Yahoo skal måske udvikle søgemaskine til Facebook

Facebook og Yahoo forhandler om et nyt samarbejde, som kan betyde, at der skal udvikles en helt ny søgemaskine til det sociale netværk.

Artikel top billede

Ifølge den britiske avis Sunday Telegraph forhandler Facebook og Yahoo i øjeblikket om at indgå en søgealliance. De to internet-giganter samarbejder allerede om en række mindre projekter, herunder deling af nyheder fra Yahoo på Facebook, og de har netop afsluttet alle deres stridigheder om patenter. Det næste kan blive, at Yahoo skal udvikle en søgemaskine til Facebook.

Tilbage i september sagde Mark Zuckerberg, at man ville skabe sin egen søgemaskine. Allerede i dag er der "milliarder af søgeforespørgsler om dagen, og vi anstrenger os ikke engang," som Zuckerberg formulerede det.

Han mener, at Facebook står i en helt unik position til at svare på brugernes spørgsmål - som f.eks. hvor man finder den nærmeste sushi-restaurant.

"På et eller andet tidspunkt vil vi gøre det. Et hold arbejder på det," sagde han dengang.

Nu ser det ud til, at Facebook vil bruge ekspertise fra Yahoo til dette projekt. For Yahoo betyder det, at man får adgang til mere end en milliard brugere hos det sociale netværk. En alliance mellem Facebook og Yahoo kan dermed også blive en seriøs trussel mod Google.

De to kvindelige topchefer, som angiveligt forhandler om alliancen - Facebooks Sheryl Sandberg og Yahoos Marissa Meyer - har begge en fortid i Googles topledelse.

Yahoo har i øjeblikket et samarbejde med Microsoft, som leverer teknologi fra sin Bing-søgemaskine til portalen. Men dette samarbejde beskrives som problematisk, og det menes, at Yahoo forsøger at ophæve aftalen, der løber i ti år.

Det betyder også, at Yahoo skal starte helt fra bunden, hvis man igen vil udvikle sin egen søgemaskine.

Det er ikke alle, der tror på et samarbejde mellem Facebook og Yahoo. Hos All Things D afviser den sædvanligvis velinformerede Kara Swisher, at der skulle være forhandlinger mellem selskaberne.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS