Så nemt kan LTE-net lammes

Det er både let og billigt at drukne de nye mobilnet i radiostøj.

Artikel top billede

En bærbar computer, en billig transmitter og lidt teknisk snilde er alt, hvad du behøver for at jamme den nye generation af mobilnet, også kaldet LTE (Long Term Evolution). Det skriver CNET. En gruppe af amerikanske forskere advarer om, at terrorister eller kriminelle bander kan blokere kommunikation i mobilnettet.

Det kan klares med en transmitter til nogle få tusinde kroner, som er i stand til at blokere en LTE-basestation med tusindvis af brugere.

"Det er meget muligt, at radio-jamming bliver brugt i et terror-angreb for at forhindre kommunikation og skabe større ødelæggelse. Det er også muligt, at kriminelle organisationer kan bruge jamming til at skabe kaos hos politiet," skriver forskerne i deres anbefaling.

En enkelt batteri-drevet jammer i en lille kuffert kan blokere LTE-signalet i flere kilometers omkreds. Med en simpel forstærker kan det udvides til et meget større område. Det kræver kun begrænset teknisk viden, og det er meget svært at beskytte sig mod denne form for angreb.

Hvis 4G-nettet bliver blokeret, vil de eksisterende 2G- og 3G-netværk stadig fungere - men de forsvinder efterhånden, advarer forskerne.

Enhver radiofrekvens kan blive blokeret eller "jammet", hvis man sender et signal på samme frekvens med tilstrækkelig styrke. Men LTE er specielt sårbar, fordi hele LTE-signalet afhænger af et kontrolspor, som udgør mindre end 1 pct. af det samlede signal.

Hvis man blokerer denne kontrolfrekvens, kan telefonen ikke længere synkronisere med basestationen, og forbindelsen bryder sammen.

Der er syv andre sårbare punkter i LTE-signalet, og de kan hver især bruges til at lamme hele mobilnettet i et område.

I et interview med Technology Review sammenligner forskeren Marc Lichtman det med at slukke for alle trafiklys på Manhattan. Ingen kan længere komme hverken frem eller tilbage. Trafikken bryder sammen.

Indtil videre er der ingen kendte eksempler på angreb mod LTE-net, men det er muligvis kun et spørgsmål om tid. Det anslås, at halvdelen af verdens befolkning har adgang til LTE inden 2017.

I USA skal teknologien bruges som basis for et nyt beredskabsnet, kaldet FirstNet, og det har fået forskerne til at advare mod de svage punkter.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S