Yahoo skal måske udvikle søgemaskine til Facebook

Facebook og Yahoo forhandler om et nyt samarbejde, som kan betyde, at der skal udvikles en helt ny søgemaskine til det sociale netværk.

Artikel top billede

Ifølge den britiske avis Sunday Telegraph forhandler Facebook og Yahoo i øjeblikket om at indgå en søgealliance. De to internet-giganter samarbejder allerede om en række mindre projekter, herunder deling af nyheder fra Yahoo på Facebook, og de har netop afsluttet alle deres stridigheder om patenter. Det næste kan blive, at Yahoo skal udvikle en søgemaskine til Facebook.

Tilbage i september sagde Mark Zuckerberg, at man ville skabe sin egen søgemaskine. Allerede i dag er der "milliarder af søgeforespørgsler om dagen, og vi anstrenger os ikke engang," som Zuckerberg formulerede det.

Han mener, at Facebook står i en helt unik position til at svare på brugernes spørgsmål - som f.eks. hvor man finder den nærmeste sushi-restaurant.

"På et eller andet tidspunkt vil vi gøre det. Et hold arbejder på det," sagde han dengang.

Nu ser det ud til, at Facebook vil bruge ekspertise fra Yahoo til dette projekt. For Yahoo betyder det, at man får adgang til mere end en milliard brugere hos det sociale netværk. En alliance mellem Facebook og Yahoo kan dermed også blive en seriøs trussel mod Google.

De to kvindelige topchefer, som angiveligt forhandler om alliancen - Facebooks Sheryl Sandberg og Yahoos Marissa Meyer - har begge en fortid i Googles topledelse.

Yahoo har i øjeblikket et samarbejde med Microsoft, som leverer teknologi fra sin Bing-søgemaskine til portalen. Men dette samarbejde beskrives som problematisk, og det menes, at Yahoo forsøger at ophæve aftalen, der løber i ti år.

Det betyder også, at Yahoo skal starte helt fra bunden, hvis man igen vil udvikle sin egen søgemaskine.

Det er ikke alle, der tror på et samarbejde mellem Facebook og Yahoo. Hos All Things D afviser den sædvanligvis velinformerede Kara Swisher, at der skulle være forhandlinger mellem selskaberne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS