Slut med skærmkablet

Drømmen om den trådløse skærm bliver til virkelighed inden længe.

Artikel top billede

Snart kan du slippe for at skulle tilslutte et skærmkabel mellem computer og monitor. De nødvendige standarder ser ud til at være på plads nu. En ny alliance mellem Wireless Gigabit (WiGig) Alliance og Video Electronics Standards Association (VESA) skal sørge for, at fremtidens DisplayPort-signaludveksling kan køre uden kabler.

WiGig Alliance har udviklet en trådløs standard i 60 GHz frekvensbåndet, der kan overføre data med op til 7 gigabit i sekundet. Det er mere end rigelig til at sende et billedsignal til en eller flere skærme. VESA ejer alle rettigheder til DisplayPort-teknologien, der findes i de fleste nye stationære og bærbare computere.

Nu skal de to teknologier så kombineres, så man får en trådløs DisplayPort. Der er oprettet en ny arbejdsgruppe med medlemmer fra de to organisationer, som skal sørge for at certificere produkter med den nye trådløse teknologi.

Det skulle så betyde, at du kan købe en bærbar med WiGig, også kaldet 802.11ad, og samtidig være sikker på, at den vil fungere sammen med en skærm med trådløs DisplayPort.

Dell skulle være blandt de første, der udvikler en ultrabook med WiGig. Den nye Latitude 6430u model skulle være klar i de kommende måneder. Det passer med, at de nødvendige chipsæt til WiGig forventes klar i slutningen af 2012 eller begyndelsen af 2013.

Det hurtige trådløse netværk med op til 7 gigabit i sekundet kan selvfølgelig bruges til meget andet end skærmsignaler. Men et af målene med WiGig er netop at erstatte mange af de kabler, der forbinder dagens pc-udstyr.

Både Qualcomm og Marvell udvikler chipsæt med 802.11ad. I en meddelelse fortæller VESA, at den nye trådløse teknologi kan bruges til at sende skærmbilledet til alt fra computer-monitorer og fjernsyn til projektorer.

Det ser ud til, at den trådløse standard skal understøtte alle de funktioner, herunder daisy chaining, som også findes i den kabelbundne DisplayPort-teknologi.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S