Yahoo skal måske udvikle søgemaskine til Facebook

Facebook og Yahoo forhandler om et nyt samarbejde, som kan betyde, at der skal udvikles en helt ny søgemaskine til det sociale netværk.

Artikel top billede

Ifølge den britiske avis Sunday Telegraph forhandler Facebook og Yahoo i øjeblikket om at indgå en søgealliance. De to internet-giganter samarbejder allerede om en række mindre projekter, herunder deling af nyheder fra Yahoo på Facebook, og de har netop afsluttet alle deres stridigheder om patenter. Det næste kan blive, at Yahoo skal udvikle en søgemaskine til Facebook.

Tilbage i september sagde Mark Zuckerberg, at man ville skabe sin egen søgemaskine. Allerede i dag er der "milliarder af søgeforespørgsler om dagen, og vi anstrenger os ikke engang," som Zuckerberg formulerede det.

Han mener, at Facebook står i en helt unik position til at svare på brugernes spørgsmål - som f.eks. hvor man finder den nærmeste sushi-restaurant.

"På et eller andet tidspunkt vil vi gøre det. Et hold arbejder på det," sagde han dengang.

Nu ser det ud til, at Facebook vil bruge ekspertise fra Yahoo til dette projekt. For Yahoo betyder det, at man får adgang til mere end en milliard brugere hos det sociale netværk. En alliance mellem Facebook og Yahoo kan dermed også blive en seriøs trussel mod Google.

De to kvindelige topchefer, som angiveligt forhandler om alliancen - Facebooks Sheryl Sandberg og Yahoos Marissa Meyer - har begge en fortid i Googles topledelse.

Yahoo har i øjeblikket et samarbejde med Microsoft, som leverer teknologi fra sin Bing-søgemaskine til portalen. Men dette samarbejde beskrives som problematisk, og det menes, at Yahoo forsøger at ophæve aftalen, der løber i ti år.

Det betyder også, at Yahoo skal starte helt fra bunden, hvis man igen vil udvikle sin egen søgemaskine.

Det er ikke alle, der tror på et samarbejde mellem Facebook og Yahoo. Hos All Things D afviser den sædvanligvis velinformerede Kara Swisher, at der skulle være forhandlinger mellem selskaberne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S