Slut med skærmkablet

Drømmen om den trådløse skærm bliver til virkelighed inden længe.

Artikel top billede

Snart kan du slippe for at skulle tilslutte et skærmkabel mellem computer og monitor. De nødvendige standarder ser ud til at være på plads nu. En ny alliance mellem Wireless Gigabit (WiGig) Alliance og Video Electronics Standards Association (VESA) skal sørge for, at fremtidens DisplayPort-signaludveksling kan køre uden kabler.

WiGig Alliance har udviklet en trådløs standard i 60 GHz frekvensbåndet, der kan overføre data med op til 7 gigabit i sekundet. Det er mere end rigelig til at sende et billedsignal til en eller flere skærme. VESA ejer alle rettigheder til DisplayPort-teknologien, der findes i de fleste nye stationære og bærbare computere.

Nu skal de to teknologier så kombineres, så man får en trådløs DisplayPort. Der er oprettet en ny arbejdsgruppe med medlemmer fra de to organisationer, som skal sørge for at certificere produkter med den nye trådløse teknologi.

Det skulle så betyde, at du kan købe en bærbar med WiGig, også kaldet 802.11ad, og samtidig være sikker på, at den vil fungere sammen med en skærm med trådløs DisplayPort.

Dell skulle være blandt de første, der udvikler en ultrabook med WiGig. Den nye Latitude 6430u model skulle være klar i de kommende måneder. Det passer med, at de nødvendige chipsæt til WiGig forventes klar i slutningen af 2012 eller begyndelsen af 2013.

Det hurtige trådløse netværk med op til 7 gigabit i sekundet kan selvfølgelig bruges til meget andet end skærmsignaler. Men et af målene med WiGig er netop at erstatte mange af de kabler, der forbinder dagens pc-udstyr.

Både Qualcomm og Marvell udvikler chipsæt med 802.11ad. I en meddelelse fortæller VESA, at den nye trådløse teknologi kan bruges til at sende skærmbilledet til alt fra computer-monitorer og fjernsyn til projektorer.

Det ser ud til, at den trådløse standard skal understøtte alle de funktioner, herunder daisy chaining, som også findes i den kabelbundne DisplayPort-teknologi.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo