliver brugt i et terror-angreb for at forhindre kommunikation og skabe større ødelæggelse. Det er også muligt, at kriminelle organisationer kan bruge jamming til at skabe kaos hos politiet," skriver forskerne i deres anbefaling.

En enkelt batteri-drevet jammer i en lille kuffert kan blokere LTE-signalet i flere kilometers omkreds. Med en simpel forstærker kan det udvides til et meget større område. Det kræver kun begrænset teknisk viden, og det er meget svært at beskytte sig mod denne form for angreb.

Hvis 4G-nettet bliver blokeret, vil de eksisterende 2G- og 3G-netværk stadig fungere - men de forsvinder efterhånden, advarer forskerne.

Enhver radiofrekvens kan blive blokeret eller "jammet", hvis man sender et signal på samme frekvens med tilstrækkelig styrke. Men LTE er specielt sårbar, fordi hele LTE-signalet afhænger af et kontrolspor, som udgør mindre end 1 pct. af det samlede signal.

Hvis man blokerer denne kontrolfrekvens, kan telefonen ikke længere synkronisere med basestationen, og forbindelsen bryder sammen.

Der er syv andre sårbare punkter i LTE-signalet, og de kan hver især bruges til at lamme hele mobilnettet i et område.

I et interview med Technology Review sammenligner forskeren Marc Lichtman det med at slukke for alle trafiklys på Manhattan. Ingen kan længere komme hverken frem eller tilbage. Trafikken bryder sammen.

Indtil videre er der ingen kendte eksempler på angreb mod LTE-net, men det er muligvis kun et spørgsmål om tid. Det anslås, at halvdelen af verdens befolkning har adgang til LTE inden 2017.

I USA skal teknologien bruges som basis for et nyt beredskabsnet, kaldet FirstNet, og det har fået forskerne til at advare mod de svage punkter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S