Yahoo skal måske udvikle søgemaskine til Facebook

Facebook og Yahoo forhandler om et nyt samarbejde, som kan betyde, at der skal udvikles en helt ny søgemaskine til det sociale netværk.

Artikel top billede

Ifølge den britiske avis Sunday Telegraph forhandler Facebook og Yahoo i øjeblikket om at indgå en søgealliance. De to internet-giganter samarbejder allerede om en række mindre projekter, herunder deling af nyheder fra Yahoo på Facebook, og de har netop afsluttet alle deres stridigheder om patenter. Det næste kan blive, at Yahoo skal udvikle en søgemaskine til Facebook.

Tilbage i september sagde Mark Zuckerberg, at man ville skabe sin egen søgemaskine. Allerede i dag er der "milliarder af søgeforespørgsler om dagen, og vi anstrenger os ikke engang," som Zuckerberg formulerede det.

Han mener, at Facebook står i en helt unik position til at svare på brugernes spørgsmål - som f.eks. hvor man finder den nærmeste sushi-restaurant.

"På et eller andet tidspunkt vil vi gøre det. Et hold arbejder på det," sagde han dengang.

Nu ser det ud til, at Facebook vil bruge ekspertise fra Yahoo til dette projekt. For Yahoo betyder det, at man får adgang til mere end en milliard brugere hos det sociale netværk. En alliance mellem Facebook og Yahoo kan dermed også blive en seriøs trussel mod Google.

De to kvindelige topchefer, som angiveligt forhandler om alliancen - Facebooks Sheryl Sandberg og Yahoos Marissa Meyer - har begge en fortid i Googles topledelse.

Yahoo har i øjeblikket et samarbejde med Microsoft, som leverer teknologi fra sin Bing-søgemaskine til portalen. Men dette samarbejde beskrives som problematisk, og det menes, at Yahoo forsøger at ophæve aftalen, der løber i ti år.

Det betyder også, at Yahoo skal starte helt fra bunden, hvis man igen vil udvikle sin egen søgemaskine.

Det er ikke alle, der tror på et samarbejde mellem Facebook og Yahoo. Hos All Things D afviser den sædvanligvis velinformerede Kara Swisher, at der skulle være forhandlinger mellem selskaberne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job