Slut med skærmkablet

Drømmen om den trådløse skærm bliver til virkelighed inden længe.

Artikel top billede

Snart kan du slippe for at skulle tilslutte et skærmkabel mellem computer og monitor. De nødvendige standarder ser ud til at være på plads nu. En ny alliance mellem Wireless Gigabit (WiGig) Alliance og Video Electronics Standards Association (VESA) skal sørge for, at fremtidens DisplayPort-signaludveksling kan køre uden kabler.

WiGig Alliance har udviklet en trådløs standard i 60 GHz frekvensbåndet, der kan overføre data med op til 7 gigabit i sekundet. Det er mere end rigelig til at sende et billedsignal til en eller flere skærme. VESA ejer alle rettigheder til DisplayPort-teknologien, der findes i de fleste nye stationære og bærbare computere.

Nu skal de to teknologier så kombineres, så man får en trådløs DisplayPort. Der er oprettet en ny arbejdsgruppe med medlemmer fra de to organisationer, som skal sørge for at certificere produkter med den nye trådløse teknologi.

Det skulle så betyde, at du kan købe en bærbar med WiGig, også kaldet 802.11ad, og samtidig være sikker på, at den vil fungere sammen med en skærm med trådløs DisplayPort.

Dell skulle være blandt de første, der udvikler en ultrabook med WiGig. Den nye Latitude 6430u model skulle være klar i de kommende måneder. Det passer med, at de nødvendige chipsæt til WiGig forventes klar i slutningen af 2012 eller begyndelsen af 2013.

Det hurtige trådløse netværk med op til 7 gigabit i sekundet kan selvfølgelig bruges til meget andet end skærmsignaler. Men et af målene med WiGig er netop at erstatte mange af de kabler, der forbinder dagens pc-udstyr.

Både Qualcomm og Marvell udvikler chipsæt med 802.11ad. I en meddelelse fortæller VESA, at den nye trådløse teknologi kan bruges til at sende skærmbilledet til alt fra computer-monitorer og fjernsyn til projektorer.

Det ser ud til, at den trådløse standard skal understøtte alle de funktioner, herunder daisy chaining, som også findes i den kabelbundne DisplayPort-teknologi.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S